W dniach 1-3 czerwca bieżącego roku, uczniowie Gimnazjum w Daszynie wraz z 4 nauczycielami wybrali się na wycieczkę nad morze. Zbiórka odbyła się o godzinie 6:00 rano, po sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy w długą podróż. W autokarze panowała bardzo przyjemna atmosfera, każdy chciał jak najprędzej dotrzeć na miejsce i zobaczyć morze. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, było tam wiele ciekawych modeli oraz eksponatów. Po zakończeniu zwiedzania obiektu mieliśmy czas wolny, podczas którego każdy mógł kupić coś dla siebie. Po zbiórce udaliśmy się zwiedzać Akwarium Gdyńskie gdzie mogliśmy wiele się dowiedzieć o zwierzętach oraz niektóre z nich zobaczyć. Następnie wyruszyliśmy zwiedzać okręt O.R.P Błyskawica, mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze tego słynnego statku. Na tym zakończyliśmy nasze zwiedzanie w Gdyni i ruszyliśmy w dalszą drogę do naszego pensjonatu, który położony był w miejscowości Żarnowska. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy jak najszybciej chciał obejrzeć swój pokój. Po rozpakowaniu bagaży zeszliśmy na obiadokolację. Po zjedzeniu była chwila na odpoczynek i rozpakowanie rzeczy. Wieczorem podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna z nich oglądała mecz, a druga poszła na spacer nad jezioro. O 23 była cisza nocna, podczas której wszyscy musieli być w swoich pokojach i szykować się do spania.
Następnego dnia wybraliśmy się do Słowińskiego Parku Narodowego, zwiedziliśmy Muzeum w Smołdzinie, latarnię morską w Czołpinie, spacerowaliśmy brzegiem plaży i weszliśmy na Wydmę Czołpińską. Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Łeby, gdzie każdy miał chwilę dla siebie, aby kupić pamiątki. Po spacerze wróciliśmy do ośrodka, a po obiadokolacji poszliśmy nad jezioro Łebsko, aby zobaczyć zachód słońca i pomoczyć nogi. Gdy wróciliśmy na teren pensjonatu, dołączyliśmy do drugiej grupy, która miała ognisko. Było bardzo fajnie, towarzyszył nam również akompaniament gitary. Na koniec mieliśmy jeszcze dyskotekę pożegnalną, po której każdy poszedł do swojego pokoju pakować się i szykować do snu.
Ostatniego dnia, tuż po zjedzeniu śniadania, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pierwszym obiektem który odwiedziliśmy było Muzeum Ceramiki w Chmielnie, w którym sami mieliśmy okazję spróbować zrobić własne naczynie. Następnie pojechaliśmy do Szymbarka, gdzie zobaczyliśmy najdłuższą deską na świecie, replikę Bunkra Gryfa Pomorskiego, dom do góry nogami, rosyjskie łagry, dom Sybiraka i pomnik misia Wojtka. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy już prosto do domu, zatrzymaliśmy się jeszcze tylko, aby każdy mógł coś zjeść. W autokarze został również zorganizowany konkurs wiedzy w którym pierwsze miejsce zajęła Klaudia Czyż, drugie Aleksandra Kłosińska, trzecie Sandra Kornacka, a czwarte Bartek Rzepnikowski. Nikomu nie chciało się za bardzo wracać, ponieważ było bardzo fajnie. Wieczorem dotarliśmy do Gimnazjum gdzie większość rodziców czekała aby odebrać swe dzieci.
Na wycieczce było bardzo fajnie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i zwiedziliśmy fajne miejsca. Jeżeli za rok znów odbędzie się podobna wycieczka to na pewno wezmę w niej udział! Było super.
II m-ce- Aleksandra Jakubowska, SP Daszyna
III m-ce (2)- Alicja Granosik, Joanna Malinowska, SP Daszyna
Wyróżnienia (4)- Julia Bartniak- SP Daszyna, Angelika Sęczkowska- SP Daszyna, Kacper Kozak- SP Mazew, Oliwia Woźniak- SP Daszyna22 kwietnia 2016 r. świętowaliśmy Dzień Ziemi.
Z tej okazji uczniowie z klasy VI wystawili przedstawienie pt. „Ziemia woła S.O.S.”, podczas którego recytowali wiersze i śpiewali piosenki o ekologii i czystym środowisku.
Po części artystycznej odbył się pokaz mody ekologicznej. W jury zasiadły Panie: Danuta Szmaja, Grażyna Zalewska oraz Aneta Izydorczyk. Komisja miała bardzo trudne zadanie, by wybrać najładniejszy strój, gdyż wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo pracochłonne i oryginalne ubiory. Jury po burzliwych naradach ustaliło, że nagrodzi dwoje uczestników – Wiktorię Osyf kl. IV i Juliana Olczaka kl. IV, przyznając im I miejsce, natomiast pozostałym projektantom II miejsce. Każdy z uczestników nagrodzony został drobnymi upominkami i dyplomami.
Na koniec odbył się konkurs na najładniejszą piosenkę ekologiczną. W kategorii klas 0-III miejsce I zdobyły dzieci z klasy I b: Zofia Jasińska i Kacper Marciniak. Tuż po pierwszakach na podium stanęły dwa duety: Oliwia Bukowiecka oraz Amelia Filipczak kl. II i Kinga Jagodzińska oraz Wiktoria Wlazińska kl. III, które zajęły II miejsce w konkursie. III miejsce zdobyła Amelia Stanisławska z klasy Ia. Natomiast w kategorii klas IV-VI, I miejsce zdobył duet z klasy IV: Alicja Granosik oraz Weronika Woźniak. II miejsce należało do Aleksandry Wojciechowskiej i Weroniki Olszewskiej z klasy V, III zaś do Julii Kurowskiej z klasy VI. Jury w tej kategorii przyznało również wyróżnienie dla Agaty Szwech, uczennicy klasy IV.
Nasze rajdowe wędrówki w nowym roku kalendarzowym rozpoczęliśmy udziałem w XV Rajdzie "Powitanie wiosny na Ziemi Łęczyckiej", który odbywał się na terenie gminy Łęczyca. Podczas rajdu zaprezentowaliśmy swoje oryginalne marzanny oraz z powodzeniem uczestniczyliśmy w konkursach związanych z tematyką regionalną. Grupa naszych uczniów złożyła ślubowanie i została przyjęta w poczet członków PTTK Ziemi Łęczyckiej.
Jak powstają barwy, czym może zaskoczyć nas woda i jak hodować komórki in vitro – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi mogli uzyskać uczniowie gimnazjum biorący udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki.
Podczas pokazów oraz wykładów naukowych można było dowiedzieć się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną, jaki kolor kwiatów lubią pszczoły, jak hodować komórki w warunkach” in vitro", dlaczego koty świecą oczami i jak działa narząd wzroku różnych zwierząt. Każdy uczestnik mógł także poznać gatunki ptaków i ujrzeć to, co niewidoczne gołym okiem, czyli odbyć wycieczkę do świata bakterii.
Wartość ogólna zadania wynosi 32.259,00 zł, dofinansowanie wynosi do 28.600,00 zł.
Zakres projektu edukacji ekologicznej "Bliżej przyrody" obejmuje edukację ekologiczno-przyrodniczą uczniów Zespołu Szkół w Daszynie i jest realizowany m.in. poprzez:
- wycieczek przyrodniczych i zajęć terenowych (Góry świętokrzyskie, Wielkopolski P.N., Kampinoski P.N, Słowiński P.N., Park Jurajsko-Botaniczny w Kołacinku, Arboretum w Rogowie, Wrocław - ZOO),
- zajęć warsztatowych w szkole,
- kół zainteresowań: przyrodniczego i przyrodniczo-turystycznego,
-konkursów: "Zaśpiewajmy przyrodzie", "Przyroda w gminie Daszyna", "Zwierzęta chronione w Polsce", "Najciekawszy obiekt przyrodniczy województwa łódzkiego", "Polskie parki narodowe",
-akcji i wydarzeń o charakterze ekologiczno-przyrodniczym ("Pomóżmy kasztanowcom", "Dzień Pluszowego Misia", "Choinka dla ptaków", "Dzień wiosny z OZE", "Dzień Niezapominajki", "Bliżej przyrody, bliżej siebie..."),
-projektów edukacyjnych ("Czysto wokół nas, posprzątać czas", "Domowy recykling"),
- udział w rajdach pieszych organizowanych przez PTTK,
-zakup pomocy dydaktycznych oraz nagród rzeczowych w ww. konkursach.