Kolejny etap projektu w klasie szóstej to poznanie słownictwa związanego z gotowaniem, pieczeniem, itd. Uczniowie poznali słownictwo i zworty, a nawet przygotowali pyszne potrawy. Było wybornie, zabawnie i owocująco.
26 kwietnia 2024 roku klasy 1-3 wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Łazienkowskiego: zobaczyliśmy pominik Chopina, Starą Pomarańczarnię oraz Pałac na Wodzie. Następnie udaliśmy się na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Zobaczyliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Starówce Warszawskiej. Wszyscy fantastycznie spędziliśmy czas i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Łęczycy była organizatorem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym upowszechnianych poprzez projekt „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś” oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Placówki KRUS w Łęczycy dokonała oceny 25 prac nadesłanych z II grupy wiekowej szkół podstawowych naszego regionu.Prace naszych uczniów zajęły pierwsze miejsce- Karmelita Jędrzejczak i drugie miejsce Ksawery Bawej. Uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe, mikrofon z głośnikiem i słuchawki. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Planeta vs. plastik", uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty, transparenty, hasła z informacjami dotyczącymi: wpływu plastiku na środowisko przyrodnicze, segregacji odpadów, konieczności ograniczania używanie produktów z plastiku, zasad idei zero west. W celu zwrócenia uwagi lokalnej społeczności na problemy związane z ochroną środowiska zorganizowany został 22 kwietnia przemarsz naszej społeczności szkolnej po najbliższej okolicy. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani na zielono (symbol przyrody/planety) lub na żółto (kolor pojemnika na odpady plastik/metale). Podczas przemarszu wykorzystane były wspólnie przygotowane plakaty, hasła, transparenty, wykrzykiwane były także hasła związane z koniecznością dbania o przyrodę oraz śpiewane były piosenki o tematyce ekologicznej.
Młodsi uczniowie naszej szkoły na drzwiach sal lekcyjnych oraz napotykanych podczas przemarszu budynków zawieszali przygotowane przez siebie zawieszki z hasłami ekologicznymi.
Choć tego dnia pogoda była mało sprzyjająca to taka lekcja ekologii w terenie wszystkim się bardzo podobała .
26 marca w Szkole Podstawowej w Mazewie odbyły się gminne eliminacje OTWP. Turniej przeprowadzony był w 3 kategoriach wiekowych: kl. I – IV, V – VIII i szkoły ponadpodstawowe. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Nijakowska z kl. III, Miłosz Kaczmarek z kl. II, Kuba Woźniak z kl. III, Maria Sochacka z kl. III. W drugiej grupie wiekowej reprezentowały nas dziewczęta z kl. VIII: Adrianna Rzetelska, Wiktoria Moruzgała, Paulina Staniszewska i Aleksandra Frątczak. Nasi uczniowie zdominowali turniej zdobywając najwyższe miejsca w dwóch kategoriach wiekowych. W młodszej grupie wiekowej I miejsce zajął Miłosz Kaczmarek, II miejsce Zuzia Nijakowska, III miejsce Kuba Woźniak. W starszej grupie I miejsce zajęła Ola Frątczak, II miejsce Paulina Staniszewska, III miejsce Ada Rzetelska. Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach powiatowych w Łęczycy. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę za udział w turnieju. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym.
Wiosna − jedna z czterech pór roku w przyrodzie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Tak słownikowo opiszemy wiosnę i niestety nie oddaje to piękna i wyjątkowości tej pory roku. Zdecydowanie piękniejsza wiosna pojawia się w polskich piosenkach. Oto kilka wybranych utworów, które doskonale odzwierciedlają różnorodność i bogactwo tej tematyki w polskiej muzyce:
"Nim przyjdzie wiosna" - Czesław Niemen
"Tyle słońca w całym mieście" - Anna Jantar
"Zielono mi" - Andrzej Dąbrowski
"Wiosna ach to ty" - Marek Grechuta
SU chcąc pobudzić wszystkich do działania po wyjątkowo ponurej zimie, ogłosił konkurs na wiosenne drzwi. Oto jak pięknie i radośnie zrobiło się w naszej szkole…
W dniu 16 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Daszynie odbyły się Dni Otwarte dla Rodziców i dzieci 5,6 – letnich.
Przyszłe przedszkolaki zwiedziły szkołę, wzięły udział w przygotowanych dla nich zajęciach oraz obejrzały przedstawienie przygotowana przez starszych kolegów.
Chętni rodzice mieli możliwość wypełnienie karty zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego.
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest KOLOR NIEBIESKI. To ukłon w kierunku osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Niebieskim akcentem społeczność szkoły łączy się z nimi, stara się zrozumieć ich codzienność, z którą muszą się zmagać, a także uczy tolerancji na inność zachowań. Nasza społeczność szkolna również przyłączyła się do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu! We wtorek 9 kwietnia uczniowie obejrzeli prezentację oraz krótkometrażowe filmy przybliżające tematykę autyzmu.
W dniu 4 kwietnia klasy 1-3 obchodziły Światow Dzień Marchewki. Celem tego dnia było promowanie zdrowego stylu życia oraz uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia. Wśród społeczności szkolnej królował oczywiście kolor pomarańczowy. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej prezentacji bohaterki dnia czyli marchewki. Dzieci wysłuchały informacji na temat jej właściwości zdrowotnych. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, w których główną rolę grała marchewka. Każdy uczeń mógł też skosztować bohaterkę dnia jako chrupiącą przekąskę, tworząc z niej postać. Tego dnia nie zabrakło również zabaw muzycznych z marchewką w tle.
W dniu 22 marca uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Energosfery w Konarzewie. Obiekty ośrodka usytuowane są tak, by przypominały Drogę Mleczną. Dzieci zwiedziły obserwatorium astronomiczne, uczestniczyły w warsztatach kreatywnych, a także poleciały wirtualnie w kosmos. Wszystkim nieziemskim atrakcjom towarzyszył pies Uran, który świetnie umilił dzieciom czas.
W dniu 27 marca uczniowie z klasy 3 reprezentowali naszą szkołę podczas zmagań artystycznych w Łęczycy. Na scenie zaprezentowali przedstawienie pt." O żabce, która miała marzenie". Jury i publiczność bardzo ciepło przyjęli najmłodszych artystów, a Emilia Janiak została nagrodzona w kategorii "Najlepsza Aktorka".
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 27.03.2024 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Pisanki wiosną malowane". Jak zawsze mogliśmy polegać na naszych uczniach. Do oceny komisji wpłynęło aż 58 prac! Wykonane pisanki były oryginalne, ciekawe i starannie wykonane. Wyłonione i nagrodzone zostały 1, 2 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominki i dyplomy. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
W dniu 26 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym pt. "Gang śmieciaków" w wykonaniu artystów GrupyT Toruń. Celem spotkania było promowanie ekologicznej postawy oraz rozbudzanie świadomości dbania o środowisko przyrodnicze. Spektakl miał charakter kabaretowy. Uczniowie mieli możliwość odegrania swoich ról. Nie brakowało dobrej zabawy i muzyki.
19 marca 2024 r. Wolontariusze naszej szkoły byli zaproszeni na uroczystą galę zorganizowaną przez Urząd Miejski w Łęczycy. Celem spotkania były podziękowania dla wszystkich, którzy działali charytatywnie w ramach ogólnopolskiej akcji WOŚP. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Przed Świętami Wielkanocnymi *zerówkowaki* odwiedziły Zagrodę w Konarzewie Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt:. „Skąd się biorą jajka?”. Ozdabiały zajączka wykonanego z ciasta kruchego oraz pisankę z masy papierowej. Odwiedziły także kurnik, jego mieszkańców oraz oglądały przeróżne jaja ptaków. Nie zabrakło oczywiście domowego poczęstunku: chleba z miodem, masłem, powidłami śliwkowymi i obowiązkowej pomidorówki.
15 lutego odbył się pokazowy trening piłki nożnej dla klas 0–VIII. Poprowadzili go trenerzy z akademii piłkarskiej Kobra. Podczas treningu nie zabrakło gier i zabaw ruchowych, a także wyścigów rzędów. Na koniec każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności grając mecz.
Nauka języka obcego to nie tylko książki, zeszyty i ćwiczenia. Ważne jest by dzieci umiały posługiwać się językiem obcym w sytuacjach życia codziennego. Uczniowie klasy III przekonali się o tym podczas ostatnich zajęć języka angielskiego. Nauczyli się w jaki sposób mówić w języku angielskim o swoich talentach i zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności podczas zajęć. Występy były niezwykłe - od jazdy konnej, jazdy na rowerze, czytanie i lepienie figurek z plasteliny, po wzruszające piosenki. Każde dziecko prezentowało swój talent z pasją i zaangażowaniem, zdobywając gromkie brawa od publiczności. Ich pokaz talentów był prawdziwą ucztą dla oczu i duszy!
8 marca, każda z naszych Kobiet i tych dużych i tych małych, czuła się wyjątkowo. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego wybrano najsympatyczniejszą dziewczynę w klasach I – III i IV – VIII. Zostały nimi Zuzanna Włoskowicz z klasy IV oraz Maja Paszczyk z klasy II. Dziewczynki otrzymały pamiątkowy dyplom i koronę. Chłopcy natomiast w ramach akcji „Inaczej ubrany, nie będziesz pytany” mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwa kobieta. Ci, którzy przebrani byli za kobiety, uniknęli odpowiedzi ustnej.
23 stycznia w hali Szkoły Podstawowej w Witoni odbyły się Mistrzostwa Powiatu LZS w Halowej Piłce Nożnej Chłopców i Dziewcząt U – 13.
W rozgrywkach wzięły cztery drużyny dziewcząt i pięć drużyn chłopców.
Wyniki w rozgrywkach dziewcząt:
LUKS Góra - LUKS Witonia 1-0
SP Piątek - SP Grabów 0-1
LUKS Góra - SP Piątek 0-0
LUKS Witonia - SP Grabów 0-2
LUKS Góra - SP Grabów 0-1
LUKS Witonia - SP Piątek 2-0
Najlepsza strzelczyni: Pietrzak Daria (SP Grabów)
Najlepsza bramkarka: Augustyniak Hanna (LUKS Góra)
Najlepsza zawodniczka: Głogowska Karolina (LUKS Witonia)
Wyniki w rozgrywkach chłopców:
SP Daszyna - SP Grabów 0-4
LUKS Góra - LUKS Witonia 2-0
SP Piątek - SP Grabów 4-0
LUKS Góra - SP Daszyna 8-0
LUKS Witonia - SP Piątek 0-0
LUKS Góra - SP Grabów 2-0
SP Daszyna - SP Piątek 0-6
LUKS Witonia - SP Grabów 2-0
LUKS Góra - SP Piątek 1-0
LUKS Witonia - SP Daszyna 3-0
Najlepszy strzelec: Graczyk Mateusz (LUKS Góra)
Najlepszy bramkarz: Galiński Wiktor (SP Piątek)
Najlepszy zawodnik: Stróżewski Marcel (LUKS Witonia)
Skład SP Daszyna: Miłosz Rogala, Gracjan Politański, Wiktor Olczak, Bartek Sochacki, Brajan Wituła, Eryk Sobczak