26 marca w *zerówce* odbył się uroczysty Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki przygotowały dla Rodziców montaż słowno-muzyczny oraz okolicznościowe upominki: wazon dla mamy i niezbędnik pisarski dla taty.
Po uroczystości odbył się po raz pierwszy Piknik Rodzinny na placu zabaw.
20 kwietnia 2023r. w PSP w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział 25 uczniów z sześciu gmin powiatu łęczyckiego. Eliminacje zorganizowane zostały w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – IV, klasy V – VIII i szkoły ponadpodstawowe.
Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Wojciech Głonik i Bartosz Sochacki z kl. III. Po części pisemnej chłopcy zakwalifikowali się do ścisłego finału. W drugiej części odpowiadali na pytania komisji egzaminacyjnej. Niestety niewiele zabrakło aby zająć najwyższe miejsca na podium. Mimo młodego wieku tak odnieśli ogromny sukces co bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Otrzymali nagrody pocieszenia i pamiątkowe dyplomy. Już nie możemy doczekać się przyszłorocznych eliminacji OTWP.
4 kwietnia 2023r. odbyły się w Szkole Podstawowej w Daszynie gminne eliminacje OTWP pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej odbył się w trzech grupach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w I (kl. I – IV) i II (kl. V – VIII) grupie wiekowej.
Do etapu powiatowego z I grupy wiekowej zakwalifikowali się Wojciech Głonik i Bartosz Sochacki z kl. III. Niestety nie udało się zakwalifikować nikomu z II grupy wiekowej. Miejmy nadzieję, że za rok się uda.
20 kwietnia odbędą się powiatowe eliminacje OTWP w PSP w Łęczycy. Życzymy powodzenia naszym najmłodszym reprezentantom i dalszego zgłębiania wiedzy pożarniczej.
15 kwietnia 2023r. odbył się w Grotnikach I Rajd Ósmoklasistów zorganizowany przez Łęczycki Oddział PTTK. Uczniowie pod opieką pani Joanny Perzyńskiej spotkali się na stacji PKP w Łęczycy, by wyruszyć w pieszą wędrówkę. Uczestnikom niestraszny był deszcz ani chłód. Wyposażeni w płaszcze przeciwdeszczowe wyruszyliśmy w trasę liczącą około 10 km. Poza marszem przez leśne ścieżki na uczestników rajdu czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy rajdu byli podzieleni na pięcioosobowe drużyny, które rywalizowały między sobą w zawodach sportowych i grach intelektualnych. Było przeciąganie liny, bieg wokół drewnianego kołka, kalambury, wyznaczanie kierunków geograficznych na podstawie obserwacji przyrody, a na zakończenie wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Szczęśliwi choć nieco zmarznięci i zmoknięci wróciliśmy w podróż powrotną pociągiem do Łęczycy.
W dniu 4 maja br. uczniowie klasy IV wzięli udział w niezwykłej lekcji języka polskiego podsumowującej znajomość treści lektury "Kubuś Puchatek", A. A. Milne. Utrwalili wiadomości o bohaterach - ich nawykach, zachowaniach, powiedzonkach i przysmakach. Udaliśmy się wszyscy w plener w poszukiwaniu "czegoś", co miało sprawić bohaterom przyjemność, poprawić humor, wprawić w zakłopotanie. Czwartoklasiści wywiązali się z zadania znakomicie. Wszyscy aktywnie poszukiwali "czegoś", co przyniosło oczekiwane rezultaty. Na koniec dwugodzinnych zajęć lekcyjnych namalowali na chodniku szkolnym ulubionego Kubusia Puchatka.
29 kwietnia 2023 roku klasy siódma i ósma wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyjechaliśmy w drogęo godzinie 6.10. Podróż minęła bardzo szybko. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeitmachtfrei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki. Dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Zwiedziliśmy poobozowe tereny oraz dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy dotyczących
ludobójstwa przeprowadzanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej .
Wycieczka bardzo nam się podobała. Wiele osób po raz pierwszy miało możliwośćodwiedzenia tych miejsc. Zaopatrzyliśmy się w pamiątki i zebraliśmy wiele cennych informacji.
Myślę , że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”
Z okazji Dnia Flagi, przypadający 2 maja, uczniowie klasy VIII uroczyście zawiesili na nowo zbudowanym maszcie biało-czerwoną chorągiew. Odtąd flaga - ważny symbol naszej Ojczyzny, będzie powiewała przed naszą szkołą. Jest to wyraz patriotyzmu i szacunku do symboli narodowych. Podczas uroczystego zawieszenia flagi wszyscy uczniowie odśpiewali hymn państwowy.
Dnia 28 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Daszynie odbył się uroczysty apele z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy VIII. Krótka informacja o powstaniu Konstytucji 3 Maja wzbogaciła naszą wiedzę historyczną o patriotycznym wydarzeniu. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również portrety i sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Przedstawiane treści nawiązywały do poszanowania naszych symboli narodowych: flago, godła i hymnu. Uroczystość wzbogaciły także pieśni patriotyczne. Nie zabrakło także odświętnych strojów społeczności szkolnej, wyeksponowania symboli narodowych i dekoracji w biało- czerwonych barwach.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeprowadza ankietę na temat zainteresowania Rodziców przedszkolami. By właściwe planować rozwój przedszkoli, ważne są opinie Rodziców.
Kwestionariusz ankiety przygotowany został w formie elektronicznej dostępnej po skopiowaniu linku do przeglądarki https://forms.gle/SLTQ9VhuCYWP7Tfs9
Prosimy o odesłanie wypełnionej ankiety do dnia: 14 maja 2023 roku.
W dniu 20 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony zagadnieniom związanym z zagrożeniami oraz ochroną naszej planety.
Apel został przygotowany przez nauczycielkę biologii oraz uczniów klasy siódmej i nawiązywał do tegorocznego hasła obchodów Dnia Ziemi „Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie klasy siódmej zachęcali także swoich kolegów i koleżanki do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żeby wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żeby poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa. I powtarzali to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!
W ramach obchodów Dnia Ziemi w klasach IV-VIII został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Zainwestuj w naszą planetę”, prace wykonane w ramach konkursu były częścią dekoracji w czasie apelu. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszej *zerówce* ta tradycja jest kultywowana. W Wielką Środę, 5 kwietnia br., przedszkolaki zasiadły do śniadania wielkanocnego. Podczas spotkania przedszkolaki śpiewały piosenki związane z tematyką wiosenno – świąteczną.
Międzynarodowy Dzień Marchewki obchodzony jest 4 kwietnia. Pierwsze obchody Dnia Marchewki odbyły się już w 2003 roku. Współcześnie dzień ten celebruje się w wielu krajach całego świata. Celem Dnia Marchewki jest rozpowszechnienie wiedzy o warzywach.
Marchew to warzywo korzeniowe zwykle w kolorze pomarańczowym, choć istnieją odmiany w innych kolorach (fioletowa, czarna, czerwona, biała i żółta).
Marchewki są szeroko stosowane w wielu kuchniach świata, głównie do przygotowywania sałatek.
W naszej *zerówce* z okazji urodzin marchewki dzieci przygotowały surówkę marchewkową, pomagały rodzicom w przygotowaniu tostów oraz dopingowały w wyrabianiu i pieczeniu ciasta marchewkowego. Po degustacji marchewkowych dań dzieci wykonały marchewkę z plasteliny.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy jakie mają osoby z autyzmem.
Symbolem tego dnia jest kolor niebieski.
Zachęcamy do obejrzenia:
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami! Warto więc zatroszczyć się o świąteczny nastrój. W dniu 29 marca 2023 roku odbyły się warsztaty artystyczne z sizalu. przeprowadzone przez pracowników „SIZALOWEGO ŚWIATA BAŚNI I BAJEK” z Łodzi. Podczas zajęć dzieci wykonały wielkanocnego zajączka oraz dowiedziały się skąd się bierze i co to jest sizal (.jest to bardzo mocne, charakterystyczne włókno otrzymywane z liści agawy sizalowej).
Zajęcia odbyły się w dwóch grupach: młodszej (*zerówka*) i starszej (dzieci z klas IV-VIII).
Po zakończeniu warsztatów każde dziecko zabrało swoją pracę do domu. Może ona posłużyć do dekoracji świątecznej.
28 marca 2023 roku do *zerówki* zostali zaproszeni Rodzice by wspólnie z dziećmi uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych. Tematem przewodnim była palma wielkanocna.
Czy wiecie, że?
Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Dawniej istniał zwyczaj, że kto pierwszy wstał w tym dniu mógł palemką wysmagać innych domowników i nikt nie powinien się za to obrazić.
21 marca uczniowie klas I-III przywitali kolorowo i radośnie nadchodzącą wiosnę. Pierwszym etapem obchodów powitania wiosny było rozstrzygnięcie konkursu na ,,Najfajniejszą fryzurę wiosenną". Dzieci ozdobiły swoje głowy kolorowymi wiankami, cylindrami, kapeluszami itp. Następnie uczniowie zaopatrzeni w gwizdki, trąbki i grzechotki udali się na spacer, by robiąc hałas ostatecznie pożegnać zimę. W wędrówce tej towarzyszyły nam młodsze dzieci z Ukrainy, które obecnie zamieszkują w naszej okolicy. Po zakończeniu wędrówki odbyły się wspólne zabawy, śpiewy i warsztaty plastyczne. O poczęstunek dla wszystkich uczestników zadbały mamy uczniów z kl. I i II, za co serdecznie dziękujemy.
W dniu 27 marca 2023 roku w Szkole Posdstawowej w Daszynie odbyły się Dni Otwarte dla Rodziców i dzieci 5,6 – letnich.
W ramach dni otwartych wychowawczynie z klas 0-III przygotowały dla dzieci wiele atrakcji takich jak zabawy muzyczno-ruchowe czy zajęcia plastyczne. Wzięły również udział w zajęciach z j. angielskiego, obejrzały przedstawienie o królowej Marcelince oraz wysłuchali piosenek wiosennych w wykonaniu *zerówkowiczów*. Zwiedziły szkołę i halę gimnastyczną. Na zakończenie pierwszej przygody ze szkołą otrzymały pamiątkowe upominki.
Chętni rodzice mieli możliwość wypełnienie karty zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego.
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data ta nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi wszystkich ludzi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
W ramach akcji SU, uczniowie, którzy w tym dniu włożyli różnokolorowe skarpetki, byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.
21 marca – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy.
*Zerówkowicze* także żegnali zimę i witały wiosnę. Z okazji tego dnia przygotowali montaż słowno-muzyczny.
Na podwórku szkolnym została spalona i zalana wodą Marzanna jej miejsce zajęła Pani Wiosna, z którą przedszkolaki wróciły do klasy.