5 grudnia Szkoła Podstawowa w Witoni była organizatorem II Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej dla zawodników z rocznika 2014 i młodszych. W turnieju wzięło udział sześć drużyn: Witonia, Bielawy, Daszyna, Piątek . Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Marchewka, Franciszek Pieczewski, Tymon Podczarski, Mikołaj Smolczewski, Kacper Szymczak, Jakubowski Piotr i Yegor Dehtarov. Była to najmłodsza drużyna całego turnieju. Mimo, że nie udało się wygrać duch walki pozostał do ostatniego meczu. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i pamiątkowe medale. Wyróżniono również najlepszych zawodników z każdej drużyny oraz najlepszego strzelca i bramkarza turnieju.
Najlepszy strzelec: Kaźmierczak Igor
Najlepszy bramkarz: Szulczewski Konrad
Najlepsi zawodnicy: Tomczak Patryk, Najlepszy Natan, Kaźmierczak Wiktor, Stańczyk Aleksander, Jakubowski Piotr, Wacławiak Kacper.
Uczniowie naszej szkoły świętowali Andrzejki przygotowując kiermasz słodkich przekąsek oraz stoisko z wróżbami.
Małgorzata Borowska
W dniu 3 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy - sierż. sztab. Emilią Augustyniak. Prewencyjne zajęcia na temat odpowiedzialności prawnej dotyczącej cyberprzemocy, niewłaściwego korzystania z sieci internetowej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym a także braku asertywności w grupie rówieśniczej uświadomiły zachowania ryzykowne, ale i bezpieczne. Prowadząca zasygnalizowała, że wszyscy mają prawo czuć się bezpiecznie, jak również obowiązek do przestrzegania bezpieczeństwa w każdym miejscu. Małgorzata Grabowska
28 Listopada 2024r. uczniowie klas I - IV wybrali się do Teatru Muzycznego w Łodzi na przedstawienie pt. "Madagaskar - musicalowa przygoda". Uczniowie udali się w pełną przygód podróż z lwem Alexem, zebrą Martą, hipopotamicą Glorią i żyrafą Melman, którzy żyli sobie spokojnie w nowojorskim ZOO. Ucieczka Marty'ego zakończyła się dla całej czwórki przymusowym zesłaniem do Afryki. Czekała ich jednak nieprzewidziana komplikacja - wizyta na Madagaskarze, wyspie którą rządził król Julian. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Ciekawe i kolorowe kostiumy, piękne dekoracje, oryginalne dialogi aktorów, muzyka oraz nowe technologie w odbiorze sztuki teatralnej sprawiły, że uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie. Punktem kulminacyjnym okazała się jednak piosenka Króla Juliana "Wyginam śmiało ciało", którą śpiewał i tańczył cały teatr.
26 listopada 2024 roku uczniowie klasy 5 i 6 pod opieką p. D. Podlasiak, p. M. Olczyk i p. J. Heftowicz wyjechali do Konarzewa, gdzie wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych. Piątoklasiści i ich starsi koledzy po wysłuchaniu prelekcji na temat drzewka bożonarodzeniowego i ozdób świątecznych przygotowali stroik na świąteczny stół oraz zbudowali za pomocą lukru i ciasteczek piernikowy domek, którego następnie ozdobili według własnego pomysłu.
Joanna Heftowicz
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie fotograficznym ,,Wycieczka po półce z książkami" zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy.
Celem konkursu fotograficznego było zachęcenie do odkrywania świata literatury poprzez uchwycenie wyjątkowych momentów związanych z książkami. Konkurs miał na celu promowanie książek, czytelnictwa, a także kreatywności uczestników w interpretacji tematu „wycieczka po półce z książkami”. W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas V-VIII. Z Naszej szkoły wyróżnienie dostał Wojciech Głonnik z klasy V.
W dniu 26 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja biblioteczna z okazji Dnia Pluszowego Misia dla klas I-III. Celem zajęć było uczczenie tego sympatycznego święta, które przypada na 25 listopada, a także rozbudzenie w dzieciach zainteresowania literaturą dziecięcą oraz nawiązanie do ważnej roli, jaką pełnią pluszowe misie w życiu najmłodszych.
Lekcja rozpoczęła się krótką prezentacją na temat historii Dnia Pluszowego Misia. Bibliotekarka opowiedziała dzieciom, jak powstało to święto, wyjaśniając, że jest to dzień, w którym celebrujemy jedną z najstarszych i najbardziej uwielbianych zabawek na świecie – pluszowego misia. Dzieci dowiedziały się również o pierwszym pluszowym misiu, który powstał w 1902 roku w Stanach Zjednoczonych, a także o tym, jak od tego czasu pluszowe misie stały się nieodłącznymi towarzyszami dzieci na całym świecie.
Dnia 25 listopada 2024 roku w Bibliotece Szkolnej odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia. Jest to wyjątkowa okazja do przypomnienia dzieciom o roli pluszowych misiów, które od lat towarzyszą najmłodszym w ich codziennym życiu. Tego dnia biblioteka zamieniła się w przytulne miejsce pełne misiowych przygód, a dzieci mogły wspólnie z pluszakami uczestniczyć w licznych grach, zabawach i warsztatach.
Pewnego listopadowego poranka uczniowie kl. VII stworzyli atmosferę nocy, a w tym nastrój grozy i tajemniczości. Było to performatywne odczytanie dramatu romantycznego "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza, utworu przedstawiającego spotkania dwóch niezwykłych światów i wydarzenia wykraczające poza sferę ludzkiego pojmowania. Dziady to stary ludowy obrzęd poświęcony duszom czyśćcowym, które za swe grzechy nie mogły zaznać spokoju. Lektura okazała się dla uczniów zrozumiała i przyjazna. Adam Mickiewicz przedstawił w niej swoisty rytuał i wiążące się z nim zaklęcia, klątwy i wezwania, ale przede wszystkim kodeks zasad moralnych, które powinny być przestrzegane w naszym współczesnym świecie. Małgorzata Grabowska, nauczyciel języka polskiego
21 listopada br. w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień w wielu krajach odbywają się różnego rodzaju akcje charytatywne, festyny, koncerty i liczne inne wydarzenia. Łączy je wspólny cel, którym jest promowanie dobrych uczynków i szerzenie idei życzliwości. Nasi uczniowie również obchodzili to święto. Utworzyli dzewko życzliwości z listków, na których były napisane miłe słowa, życzenia, pozdrowienia. Każdy mógł je znależć - uczniowie czy pracownicy szkoły. Świetną zabawą okazało się także zrywanie karteczek z miłymi słowami i przekazywanie innym. Najwięcej takich karteczek zebrały uczennice: Nadia Szewczyk, kl. VII oraz Wiktoria Osińska, kl. II, a tym samym zostały Najbardziej Życzliwymi Osobami w szkole. Małgorzata Grabowska
W dniu 14 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej w Daszynie odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy Religijnej w Diecezji Łowickiej. Celem olimpiady jest promowanie wiedzy religijnej wśród uczniów oraz pogłębianie ich znajomości zasad wiary katolickiej.
Do etapu szkolnego przystąpiło 7 uczniów z klas VII i VIII. Uczestnicy rywalizowali w formie testu, który składał się z 30 pytań dotyczących Pisma Świętego, życia świętych, podstawowych zagadnień teologicznych oraz liturgii Kościoła.
Po zakończeniu etapu testowego, komisja konkursowa dokonała oceny wyników. Z radością informujemy, że do etapu dekanalnego, który odbędzie się 14 grudnia 2024r zakwalifikowały się 3 osoby: Antoni Popielarczyk kl VIII, Gabriela Wożniak kl VII i Karmelita Andrzejczak kl VII. Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie dekanalnym.
12 listopada 2024 r. odbył się IV Rajd „ Dla Niepodległej” na terenie miasta Łęczyca.
Z naszej szkoły udział w Rajdzie wzięli uczniowie z klas VI, VII i VIII.
Celem Rajdu było uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także rocznic Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego oraz 85. rocznicy Bitwy
nad Bzurą.
Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem w Archikolegiacie w Tumie, która jest świetnym przykładem architektury romańskiej. Uczniowie mogli posłuchać ciekawych historii i legend związanych z kolegiatą oraz diabłem Borutą.
Następnie młodzież zaopatrzona w flagi Polski ruszyła wyznaczoną trasą z Tumu do Łęczycy.
W Łęczycy nastąpiło złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej oraz wspólne odśpiewanie hymnu.
Na zakończenie rajdu każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom.
Martyna Olczyk
Uczniowie naszej szkoły uczcili odzyskanie przez Polskę niepodległości poprzez przygotowaną część artystyczną „ Czym dla Ciebie jest Ojczyzna ? ”, podzieloną na dwie części.
Pierwsza z nich to część oficjalna, w czasie której zebrani na akademii szkolnej uczestnicy mogli przypomnieć sobie, jakie mamy polskie symbole narodowe oraz ich funkcję i symbolikę.
Druga część w zainscenizowanym studio telewizyjnym „ Pod polską strzechą” z humorem przedstawiła różne aspekty postrzegania Ojczyzny i miłości do Polski postrzeganej poprzez pryzmat różnych profesji, czy nawet wieku.
Wystąpienia gości przeplatane były patriotycznymi piosenkami w wykonaniu wszystkich uczniów poszczególnych klas. Z pełnym zaangażowanie i młodzieńczą radością wybrzmiały kolejno: „ Flaga Polski”, „ Co to jest niepodległość”, „Zachwyca nas Polska” oraz „ Niepodległa, niepokorna”.
Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki konkursu plastyczno – historycznego „ Dumni z Polski”, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży oraz pogłębianie wiedzy historycznej na temat dziejów Polski.
Maja Paszczyk, Martyna Staniszewska, Konstanty Kupis, Adam Ladorucki, Weronika Włodarczyk, Nadia Szewczyk, wykazali się samodzielnością, pomysłem, wrażliwością oraz dużą kreatywnością, za co zostali wyróżnieni, otrzymując nagrody i upominki.
Pani Dyrektor Szkoły Karolina Flakiewicz podziękowała uczniom i opiekunom za przygotowanie akademii oraz pełne zaangażowanie i patriotyczną postawę.
Praca z Wami, kochani Uczniowie, to czysta przyjemność :-)
Dziękujemy serdecznie – Aleksandra Kołodziejska i Beata Turek
8 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. W szkole odwiedził Nas, nasz absolwent Jakub Majewski. Tematem spotkania był zdrowy styl życia oraz zdrowe nawyki. Bardzo dziękujemy za przekazanie swojej wiedzy dzieciom.
Prezydent RP - Andrzej Duda wraz z małżonką przesłał do naszej szkoły podziekowanie za zorganizowanie Narodowego Czytania 2024. W tym roku zagościł u nas "Kordian" Julisza Słowackiego. Inicjatywa ta jest już bardzo szeroko rozpowszechniona w naszym kraju i obchodzona dość uroczyście. Jako wyraz wdzięczności otrzymaliśmy wyjątkowy egzemplarz dzieła Słowackiego z dedykacją od Pary Prezydenckiej.
Długo uczniowie kl. 0 i II naszej szkoły będą wspominać noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza pod hasłem „Nocka w szkole” rozpoczęła się o godz. 19.00 w środę 30 października, a zakończyła o poranku dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór oraz dużą porcję dobrego humoru.
Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji: były zabawy sportowe, ale także gra terenowa. Dla wszystkich zaserwowana została pizza. Po pysznej kolacji odbył się seans filmowy. W czwartkowy poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.
W dniu 25 pażdziernika 2024 r. uczniowie klas starszych obejrzeli sztukę pt. "Zemsta" opartej na tekście komedii Aleksandra Fredry. Wspaniali aktorzy Teatru Małego w Manufakturze wprowadzili młodych widzów w świat, który w rzeczywistości nie odbiega od współczesnych realiów, w których żyjemy. Zabawne sytuacje wywoływały śmiech i niezwykłą atmosferę. Błyskotliwy i barwny język między postaciami zwrócił uwagę uczniów, a charakterystyczne stroje aktorów przybliżyły młodym widzom modę tamtych czasów. Młodzież naszej szkoły miała szansę nie tylko do utrwalenia treści lektury, ale równiez okazję do świetnej zabawy.
Po spektaklu udaliśmy sie na posiłek i sparcer alejkami Manufaktury. Niektórzy zrobili sobie zdjęcia w ciekawie przygotowanym do tego miejscu.
Małgorzata Grabowska, nauczyciel języka polskiego
Uczniowie klasy szóstej brali udział w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa, która promuje programowanie i umiejętności cyfrowe w ciekawy i interesujący sposób, gdyż nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat ulegający ciągłym zmianom. W tym roku Code Week odbywa się w dniach 14 - 27 października. Wczoraj szóstoklasiści zakodowali informacje dotyczące części mowy w wyniku czego otrzymali postać tytułowego bohatera aktualnie omawianej lektury - hobbita.
Joanna Heftowicz
16 października wypada Światowy Dzień Chleba, uczniowie klas I-III udali się 17 października do Piekarni w Krośniewicach. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z cyklem produkcyjnym pieczywa, a także poznanie pracy piekarza. Na zakończenie uczniowie dostali w prezencie świeże wypieki. Uczniowie wraz z wychowawczyniami dziękują za gościnne przyjęcie oraz miłą atmosferę.