DZIAŁANIA

Nawigacja

Działania realizowane w ramach programu "Bliżej przyrody"

  • Czas realizacji programu "Bliżej przyrody" dobiegł końca i przyszedł czas na jego podsumowanie. Z tej okazji uczniowie uczestniczący w pracach koła przyrodniczo-turystycznego w gimnazjum  oraz przyrodniczego w szkole podstawowej przygotowali prezentację działań jakie były realizowane w naszej szkole w trakcie trwania programu. Podczas prezentacji, zwłaszcza wśród młodszych uczniów, najwięcej emocji wzbudzały zdjęcia z wycieczek. Po zadaniu kilkunastu pytań dytyczących zagadnień przyrodniczych okazało się, że to wiedza zdobyta podczas wycieczek najdłużej utrzymała się w uczniowskim głowach.
    Po wspomnieniach związanych z wycieczkami, warsztatami i zajęciami realizowanymi w ramach programu nastąpiła prezentacja projektów uczniowskich o tematyce ekologiczno-przyrodniczej, a następnie część najbardziej wyczekiwana przez uczniów czyli wręczenie nagród w konkursach.  Po części oficjalnej podsunowania, zaproszeni goście (rodzice, społeczność likalna, przedstawiciele gminy) oraz chętni uczniowie obejrzeli wystawę zdjęć konkursowych wykonanych przez uczniów w ramach programu "Bliżej przyrody".
                                            
    15.07.2016 17:01 | więcej »
  • Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Afrykarium, czyli obiektu prezentującego życiodajne wody Afryki oraz różne ekosystemy związane ze środowiskiem Czarnego Lądu. Afrykarium znajduje się na terenie wrocławskiego ZOO dlatego kolejnym punktem naszej przyrodniczej wyprawy było poznanie zwierząt żyjących w tym obiekcie. Największym zainteresowaniem cieszyły sie zebry, wilki, niedźwiedzie, kangury, pandy, słonie oraz strusie.
    Z ZOO spacerkiem udaliśmy się do Ogrodu Japońskiego, który stanowi unikatowy w Europie żywy fragment kultury japońskiej.  
    Po części przyrodniczej wycieczki przyszła pora na część kulturalną i historyczną- zwiedziliśmy Ostrów Tumski i Wrocławski Rynek, na którym posililiśmy się oraz kupiliśmy pamiątki. Zadowoleni i  pełni wrażeń wrócilismy do domu.
                      
    15.07.2016 16:28 | więcej »
  • Poznaliśmy Słowiński Park Narodowy

    W dniach 1-3 czerwca bieżącego roku, uczniowie Gimnazjum w Daszynie wraz z 4 nauczycielami wybrali się na wycieczkę nad morze. Zbiórka odbyła się o godzinie 6:00 rano, po sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy w długą podróż. W autokarze panowała bardzo przyjemna atmosfera, każdy chciał jak najprędzej dotrzeć na miejsce i zobaczyć morze. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, było tam wiele ciekawych modeli oraz eksponatów. Po zakończeniu zwiedzania obiektu mieliśmy czas wolny, podczas którego każdy mógł kupić coś dla siebie. Po zbiórce udaliśmy się zwiedzać Akwarium Gdyńskie gdzie mogliśmy wiele się dowiedzieć o zwierzętach oraz niektóre z nich zobaczyć. Następnie wyruszyliśmy zwiedzać okręt O.R.P Błyskawica, mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze tego słynnego statku. Na tym zakończyliśmy nasze zwiedzanie w Gdyni i ruszyliśmy w dalszą drogę do naszego pensjonatu, który położony był w miejscowości Żarnowska. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy jak najszybciej chciał obejrzeć swój pokój. Po rozpakowaniu bagaży zeszliśmy na obiadokolację. Po zjedzeniu była chwila na odpoczynek i rozpakowanie rzeczy. Wieczorem podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna z nich oglądała mecz, a druga poszła na spacer nad jezioro. O 23 była cisza nocna, podczas której wszyscy musieli być w swoich pokojach i szykować się do spania.    
    Następnego dnia wybraliśmy się do Słowińskiego Parku Narodowego, zwiedziliśmy Muzeum w Smołdzinie, latarnię morską w Czołpinie,  spacerowaliśmy brzegiem plaży i weszliśmy na Wydmę Czołpińską.  Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Łeby, gdzie każdy miał chwilę dla siebie, aby kupić pamiątki. Po spacerze wróciliśmy do ośrodka, a po obiadokolacji poszliśmy nad jezioro Łebsko, aby zobaczyć zachód słońca i pomoczyć nogi. Gdy wróciliśmy na teren pensjonatu, dołączyliśmy do drugiej grupy, która miała ognisko. Było bardzo fajnie, towarzyszył nam również akompaniament gitary.  Na koniec mieliśmy jeszcze dyskotekę pożegnalną, po której każdy poszedł do swojego pokoju pakować się i szykować do snu. 
    Ostatniego dnia, tuż po zjedzeniu śniadania, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pierwszym obiektem który odwiedziliśmy było Muzeum Ceramiki w Chmielnie, w którym sami mieliśmy okazję spróbować zrobić własne naczynie. Następnie pojechaliśmy do Szymbarka, gdzie zobaczyliśmy najdłuższą deską na świecie, replikę Bunkra Gryfa Pomorskiego, dom do góry nogami, rosyjskie łagry, dom Sybiraka i pomnik misia Wojtka. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy już prosto do domu, zatrzymaliśmy się jeszcze tylko, aby każdy mógł coś zjeść. W autokarze został również zorganizowany konkurs wiedzy w którym pierwsze miejsce zajęła Klaudia Czyż, drugie Aleksandra Kłosińska, trzecie Sandra Kornacka, a czwarte Bartek Rzepnikowski. Nikomu nie chciało się za bardzo wracać, ponieważ było bardzo fajnie. Wieczorem dotarliśmy do Gimnazjum gdzie większość rodziców czekała aby odebrać swe dzieci.
    Na  wycieczce było bardzo fajnie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i zwiedziliśmy fajne miejsca.  Jeżeli za rok znów odbędzie się podobna wycieczka to na pewno wezmę w niej udział! Było super.
           

    15.07.2016 16:20 | więcej »
  • Wyniki konkursu fotograficznego pt. "Najciekawszy obiekt przyrodniczy województwa łódzkiego"
    Z przyjemnością informujemy, iż jury wyłoniło zwycięzców szkolnego konkursu fotograficznego pt. "Najciekwszy obiekt przyrodniczy województwa łódzkiego".  W konkursie uczestniczyło 18 zdjęć zgłoszonych przez uczniów Gimnazjum w Daszynie. Wyniki konkursu:
    I miejsce- Oliwia Bartnicka, Julia Drążczyk
    II miejsce- Marcel Cywiński
    III miejsce- Patrycja Małolepsza, Renata Wilińska, Maria Domaniewska
    Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i promowanie naszej lokalnej pięknej przyrody.  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
    19.06.2016 17:42 | więcej »
  • Poznaliśmy Świętokrzyski Park Narodowy
    W ramach realizacji projektu ekologicznego "Bliżej przyrody", 43-osobowa grupa dzieci z klas I-III uczestniczyła w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Dwudniowa wycieczka odbyła się w dniach 10-11 czerwca. Pierwszego dnia dzieci zwiedziły Skansen w Tokarni, Muzeum zabawek w Kielcach, Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego oraz Zagnańsk, gdzie rośnie dąb Bartek.       W kolejnym dniu uczniowie bawili się w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, a następnie zwiedzili Jaskinię Raj. Z autokaru podziwiali ruiny zamku w Chęcinach. Dwudniowy pobyt owocował wieloma niezwykłymi widokami krajobrazu świętokrzyskiego. Oprócz niezapomnianych wrażeń dzieci przywiozły mnóstwo zdjęć i pamiątek.     
            
    15.07.2016 16:07 | więcej »
  • Konkurs adresowany był do uczniów Gimnazjum w Daszynie i polegał na  wykonaniu przewodnika turystycznego po wybranym parku narodowym w Polsce w wersja elektronicznej np. w postaci prezentacji multimedialnej (Power Point) lub w wersji papierowej w postaci książeczki w technologii komputerowej. Z przyjemnością informujemy, iż najwyższy poziom prezentowała praca multimedialna wykonana przez Klaudię Czyż z kl.IIIB. 
    13.06.2016 20:08 | więcej »
  • Z przyjemnością informujemy, iż w szkolnych potyczkach sprawdzających wiadomości na temat zwierząt chronionych w Polsce największą wiedzą wykazał się Kacper Krygiel, tuż za nim był Jakub Sobiecki oraz Aleksandra Wojciechowska.Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za fajną zabawę.
    13.06.2016 20:02 | więcej »
  • Wyniki międzyklasowego konkursu "Kwiatki za papierowe odpadki"
    Celem konkursu było zebranie jak największej ilości makulatury ze sprzedaży, której zostały zakupione kwiaty do obsadzenia terenu przed szkołą. Z przyjemnością informujemy, iż w konkursie tym zwyciężyła klasa IV, drugie miejsce zajęła klasa II, a trzecie miejsce klasa Ia. Wszystkim, którzy uczestniczyli w zbiórce makulatury serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsze zaangażowanie. 
    13.06.2016 19:57 | więcej »
  • W dniu 31 maja uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Rogowa do Arboretum -miejsca, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi nad nimi badania. Była to niezwykła okazja do zobaczenia tego, czego niestety nie możemy zobaczyć na co dzień. Uczniowie mieli możliwość bezpośrednio poznać naturalne środowisko przyrodnicze. Arboretum w Rogowie to jeden z największych parków botanicznych w Polsce. Na jego obszarze (40 ha) znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów z Europy Środkowo - Wschodniej. Różnorodność i wielobarwność roślin zachęcała wszystkich do robienia zdjęć, które będą zapewne miłą pamiątką z wycieczki. Towarzyszką naszego spaceru po parku była pani przewodnik, która przekazała nam wiele ciekawych informacji o występowaniu i warunkach życia występującej tam roślinności. Nie zawiodła nas w tym dniu przepiękna pogoda i znakomite humory dzieciaków.
        
    13.06.2016 19:51 | więcej »
  • Z przyjemnością informujemy, iż jury konkursu wyłoniło najładniejsze zdjęcia przedstawiające przyrodę naszej gminy. Decyzja była bardzo trudna, ponieważ wszystkie 19 zgłoszonych prac było naprawdę bradzo ładnych. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i promowanie naszej gminnej przyrody a laureatom konkursu serdecznie gratutujemy. O terminie wręczenia nagród poinformujemy zwycięzców już wkrótce.
    Wyniki konkursu:
    I m-ce-Julia Sęczkowska, SP Daszyna

    II m-ce- Aleksandra Jakubowska, SP Daszyna

    III m-ce (2)- Alicja Granosik, Joanna Malinowska, SP Daszyna

    Wyróżnienia (4)- Julia Bartniak- SP Daszyna, Angelika Sęczkowska- SP Daszyna, Kacper Kozak- SP Mazew, Oliwia Woźniak- SP Daszyna
                     
    30.05.2016 10:42 | więcej »
  • W dniu 25 maja 2016r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Kampinoskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć na terenie parku uczestniczyli w zajęciach muzelanych w  Muzeum Puszczy Kampinoskiej, obejrzeli wystawę plenerową „Polskie parki narodowe” oraz  wystawę historyczną „Ballada kampinoska – wrzesień 1939 r.”, zwiedzili trzy zagrody skansenowe z przykładami budownictwa puszczańskiego, spacerowali Aleją Trzeciego Tysiąclecia oraz ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”,  podczas której poznawali niezwykle różnorodną przyrodę parku. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo podobały sie zajęcia w parku, a rozegrany podczas drogi powrotnej konkurs wiedzy na temat parku i jego przyrody wykazał, iż bardzo dużo informacji udało sie zapamiętać.
                       
    29.05.2016 15:26 | więcej »
  • Warsztaty były realizowane w klasach IV-VI i  miały  na celu poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. W trakcie zajęć uczniowie wykonali maski zwierząt, by następnie wcielić się w role lisów, saren, zajęcy czy dzików. Przy pomocy ćwiczeń dramowych zastanowiali się wspólnie co dzieje się ze zwierzętami gdy w terytorium ich bytowania ingeruje człowiek, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie. Warsztaty bardzo podobały się uczniom, którzy wykazali się nie tylko wiedza przyrodniczą ale także i kreatywnością w rozwiązywaniu problemów. Warsztaty poprowadziła pani Ewa Czap z Ośrodka Działań Ekologicznej "Źródła" w Łodzi. 

                            
    29.05.2016 15:05 | więcej »
  • DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI W NASZEJ SZKOLE
    W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy  z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.
    Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.
    W naszej szkole tego dnia także pamiętaliśmy o Dniu Niezapominajki. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej z pełnym zaangażowaniem sadzili begonie, aksamitki i oczywiście niezapominajki. Kwiaty te upiększyły otoczenie naszej szkoły, a zostały zakupione z pieniędzy zarobionych na sprzedaży makulatury, którą zbieraliśmy juz od zimy. 
                    
    24.05.2016 14:20 | więcej »
  • 12 maja uczniowie z klas 0-I udali się na wycieczkę do Parku Jurajsko -Botanicznego w Kołacinku.                                                                                                                                      Dzieci wędrując ścieżką dydaktyczną poznawały i dotykały naturalnych wielkości figur dinozaurów. Podczas spaceru okrzykiem "pokaż się" wywołały ukrytego w wodzie dinozaura. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, zwiedzili wystawę w muzeum geologiczno-paleontologicznym oraz wcielili się w paleontologów odkopując szczątki dinozaura.Pobyt w Kołacinku dostarczył dzieciom dużo wrażeń i pozytywnych emocji.
                       

     
    19.06.2016 13:36 | więcej »
  • Uczestniczący w projekcie uczniowie  rzetelnie wywiązywali się z podjętych zadań. Wyszukali dużo ciekawych informacji dotyczących wtórnego wykorzystania przedmiotów czy też materiałów znajdujących się w naszych gospodarstwach domowych. Dzięki burzy mózgów powstało wiele ciekawych pomysłów na nowe wykorzystanie domowych: plastikowych, materiałowych czy też szklanych odpadów. Każdy członek poszczególnych grup wykonał jeden przedmiot z wybranej grupy materiałów nadających się do recyklingu. Często, w tworzeniu tych przedmiotów,  swoją pomocą służyli rodzice uczniów, dzięki czemu i u nich wzrosła świadomość sensu recyklingu.
     W klasie nr 13 odbyła się wystawa wykonanych przedmiotów.  Jedna z grup wykonała z odpadów marzannę, która uczestniczyła w  konkursie odbywającym się w czasie "XV Rajdu Na Powitanie Wiosny". Nasza eko-marzanna bardzo spodobała się jury konkursu i dzięki temu zajęliśmy III miejsce.
    Wszyscy uczniowie deklarowali, iż bardzo podobał im się udział w projekcie, dużo radości przyniosły też, ze strony nauczycieli czy też kolegów, pochwały wykonanych przedmiotów. Uczestnicy projektu uważają, iż dzięki udziałowi w projekcie zwiększyła się ich świadomość na problemu narastającej ilości odpadów, które w dużej ilości można wtórnie wykorzystać jeśli tylko się chce. 
                 
    05.05.2016 11:01 | więcej »
  • Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pana Jerzego Bezkowskiego będącego fotografem oraz operatorem filmowym.Prowadzący zajęcia zdradził uczestnikom tajniki filmowych sposobów wykonywania zdjęć przyrody oraz zaprezentował uchwycone przez obiektyw kamery sekrety natury. 
    Podczas zajęć uczniowie praktycznie poznali niektóre sposoby wykonywania zdjęć /np. zdjęcia makro, zdjęcia mikroskopowe, zdjęcia poklatkowe, zdjęcia w podczerwieni/. Zajęcia ilustrowane były adekwatnymi do tematu filmami przyrodniczymi przez co wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży. Mamy nadzieję, że wyniesione z warsztatów umiejętności i wiedza przydadzą się w m.in. szkolnym konkursach fotograficznych.
    04.05.2016 18:30 | więcej »
  • W wycieczce uczestniczyło 50 uczniów z klas I-III gimnazjum. W Wielkopolskim Parku Narodowym uczniowie uczestniczyli w prelekcji dotyczącej historii parku, jego charakterystyki na tle innych polskich parków narodowych oraz w lekcji muzealnej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie otrzymali karty pracy z zadaniami do wykonania  w poszczególnych salach muzealnych, musieli nie tylko znaleźć informacje na temat wskazanych eksponatów, ale także np. odczytać dane z mapy, poszukać informacji w tablicach edukacyjnych. Praca ta bardzo podobała się uczniom. Następnie udaliśmy się na 3 –godzinną pieszą ścieżkę edukacyjną po Wielkopolskim Parku Narodowym. Podczas spaceru pani przewodnik opowiadała o spotykanych formach terenu, roślinach i zwierzętach. Uczniowie wykonywali dokumentację zdjęciową poznawanych obiektów przyrodniczych.
              Po zajęciach w Wielkopolskim P.N. udaliśmy się do Muzeum i Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, w którym pani przewodnik opowiedziała o wyprawach rodziny Fiedlerów, ponieważ okazało się, że podróżniczego bakcyla złapali też inni członkowie rodziny. Opowieści poparte były pokazami przywiezionych eksponatów z poszczególnych wypraw oraz całą serią zdjęć. Wycieczkowiczom jednak najbardziej podobały się eksponaty umieszczone w ogrodzie- olbrzymi statek, posągi, piramida, itp.
              Ostatnim punktem wycieczki były zajęcia w Arboretum w Kórniku, podczas których uczniowie również pracowali z kartami pracy mającymi postać Wielkopolskiego Questu. W czasie wędrówki po arboretum uczestnicy zabawy rozwiązywali zadania i zagadki, które doprowadziły ich do ostatniego punktu, w którym ukryty był „skarb” w postaci pieczęci. Należało przystawić ja w wyznaczonym miejscu na karcie i schować do skrzyni skarbów. Zabawa bardzo podobała się uczniom, co którzy jako pierwsi zdobyli kórnicki skarb otrzymali pamiątkowe nagrody.
               Wszystkie zajęcia podobały się uczniom i z pewnością wpłynęły na wzrost ich zainteresowania przyrodą, tym co się w niej dzieje i jakie zagrożenia dla niej niesie ze sobą działalność człowieka.
                     
    05.05.2016 11:04 | więcej »
  • 22 kwietnia 2016 r. świętowaliśmy Dzień Ziemi.

    Z tej okazji uczniowie z klasy VI wystawili przedstawienie pt. „Ziemia woła S.O.S.”, podczas którego recytowali wiersze i śpiewali piosenki o ekologii i czystym środowisku.

    Po części artystycznej odbył się pokaz mody ekologicznej. W jury zasiadły Panie: Danuta Szmaja, Grażyna Zalewska oraz Aneta Izydorczyk. Komisja miała bardzo trudne zadanie, by wybrać najładniejszy strój, gdyż wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo pracochłonne i oryginalne ubiory. Jury po burzliwych naradach ustaliło, że nagrodzi dwoje uczestników – Wiktorię Osyf kl. IV i Juliana Olczaka kl. IV, przyznając im I miejsce, natomiast pozostałym projektantom II miejsce. Każdy z uczestników nagrodzony został drobnymi upominkami i dyplomami.

    Na koniec odbył się konkurs na najładniejszą piosenkę ekologiczną. W kategorii klas 0-III miejsce I zdobyły dzieci z klasy I b: Zofia Jasińska i Kacper Marciniak. Tuż po pierwszakach na podium stanęły dwa duety: Oliwia Bukowiecka oraz Amelia Filipczak kl. II i Kinga Jagodzińska oraz Wiktoria Wlazińska kl. III, które zajęły II miejsce w konkursie. III miejsce zdobyła Amelia Stanisławska z klasy Ia. Natomiast w kategorii klas IV-VI, I miejsce zdobył duet z klasy IV: Alicja Granosik oraz Weronika Woźniak. II miejsce należało do Aleksandry Wojciechowskiej i Weroniki Olszewskiej z klasy V, III zaś do Julii Kurowskiej z klasy VI. Jury w tej kategorii przyznało również wyróżnienie dla Agaty Szwech, uczennicy klasy IV.
                                  
     

    18.05.2016 18:20 | więcej »
  • Nasze rajdowe wędrówki w nowym roku kalendarzowym rozpoczęliśmy udziałem w XV Rajdzie "Powitanie wiosny na Ziemi Łęczyckiej", który odbywał się na terenie gminy Łęczyca. Podczas rajdu zaprezentowaliśmy swoje oryginalne marzanny oraz z powodzeniem uczestniczyliśmy w konkursach związanych z tematyką regionalną. Grupa naszych uczniów złożyła ślubowanie i została przyjęta w poczet członków PTTK Ziemi Łęczyckiej. 

                 

    04.05.2016 18:54 | więcej »
  •  Uczniowie naszej szkoły oraz chętni rodzice uczestniczyli w obchodach Szkolnego Dnia Wiosny. Nasze SKKT "Pójdźki" przygotowało prezentację multimedialną na temat działań ekologicznych realizowanych w gminie Daszyna, konkursy oraz prelekcje dla poszczególnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów klas I-IIISP oraz gimnazjalistów. wszyscy chętni uczestniczyli w zwiedzaniu Ścieżki dydaktycznej po odnawialnych źródłach energii w gminie Daszyna. Młodsi uczniowie mieli do pokonania trasę 5km, natomiast starsi dzielnie wędrowali trasą 12km. Różnorodne zadania konkursowe (quizy, rebusy, zgadywanki, wykreślanki, itp.) związane tematycznie z OZE, obejrzenie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz zwiedzenie kotłowni na biomasę zdecydowanie wpłynęło na zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników, zaś wędrówka wyznaczonymi trasami pozwoliła podziwiać piękno i walory krajoznawcze naszej gminy. Nasi uczniowie: Tomek Bryś, Szymon Szymczak oraz Agnieszka Krokos i Iza Waliszewska świetnie poradzili sobie z organizacją zajęć dla przedszkolaków, którym nie tylko pokazali obiekty wykorzystujące odnawialne źródła energii, ale także pomogli założyć miniplantację wierzby, która uchodzi za świetny materiał energetyczny. Pełne wrażeń wędrowanie kończyła degustacja pysznej wojskowej grochówki.
           
    18.05.2016 18:11 | więcej »
  • Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Źródła" z Łodzi.Warsztat uświadamił im skutki nadmiernego wpływu człowieka na środowisko naturalne i wynikające z antropopresji zagrożenia dla niektórych gatunków roślin i zwierząt. Za legendą ludu Oneida, którego przodkowie przy podejmowaniu wszelkich decyzji brali pod uwagę interesy świata pozaludzkiego, pytając, ":Kto przemówi w imieniu wilka?" uczniowie przemawiali w imieniu tych, którzy nie mają swoich przedstawicieli. W jaki sposób i co mieli do powiedzenia dąb szypułkowy, a co zaproponowały nietoperze, żeby ograniczyć uciążliwość planowanych i przypadkowych działań człowieka mozna zobaczyć na załączonych zdjęciach.
                             
    05.05.2016 11:28 | więcej »
  • Podczas warsztatów uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej
    poznali formy ochrony przyrody takie jak parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody, parki krajobrazowe i sieć Natura 2000. Odszukali je na mapie. Przypomnieli sobie gdzie znajdują się najbliższe tereny chronione. W drugiej części zajęć poznali dokładniej kilka wybranych parków narodowych, stworzyli ich prezentacje na podstawie gotowych materiałów. Na koniec zajęć opowiedzieli co warto zobaczyć w danym parku. 
                 
    12.05.2016 17:51 | więcej »
  • Celem zajęć przeprowadzonych przez Ośrodek Edukacji  Ekologicznej "Źródła" było uwrażliwienie uczniów na los zwierząt i wskazanie szeregu powiązań pomiędzy działalnością człowieka a sytuacją zwierząt i stanem środowiska. Na zajęciach uczniowie wspólnie zastanowiali się, co każdy z nas może zrobić, by jak najmniej zwierząt musiało cierpieć. Uczniowie porównywali także życie ludzi i zwierząt, znajdowali  podobieństwa i różnice. Zajęcia obejmowały dyskusję, zabawy plastyczne i parateatralne, uczyły także empatii.
    04.05.2016 17:25 | więcej »
  • Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej w marcu 2016r. uczestniczyli  w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Źródła".Za pomocą zabaw ruchowych i plastycznych dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami zachowania wobec przyrody: roślin, zwierząt i ludzi. Dowiedziały się jak rośnie drzewo, a także przy okazji zabaw rozszerzyły i utrwaliły sobie wiadomości na temat zwierząt mieszkających w Polsce. 
    27.04.2016 11:18 | więcej »
  • W dniu 11 lutego 2016r. odbyły się w naszej szkole warsztaty połączone z pokazami dla uczniów kla "0"- VI szkoły podstawowej. Warsztaty przeprowadzili studenci "Grupy zaelektryzowani", którzy zaangażowali uczniów w przeprowadzenie eksperymentów chemicznych i przyrodniczych, przedstawili intrygujące ciekawostki na temat budowy organizmu, zorganizowali z udziałem dzieci zabawy np. z trasformatorem tesli, kula plazmową, kołem optycznym. Wszystkim uczestnikom warsztatów bardzo podobała się taka forma nauki.
            
    05.05.2016 11:40 | więcej »
  • Jak powstają barwy, czym może zaskoczyć nas woda i jak hodować komórki in vitro – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi mogli uzyskać uczniowie gimnazjum biorący udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki.

     Podczas pokazów oraz wykładów naukowych można było dowiedzieć się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną, jaki kolor kwiatów lubią pszczoły, jak hodować komórki w warunkach” in vitro", dlaczego koty świecą oczami i jak działa narząd wzroku różnych zwierząt. Każdy uczestnik mógł także poznać gatunki ptaków i ujrzeć to, co niewidoczne gołym okiem, czyli odbyć wycieczkę do świata bakterii. 

         

    04.05.2016 18:48 | więcej »
  • W czasie przygotowań do świąt uczniowie klas pierwszych nie zapomnieli o skrzydlatych przyjaciołach, którzy zimę  spędzają w naszym kraju. Na zajęciach plastycznych dzieci wycinały różne sylwetki z papieru (choinki, serca, jabłuszka, koła, szyszki), które następnie smarowały tłuszczem i oklejały ziarnami pszenicy, kukurydzy, kaszy jaglanej, płatkami. Następnie dzieci udały się do szkolnego ogrodu, wybrały jeden ze świerków i zawiesiły na nim przygotowane niespodzianki. W ten sposób została przygotowana kolorowa i smaczna "choinka dla ptaków". W czasie prowadzonych zajęć dzieci poznały zwyczaje ptaków, sposoby ich dokarmiania, radzenia sobie z zimnem oraz inne ciekawostki przyrodnicze na temat ptaków.
            
    05.05.2016 11:41 | więcej »
  • W dniu 24listopada 2015r.  w związku ze zbliżającym się Dniem Pluszowego Misia uczniów klas I-III szkoly podstawowej odwiedziła pani leśnik z nadleśnictwa Chrosno. Celem spotkania było między innymi zapoznanie dzieci z pracą leśnika, poszerzenie wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych polskich lasach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na niedźwiedzia brunatnego. Pani leśnik zaznajomiła dzieci także z tropami tych zwierząt oraz opowiedziała o przygotowaniach zwierząt leśnych do zimy. Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały opowieści, oglądały zdjęcia, a na pamiatkę otrzymały breloczki z logo nadleśnictwa Chrosno. Po spotkaniu z panią leśnik, dzieci uczestniczyły w zabawach poświęconych misiom, śpiewały piosenki, recytowały wiersze, oglądały bajki z misiami w roli głównej,  a także smakowały miód. 

       
    05.05.2016 11:46 | więcej »
  • Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zorganizowanym przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego konkursie pn. "Dołącz do drużyny Tonsmeierka" dotyczącym zbiórki makulatury. Z dumą informujemy, iż w  konkursie tym w kategorii "klasa" wygrała nasza klasa VI, która zebrała 910kg, a w kategorii  "uczeń"  wygrał Marcel Koniuszy, uczeń klasy III szkoły podstawowej, który zebrał 520kg. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do dalszej zbiórki makulatury.
        
    12.05.2016 17:53 | więcej »

  •          W dniu  09.11.2015r. uczniowie  klas IV-VI uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach ekologicznej edukacji filmowej zorganizowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Warsztaty te umożliwiały uczniom poznanie zasad realizacji filmu, zdobycie umiejętności utrwalania piękna natury i krajobrazu okiem kamery lub aparatu fotograficznego i pogłębienie wiedzy o tajemnicach świata przyrody. Dodatkowym walorem poznawczym  i atrakcją warsztatów była możliwość obejrzenia interesujących filmów przyrodniczych i dokumentalnych z bogatego archiwum Wytwórni.
     
    27.04.2016 09:51 | więcej »
  • Od 25 listopada do 18 grudnia 2015r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zbiórce karmy i koców dla zwierząt z łęczyckiego schroniska. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać 18 paczek karmy suchej, 9 puszek karmy, 3 koce, 5 ręczników oraz kilka gryzaków. Zebrane dary zostały przekazane schronisku w Łęczycy.
    27.04.2016 09:38 | więcej »
  • W październiku, uczniowie z klasy I i III szkoły podstawowej odwiedzili zwierzęta w ZOO w Borysewie. Swoja wyprawę po ZOO rozpoczęli od przejażdżki kolejka po terenie ZOO, podczas której przewodnik opowiadał o poszczególnych zwierzętach. Następnie podczas warsztatów edukacyjnych dzieci poznały zwierzęta żyjące na Madagaskarze oraz kilku przedstawicieli żółwi, jaszczurek i węży. Według dzieci najfajniejszy był fakt, że można było dotknąć poszczególnych zwierząt i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Dzieci obserwały także pracę opiekunów zwierząt.
    27.04.2016 09:20 | więcej »
  • XIII Rajd "Żółty jesienny liść"
    lGrupa naszych uczniów uczestniczyła w XIII Rajdzie "Żółty Jesienny Liść”, który w tym roku odbywał się na terenie Gminy Parzęczew. Trasa rajdu przebiegała przez tereny leśne obejmujące miejscowości Florentynów-Włodzimierzów-Ignacew Parzęczewski-Gołaszyny-Kolonia Chrząstów-Parzęczew. Podczas wędrówki w jesiennej scenerii przeprowadzone zostały konkursy, w których nasza drużyna zajęła III miejsce w kategorii gimnazjów. Podczas rajdu dopisywały zarówno humory jak i pogoda dlatego też wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni i zrelaksowani. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na Rajd Mikołajkowy, który odbędzie się 5 grudnia 2015r.
    18.05.2016 18:47 | więcej »
  • Pomagamy kasztanowcom
    Chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji "Pomagamy kasztanowcom" - wykonali gazetkę dotyczącą głównego zagrożenia dla kasztanowców jakim jest szrotówek kasztanowcowiaczek oraz zasad postępowania w celu ograniczenia jego działania, uczestniczyli w grabieniu liści kasztanowców znajdujących się w parku dworskim w Daszynie.
    Zachęcamy wszystkich, którym nie jest obojęty los naszych pięknych kasztanowców, aby zadbali o drzewa rosnące w pobliżu.
    18.05.2016 18:14 | więcej »
  • Sprzątamy świat wokół nas
    Kolejny już raz uczestniczyliśmy w XXII akcji "Sprzątanie świata" podczas, której zrobiliśmy porządek w najbliższym otoczeniu szkoły oraz swoich gospodarstw domowych. W tym roku akcja odbyła sie pod hasłem "Wyprawa - poprawa". Z tej okazji na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka szkolna, która przedstawiała rolę jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Chętni uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum uczestniczyli w inwentaryzacji dzikich wysypisk śmieci. Przygotowana przez poszczególne grupy dokumentacja (zdjęcia, karty inwentaryzacyjne) znalezionych wysypisk smieci została wykorzystana jako materiał do projektu edukacyjnego realizowanego w gimnazjum oraz jako materiał do  konkursu "Czysto wokół nas, świat posprzątać czas- czyli w poszukiwaniu nielegalnych składowisk odpadów", którego organizatorem dla szkół podstawych był Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi. 
    18.05.2016 18:16 | więcej »
  • Wartość ogólna zadania wynosi 32.259,00 zł, dofinansowanie wynosi do 28.600,00 zł.

    Zakres projektu edukacji ekologicznej  "Bliżej przyrody" obejmuje edukację ekologiczno-przyrodniczą uczniów Zespołu Szkół w Daszynie i jest realizowany m.in. poprzez:

    -  wycieczek przyrodniczych i zajęć terenowych (Góry świętokrzyskie, Wielkopolski P.N., Kampinoski P.N, Słowiński P.N., Park Jurajsko-Botaniczny w Kołacinku, Arboretum w Rogowie, Wrocław - ZOO),

    - zajęć warsztatowych w szkole, 

    - kół zainteresowań: przyrodniczego i przyrodniczo-turystycznego,

    -konkursów: "Zaśpiewajmy przyrodzie", "Przyroda w gminie Daszyna", "Zwierzęta chronione w Polsce", "Najciekawszy obiekt przyrodniczy województwa łódzkiego", "Polskie parki narodowe",

    -akcji i wydarzeń o charakterze ekologiczno-przyrodniczym ("Pomóżmy kasztanowcom", "Dzień Pluszowego Misia", "Choinka dla ptaków", "Dzień wiosny z OZE", "Dzień Niezapominajki", "Bliżej przyrody, bliżej siebie..."),

    -projektów edukacyjnych ("Czysto wokół nas, posprzątać czas", "Domowy recykling"),

    - udział w rajdach pieszych organizowanych przez PTTK, 

    -zakup pomocy dydaktycznych oraz nagród rzeczowych w ww. konkursach.

    27.04.2016 08:20 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: spdaszyna@gminadaszyna.pl

Galeria zdjęć