Dzień chłopca w klasie I obchodzony 29 września był z radością. W tym dniu dziewczynki złożyły chłopcom życzenia, odśpiewały uroczyste "sto lat" oraz wręczyły prezenty. Rodzice zadbali, żeby każdy dostał prezent bez wyjątku czy chłopiec czy dziewczynka. Obchody DNIA CHŁOPAKA minęły w symatycznej i miłej atmosferze, była zabawa i tańce.
W dniu 27 września 2023 roku uczniowie z klas I-III byli na wycieczce w „Arboretum” w Rogowie oraz w „Mikrokosmosie” w Ujeździe. Arboretum SGGW to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Ma on charakter parku leśnego. Mogliśmy w nim podziwiać jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo – Wschodniej. Panie przewodnik oprowadziły nas po leśnych powierzchniach, przedstawiły rośliny nie tylko z punktu widzenia botanika, ale również ich praktycznego zastosowania w leśnictwie, ogrodnictwie i medycynie. Drugim punktem wycieczki był Park Edukacyjno – Rozrywkowy Mikrokosmos w Ujeździe, a w nim: ścieżka edukacyjna dotycząca owadów i mikrobów, warsztaty malowania gipsowych odlewów owadów oraz relaks na placu zabaw. Pogoda i humory dopisały o czym świadczą zdjęcia.
Dnia 29.09.2023 uczniowie z klas 2 i 3 obchodzili Dzień Chłopaka. Obchody tego święta stały się świetną okazją do integracji zespołów klasowych oraz wspólnej zabawy. Nie mogło zabraknąć życzeń oraz drobnych upominków.
Ksawery Bawej z kl. VI oraz Miłosz Kaczmarek z kl. II zostali wybrani Misterami Szkoły w swoich kategoriach wiekowych. W imieniu nieobecnego Ksawerego, jego trofea odebrał jego młodszy brat. Wybory Mistera odbyły się w związku z obchodzonym Dniem Chłopaka w naszej szkole, który miał miejsce 29 września. W ramach akcji „Inaczej ubrany, nie będziesz pytany”, organizowanej przez członków SU, dziewczynki, które w tym dniu przebrały się za chłopców były zwolnione z odpowiedzi ustnej. Wszyscy chłopcy otrzymali prezent w postaci breloczków drukowanych na drukarce 3D w ramach zajęć "Laboratoria przyszłości".
29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. W ramach akcji członkowie SU, Gabriela Woźniak i Gracjan Politański, podjęli się wyzwania i poświęcili swój czas czytając swoim najmłodszym kolegom z zerówki i kl. I.
28 września odbył się Światowy Dzień Jabłka. W naszej szkole celebrowany był w wyjątkowy sposób. Dzieci podczas zajęć zapoznawały się z korzyściami płynącymi ze spożywania tego owocu. Wykonały wiele ciekawych prac oraz przyszły ubrane na czerwono i zielono (kolory symbolizujące jabłka). Starsi uczniowie dzięki temu byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej w tym dniu.
W ramach akcji szkoła otrzymała prawdziwe owoce, które były rozdawane w trakcie zajęć przez członków SU. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.
19 września odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnego głosowania skład SU przedstawia się następująco:
Igor Graczyk – przewodniczący
Aleksandra Frątczak – zastępca przewodniczącego
Martyna Sieradzka – skarbnik
Opiekunem SU w tym roku szkolnym ponownie została p. Karolina Flakiewicz.
Serdecznie gratulujemy, życzymy głów pełnych pomysłów i godnego reprezentowania całej społeczności uczniowskiej.
Tuż przed rozpoczęciem wakacji w naszej szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny, który polegał na wykonaniu 3-5 zdjęć ukazujących piękno miejsc znajdujących się na terenie województwa łódzkiego. Konkurs skierowany był do uczniów obecnych klas V-VIII.
Celem konkursu było przede wszystkim zwrócenie uwagi uczniów na piękno i atrakcyjność turystyczną województwa łódzkiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania, rozwijanie pomysłowości oraz inwencji twórczej w obszarze fotografii.
Konkurs trwał od 24.06.2023 do 10.09.2023r.
W konkursie wzięło udział 11 osób. Zwycięzcą konkursu zostało zdjęcie wykonane przez Darię Galent z kl. VIII. Serdecznie gratulujemy Darii i życzymy dalszych sukcesów.
18 września odbył się w *zerówce* DZIEŃ ZIEMNIAKA.
Dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących tej rośliny, a mianowicie: skąd się wzięła w naszym kraju, do czego je wykorzystujemy, ile mamy gatunków, jakie kolory, ile ważył największy ziemniak itp. Wszyscy wysłuchali bajki pt. „Bajka o ziemniaku”. Zabawy w ciągu dnia urozmaiciły „ziemniaczane kolorowanki” i wcześniej przygotowane stemple z ziemniaków.
Następnie dzieci uczestniczyły w przygotowanym grillu i zabawach na placu zabaw.
W dniu 14 września 2023 roku dzieci z klas 0 i I były na wycieczce w Konarzewie w Zagrodzie Edukacyjnej „Stajnia Lusi”.
Dzieci wzięły udział w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej: „Od ziarenka do bochenka”.
Podczas wycieczki dzieci poznały pracę na roli dotyczącą uprawy zbóż. Samodzielnie formowały chlebki. Miały również możliwości przejażdżki na kucyku. Otrzymały też smaczne 2 posiłki
16 września 2023 r. miłośnicy aktywnego wypoczynku i krajoznawstwa
z naszej szkoły wyruszyli na XLVII Rajd Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą,
organizowanego przez „Oddział PTTK Ziemi Łęczyckiej”.
Tegoroczny Rajd upamiętniający wydarzenia września 1939r. wiódł zielonym szlakiem pieszym ze Swędowa do Dzierżąznej. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce.
Turyści dotarli również do Szkoły Podstawowej w Białej, gdzie obejrzeli film pt. „Nauczono nas płakać bez łez” oraz zwiedzili Izbę Pamięci Narodowej, miejsce upamiętniające istnienie filii Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego dla Małoletnich w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Zebrane w Izbie eksponaty przybliżają pokoleniom prawdę o tragicznych wydarzeniach
z okresu II wojny światowej, a także uwrażliwiają na krzywdę
wyrządzoną młodym dziewczętom osadzonym w obozie, gdzie przetrzymywane
w nieludzkich i trudnych warunkach, były zmuszane do wyczerpującej, ciężkiej,
wykraczającej poza możliwości fizyczne i psychiczne, pracy.
Uczniowie pokonali trasę 11 km i w dobrym nastroju dotarli do Parku w Dzierżąznej, gdzie zorganizowano dla uczestników ognisko z możliwością upieczenia kiełbasek.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy !!!
Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie i wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do Łęczycy.
15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej szkole uczniowie klas 1-3 od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Na zakończenie naszego świętowania została zrealizowana najbardziej twórcza część lekcji- prace plastyczne wykonane wyobraźnią naszych uczniów oraz malowanie kolorową kredą przed budynkiem szkoły. Każde dziecko otrzymało medal. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!
W dniu 8 wrzesnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Społeczność szkolna zapoznała się z fragmentami powieści Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". Gościnnie wystapiły: Pani Lilianna Gmerek - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Daszynie i Pani Agata Kowalczyk - Kierownik GOPS-u w Daszynie oraz przedstawicielki rodziców - Pani Andrzejczak i Pani Bawej. Spotkanie miało uroczysty i patriotyczny charakter. Nad przygotowaniem całego wydarzenia czuwała Pani Małgorzata Grabowska.
Na początku drugiego tygodnia Rodzice, nauczyciele i starsi koledzy czytali *zerówkowiczom* wesołe wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Dzieci poznały najbardziej znane wiersze tych autorów. Akcja miała na celu zachęcenie Rodziców do codziennego czytania wierszy i bajek swoim dzieciom oraz propagowanie czytelnictwa. W tym dniu dzieci malowały postacie z usłyszanych wierszy.
"Plastusiowy pamiętnik" - M.Kownacka
Zajęcia rozpoczynają się zgodnie z nową podstawą programową od IV klasy Szkoły Podstawowej i trwają w każdej klasie przez 1 półrocze.
W I półroczu roku szkolnego 2023/2024 zajęcia odbywają się w klasach IV i VIII, w II półroczu zajęcia będą odbywały się w klasach V, VI i VII. Zajęcia prowadzi Pani Mariola Błażejowska.
Udział ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy. Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli w ciągu tygodnia od rozpoczęcia zajęć, jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
W tym roku opieramy się na programie nauczania „Wędrując ku dorosłości ” T.Król, K. Maśnik zmodyfikowanym do potrzeb uczniów. Program zakłada, że naczelną wartością jest człowiek i jego godność. Podejmuje wybrane zagadnienia ogólnego wychowania człowieka i harmonijnego rozwoju jego osobowości. Program zawiera: tematy dotyczące odpowiedzialności za siebie i za rodzinę, zagadnienia życia w grupie rówieśniczej, propozycje umiejętności komunikowania się, tematykę prorodzinną, problemy życia rodzinnego w tym miłości i życia płciowego człowieka, zagrożenia.
Nadrzędnym celem programu jest prowadzenie uczniów do pełni człowieczeństwa, aby każdy z nich znalazł swoje miejsce w społeczności osób dorosłych będąc za siebie i innych odpowiedzialny. Położono akcent na wysiłek budowania swojej osobowości oraz tworzenie prawidłowych więzi z innymi ludźmi.
Tematyka uwzględnia różne tempo rozwoju psychoseksualnego dziewcząt i chłopców, co wymaga prowadzenia zajęć z podziałem na grupy według płci. W każdej klasie uczniowie realizują 14 tematów, 9 godzin mają wspólnych a 5 godzin z podziałem na grupy dziewczęta/chłopcy.
Na zajęciach nie stawia się ocen, nie ma sprawdzianów i prac domowych. Nie ma podręczników ani ćwiczeń. Potrzebne materiały uczniowie otrzymują od nauczyciela. Sprawdzana jest obecność i punktualność. Na świadectwie na zakończenie klasy znajduje się adnotacja: „Uczeń/uczennica uczestniczył/ła w zajęciach Wychowanie do życia w rodzinie”.
4 września 2023 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Dyrektor szkoły Dorota Podlasiak powitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli. Chwilą ciszy uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klasy pierwszej, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Na uroczystość przybył wójt gminy Daszyna, pan Zbigniew Wojtera. Życzył wszystkim wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września o godzinie 9.00 przed głównym wejściem do szkoły.
Harmonogram dowożenia na dzień 4 września w załącznikach:
kurs_I.pdf
Wyprawka pierwszoklasisty
- 2 zeszyty 16-kartkowe w 3 linie (kolorowe linie),
- 2 zeszyty 16-kartkowe w kratkę,
- 1 zeszyt 32-kartkowy w 3 linie (kolorowe linie) - j.angielski
- 1 zeszyt 32- kartkowy do religii
- 2 papierowe teczki z gumką,
- blok rysunkowy biały i kolorowy,
- blok techniczny biały i kolorowy,
- papier kolorowy,
- nożyczki, klej w sztyfcie,
- farby plakatowe i akwarelowe, pędzle różnej grubości,
- plastikowy kubek na wodę, podkładka do malowania farbami,
- plastelina, bibuła
- kredki ołówkowe i świecowe,
-fartuszek do zajęć plastycznych,
- 2 miękkie ołówki, długopis ścieralny,
- temperówka, gumka do ścierania, linijka
- mazaki, kolorowe długopisy
-patyczki do liczenia, liczydło
- buty na zmianę z białą podeszwą, worek na obuwie,
-strój gimnastyczny: biały podkoszulek, czerwone spodenki,
- strój galowy: biała bluzka - czarna lub granatowa spódnica, biała koszula – ciemne spodnie.
Podręczniki i ćwiczenia dzieci otrzymają w szkole we wrześniu.
WSZYSTKIE PRZYBORY W MIARĘ MOŻLIWOŚCI POWINNY BYĆ PODPISANE
Drodzy Rodzice i Uczniowie.
Informujemy, że w okresie wakacyjnym od poniedziałku do piątku zostaje udostępnione dla młodzieży i dzieci, boisko szkolne oraz przyszkolny plac zabaw.
Zapraszamy do korzystania:
- z placu zabaw w godz. 8.00-20.00
- boiska szkolnego w godz. 11.00-20.00