DZIAŁANIA

Nawigacja

  • INFORMACJE NA TEMAT PRZEDMIOTU „WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE”

    Zajęcia rozpoczynają się zgodnie z nową podstawą programową od IV klasy Szkoły Podstawowej i trwają w każdej klasie przez 1 półrocze.

    W I półroczu roku szkolnego 2024/2025 zajęcia odbywają się w klasach IV i VIII, w  II półroczu zajęcia będą odbywały się w klasach V, VI i VII.  Zajęcia prowadzi Pani Mariola Błażejowska.

    Udział ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy. Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) w ciągu tygodnia od rozpoczęcia zajęć zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia  w zajęciach.

    W tym roku opieramy się na programie nauczania „Wędrując ku dorosłości ” T.Król, K. Maśnik zmodyfikowanym do potrzeb uczniów. Program zakłada, że naczelną wartością jest człowiek i jego godność. Podejmuje wybrane zagadnienia ogólnego wychowania człowieka i harmonijnego rozwoju jego osobowości. Program zawiera: tematy dotyczące odpowiedzialności za siebie i za rodzinę, zagadnienia życia w grupie rówieśniczej, propozycje umiejętności komunikowania się, tematykę prorodzinną, problemy życia rodzinnego w tym miłości i życia płciowego człowieka, zagrożenia.

    Nadrzędnym celem programu jest prowadzenie uczniów do pełni człowieczeństwa, aby każdy z nich znalazł swoje miejsce w społeczności osób dorosłych będąc za siebie i innych odpowiedzialny. Położono akcent na wysiłek budowania swojej osobowości oraz tworzenie prawidłowych więzi z innymi ludźmi.

    Tematyka uwzględnia różne tempo rozwoju psychoseksualnego dziewcząt i chłopców, co wymaga prowadzenia zajęć z podziałem na grupy według płci. Podział jest umotywowany nie tylko częściowo krępującymi tematami, które dotyczą okresu dojrzewania, ich zainteresowania, potrzeby psychiczne, które są tak bardzo różne. W każdej klasie uczniowie realizują 14 tematów, 9 godzin mają wspólnych  a 5 godzin z podział na grupy dziewczęta/chłopcy. 

    Na zajęciach nie stawia się ocen, nie ma sprawdzianów i prac domowych. Nie ma podręczników ani ćwiczeń. Potrzebne materiały uczniowie otrzymują od nauczyciela. Sprawdzana jest obecność i punktualność. Na świadectwie na zakończenie klasy znajduje się adnotacja: „Uczeń/uczennica uczestniczył/ła w zajęciach Wychowanie do życia w rodzinie”.

  • WITAJ SZKOŁO

  • BEZPIECZNE WAKACJE


  • Godziny otwarcia boiska i placu zabaw

  • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

  • VI EDYCJA WORD MASTER

    "Zeróweczka", to grupa uczniów, którzy zaczynają przygodę z językiem angielskim. Przez cały rok dzielnie pracowali, poznawali i zapamiętywali słownictwo. 17 czerwca odbyło się podsumowanie ich pracy. Przeprowadziliśmy VI edycję konkursu, który wyłonił osoby najlepiej znające słownictwo poznane w ciągu roku szkolnego. Mistrzami słów zostali:

    I miejsce - Szymon Szymczak

    II miejsce Oliwia Kalińska

    III miejsce - Kacper Śliwiński

  • MAYDAY, MAYDAY!

    Niczym z filmu grozy, uczniowie klasy VI zakończyli pracę metodą projektu na języku angielskim. Przez cały rok szkolny uczyli się w jaki sposób organizować swoją pracę w grupie, jak przydzielać zadania posczególnym członkom grupy i jak roplanować swoją pracę w czasie. Wszystko to w ramach nauki języka angielskiego, który jest potrzebny w codziennej komunikacji. 

  • KONKURS RECYTATORSKI

    „UŚMIECHNIĘTE WIERSZE” konkurs recytatorski u najmłodszych

    18 czerwca 2024 roku odbył się w zerówce* konkurs popularyzujący wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy.

    Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

    Na widowni zasiedli rodzice, babie, dziadkowie.

    Wiersze oceniało JURY w składzie:

    Dorota Podlasiak – dyrektor szkoły oraz nauczycielki:  Agnieszka Grobelna i Justyna Kawałczewska.

    WYNIKI:

    1. Oliwia Kalińska
    2. Oliwia Jamrozy
    3. Natalia Pieczewska

    Wyróżnienia:

    • Oliwia Osińska
    • Adam Janiak

    Zwycięzcy i wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Po konkursie dzieci wspólnie z rodzicami zasiedli do słodkiego posiłku.

  • WYCIECZKA DO ZOO W BORYSEWIE

    W dni 10 czerwca 2024 roku klasa 0 była na wycieczce w Borysewie. Program wycieczki obejmował:

    1. Zwiedzanie piesze z przewodnikiem.
    2. Zajęcia dydaktyczne.
    3. Zabawy ruchowe w *Figloraju*.
    4. Obiad.
    5. Wycieczka na rowerku wodnym.
    6. Przejazd kolejką.
    7. Karmienie fok w *Fokarium*.

       

  • Wycieczka do gospodarstwa Agroturystycznego „STAJNIA RUDEJ WIEDŹMY”

    5 czerwca 2024 roku uczniowie klas II, III, IV, V byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym "Stajnia Rudej Wiedźmy" w miejscowości Kiki w gminie Wartkowice. Celem wycieczki było zainteresowanie dzieci powiązaniem i bezpośrednią zależnością pomiędzy rolnikiem, producentem i jego pracą, a owocami i warzywami oraz produktami mlecznymi, które są spożywane przez dzieci m.in. w ramach Programu dla szkół, który realizowany jest w naszej szkole przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Rolnictwa.

    Po przyjeździe na miejsce, uczniowie zwiedzili stajnię oraz zaznajomili się ze zwierzętami tam mieszkającymi, końmi, kucami i kozami, dowiedzieli się wielu interesujących informacji na ich temat, mieli również możliwość nakarmienia kóz. Dzieci własnoręcznie ubijały masło. Poczęstowane były jabłkami, sokami i kefirem – zapoznały się z  walorami zdrowej żywności. Następnie uczestnicy wykonali prace plastyczne na temat najciekawszych zajęć z programu wycieczki.

     Na koniec uczniowie spędzili aktywnie czas na łonie przyrody podczas wesołych zabaw i wyścigów na torze przeszkód.

  • Projekt "Gramy zmysłami"

    "Uczniowie klasy 2, pod czujnym okiem p. Agnieszki, od 1.10.2023 – 31.05.2024 r. realizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Gramy zmysłami".  Głównym celem projektu było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci oraz tworzenie  odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami, a także budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Uczniowie realizowali zabawy,  zajęcia i pomoce dydaktyczne w tematyce danego miesiąca, m.in.:  sensoryczny tor przeszkód, masę plastyczną, sensoryczną choinkę oraz pisankę, uczestniczyli w akademii smaków wykonując kanapki, odkrywali zmysł dotyku losując przedmioty w sensorycznym pudełku. Poszczególne zadania poszerzyły i wzbogaciły wiedzę dzieci na temat zmysłów, rozbudziły ich kreatywność i wielozmysłowe postrzeganie świata, a przede wszystkim wywołały ogrom uśmiechu na ich twarzach."

  • Dzień Dziecka w naszej szkole

  • RODZINNE WIERSZOWANIE

    W dniu 28 maja uczniowie kl.3. wraz z rodzicami wzięli udział w akcji "Rodzinne wierszowanie". Celem przedsięwzięcia było szerzenie zamiłowania do poezji dziecięcej oraz wzmacnianie więzi rodzicielskiej z dziećmi. Uczestnicy recytowali wiersze znanych poetów: Jana Brzechwy, Juliana  Tuwima czy Aleksandra Fredry. W spotkaniu uczestniczyła także p. dyrektor, która przeczytała dzieciom  wiersz "Lokomotywa". Dziękujemy rodzicom za wspieranie  i uczestnictwo w  akcjach  propagujących czytelnictwo wśród najmłodszych.

         

  • Wycieczka nad morze: Ustka-Łeba

  • DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR

    Ostatnią akcją szkolną zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski był Dzień Szalonych Fryzur, który odbył się podczas szkolnego Dnia Dziecka. Uczniowie klas 0 – 8 mogli wykazać się swoją kreatywnością i pomysłowością. Wśród najciekawszych fryzur były niesamowite upięcia, gadżety we włosach, a także i kolory. Ciężko było zdecydować, która z nich była najbardziej oryginalna. Jury ostatecznie zadecydowało przyznać:

    miejsce I – Adam Janiak z kl. 0 oraz Lena Szymczak z kl. 4

    miejsce II – Maja Jamrozy z kl. 4 oraz Oliwia Kalińska z kl. 0

    miejsce III – Zuzanna Nijakowska z kl. 3 oraz Natalia Pieczewska z kl. 0  

    wyróżnienie – Kacper Szymczak, Mikołaj Smolczewski z kl. 1 oraz p. Martyna Olczyk.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy. Nagrody dla uczniów zostały zakupione ze środków SU.

    Członkowie Samorządu Uczniowskiego w tym miejscu dziękują wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownimok szkoły za wsparcie, pomoc oraz aktywny udział we wszystkich akcjach, które w tym roku szkolnym zorganizowali. Bez Was nie byłoby tak fajnie i kolorowo. DZIĘKUJEMY!!!

  • NA ZAMKU DIABŁA BORUTY

  • RODZINNNE ŚWIĘTO U PRZESZKOLAKÓW

    W dniu 24 maja odbył się w *zerówce* Dzień Mamy i Taty. W tym dniu dzieci przygotowały dla Rodziców okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Po odśpiewaniu 100 lat złożyły Rodzicom życzenia i wręczyły upominki. Następnie uroczystość przeniosła się na plac zabaw, gdzie odbył się PIKNIK RODZINNY.

  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Klasa w terenie"

    Uczniowie klasy 1 zakończyli realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego " Klasa w terenie". Klasa zrealizowała 5 obowiązkowych zadań. Głównym celem edukacyjnego projektu było: promowanie wartości edukacyjnych na świeżym powietrzu oraz zachęcenie nauczycieli i uczniów do "opuszczenia" swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły.  Uczniowie realizując zadania projektowe nabyli umiejętności współdziałania, poczuli radość płynącą ze wspólnej zabawy i nauki. Projekt pozwolił na wyzwalanie
    ​​​​​​aktywności twórczej uczniów i kształtowanie kreatywnego spędzania czasu wolnego.

  • "Popcorn prosto z ogródka"

    Klasa I realizuje projekt "PoPcorn prosto z ogródka". Organizatorem projektu jest FruitPrint. Klasa znalazła się wśród 50 zespołów, które otrzymały pakiet startowy nasion, ufundowany przez firmę PlantiCo.Uczniowie wysiali przy szkole kukurydzę, którą docelowo przetworzymy w popcorn. Celem akcji jest promowanie kontaktu z naturą i jej pozytywnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pierwszaki zyskają też nowe praktyczne umiejętności i poznają wartość samodzielnej produkcji jedzenia.

  • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    29 kwietnia 2024 roku  odbyła się akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów klasy IV, V i VI pod kierunkiem  pani Grażyny Zalewskiej. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Przypomniano symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Po występach artystycznych pani dyrektor Dorota Podlasiak podziękowała uczniom i opiekunowi za przygotowanie akademii, podziękowała także za odświętny strój galowy wszystkich uczniów, a widzowie nagrodzili artystów hucznymi brawami.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: spdaszyna@gminadaszyna.pl

Galeria zdjęć