22 czerwca odbyło się spotkanie uczniów klasy III z wychowawczynią. Uczniowie i ich rodzice przygotowali część artystyczną. Łzy wzruszenia, które popłynęły były wyrazem emocji dzieci, rodziców i wychowawczyni.
29 maja 2023r. 9 osobowa reprezentacja chłopców z kl.VIII uczestniczyła w turnieju piłki nożnej „Stawiaj na marzenia - a nie na uzależnienia”. Gospodarzem i pomysłodawcą zawodów była Szkoła Podstawowa w Mazewie. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny: Daszyna, Mazew i Stara Sobótka. Celem zawodów była popularyzacja gry w piłkę nożną, integracja młodzieży poprzez udział w zawodach, a także aktywne spędzanie czasu zamiast siedzenie przy komputerze czy w telefonie.
Graliśmy systemem każdy z każdym. Po rozegraniu wszystkich meczów klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1 miejsce - SP Daszyna
2 miejsce - SP Mazew
3 miejsce - SP Stara Sobótka
Niesieni dopingiem dziewcząt z kl. VIII nasi chłopcy zajęli I miejsce. W nagrodę otrzymali okazały puchar i pamiątkowy dyplom. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
7 czerwca 2023 r. zaopatrzeni w wodę, okulary przeciwsłoneczne i doskonały humor świętowaliśmy w szkole na lekcjach wychowania fizycznego Światowy Dzień Biegania. Z tej okazji każda klasa miała za zadanie przebiec lub przejść jak najdłuższy dystans w ciągu 35 minut. Celebrowali to święto nie tylko uczniowie klas IV – VIII ale również podjęły krótkie wyzwanie biegowe najmłodsze klasy.
Najdłuższy dystans pokonali:
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy podjęli wyzwanie biegowe i dotrwali do końca.
16 czerwca kl. IV uczestniczyła w lekcji wychowania fizycznego w pobliskim parku. Pogoda dopisała, humory też, więc z miłą chęcią wybraliśmy się do parku. Był szereg różnych aktywności fizycznych, m.in. gra w ringo, w kolory, odbicia górne i dolne, a także pokaz umiejętności gimnastycznych. Niestety to co dobre szybko się kończy. Naładowani pozytywną i aktywną energią wróciliśmy do szkoły. Oby więcej takich lekcji spędzonych na świeżym powietrzu.
W dniu 16 czerwca 2023 roku po raz kolejny odwiedziliśmy Zagrodę Edukacyjną w Konarzewie.
Tematem zajęć była MLECZNA DOLINA.
Plan wizyty
1. Wycieczka na łąkę, zbieranie trawy
2. Karmienie zwierząt: konie, kuce, owce
3. Dojenie sztucznej krowy
2. Opis urządzeń do przetwarzania mleka
3. Ubijanie masła
4. Prezentacja: wytwarzanie twarogu i sera białego
5. Poczęstunek
W dniach 12-13 czerwca uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunkami – p. Barbarą Adamczewską, p. Danutą Szmają oraz p. Joanną Perzyńską przebywali na wycieczce w Ojcowie i Krakowie.
Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie mieli przyjemność zobaczyć Jaskinię Wierzchowską, Zamek na Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa oraz piękną i malowniczą Dolinę Prądnika. Był to intensywny i piękny dzień spędzony na łonie natury.
Drugi dzień to zwiedzanie Krakowa, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć m. in. bulwary wiślane, Wzgórze Wawelskie, Okno Papieskie, Bazylikę Mariacką, Sukiennice.
W dniu 6 maja klasa 0 uczestniczyła w wycieczce do Płocka.
Program wycieczki:
W wycieczce brało udział 19 dzieci 2 osoby dorosły i 2 osoby opieki.
Szkoła Podstawowa w Daszynie wzięła w tym roku szkolnym udział w konkursie „Oszczędzaj z Bankiem Spółdzielczym” organizowanym przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży szkól podstawowych tematyki oszczędzania. Konkurs został dla dwóch odrębnych grup wiekowych uczniów:
Nagrodą główną konkursu jest całodzienna wycieczka zorganizowana przez organizatora.
Zwycięzcą konkursu została Dominika Wojtczak – kasa III.
W klasach starszych Gabriela Woźniak – klasa V.
Dzieci z obu klas pojadą w czerwcu na wycieczką do Warszawy.
26 maja 2023r.- wycieczka kl.I-III do Torunia, Kłóbki i Ciechocinka.
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.
Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
Więcej informacji na temat HPV znajdziecie Państwo pod linkiem https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/
Dnia 29 maja 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca, na którą uczniowie klas 1-3 zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby - swoich rodziców.
Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor. Uczniowie klas 1-3 przygotowali okolicznościową część artystyczną. Humorystyczne wiersze i scenki z życia rodziny, wzruszające piosenki oraz radosne tańce dzieci przypomniały wszystkim o tych ważnych dniach, o roli Matki i Ojca w życiu każdego z nas. Po części oficjalnej dzieci obdarowały swoich rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Rozczuleni rodzice z radością dziękowali swoim pociechom za miłość, pamięć i pozytywne emocje. Słodki poczęstunek i czas spędzony na wspólnej rozmowie zakończył tę miłą uroczystość.
26 marca w *zerówce* odbył się uroczysty Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki przygotowały dla Rodziców montaż słowno-muzyczny oraz okolicznościowe upominki: wazon dla mamy i niezbędnik pisarski dla taty.
Po uroczystości odbył się po raz pierwszy Piknik Rodzinny na placu zabaw.
20 kwietnia 2023r. w PSP w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział 25 uczniów z sześciu gmin powiatu łęczyckiego. Eliminacje zorganizowane zostały w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – IV, klasy V – VIII i szkoły ponadpodstawowe.
Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Wojciech Głonik i Bartosz Sochacki z kl. III. Po części pisemnej chłopcy zakwalifikowali się do ścisłego finału. W drugiej części odpowiadali na pytania komisji egzaminacyjnej. Niestety niewiele zabrakło aby zająć najwyższe miejsca na podium. Mimo młodego wieku tak odnieśli ogromny sukces co bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Otrzymali nagrody pocieszenia i pamiątkowe dyplomy. Już nie możemy doczekać się przyszłorocznych eliminacji OTWP.
4 kwietnia 2023r. odbyły się w Szkole Podstawowej w Daszynie gminne eliminacje OTWP pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej odbył się w trzech grupach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w I (kl. I – IV) i II (kl. V – VIII) grupie wiekowej.
Do etapu powiatowego z I grupy wiekowej zakwalifikowali się Wojciech Głonik i Bartosz Sochacki z kl. III. Niestety nie udało się zakwalifikować nikomu z II grupy wiekowej. Miejmy nadzieję, że za rok się uda.
20 kwietnia odbędą się powiatowe eliminacje OTWP w PSP w Łęczycy. Życzymy powodzenia naszym najmłodszym reprezentantom i dalszego zgłębiania wiedzy pożarniczej.
15 kwietnia 2023r. odbył się w Grotnikach I Rajd Ósmoklasistów zorganizowany przez Łęczycki Oddział PTTK. Uczniowie pod opieką pani Joanny Perzyńskiej spotkali się na stacji PKP w Łęczycy, by wyruszyć w pieszą wędrówkę. Uczestnikom niestraszny był deszcz ani chłód. Wyposażeni w płaszcze przeciwdeszczowe wyruszyliśmy w trasę liczącą około 10 km. Poza marszem przez leśne ścieżki na uczestników rajdu czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy rajdu byli podzieleni na pięcioosobowe drużyny, które rywalizowały między sobą w zawodach sportowych i grach intelektualnych. Było przeciąganie liny, bieg wokół drewnianego kołka, kalambury, wyznaczanie kierunków geograficznych na podstawie obserwacji przyrody, a na zakończenie wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Szczęśliwi choć nieco zmarznięci i zmoknięci wróciliśmy w podróż powrotną pociągiem do Łęczycy.
W dniu 4 maja br. uczniowie klasy IV wzięli udział w niezwykłej lekcji języka polskiego podsumowującej znajomość treści lektury "Kubuś Puchatek", A. A. Milne. Utrwalili wiadomości o bohaterach - ich nawykach, zachowaniach, powiedzonkach i przysmakach. Udaliśmy się wszyscy w plener w poszukiwaniu "czegoś", co miało sprawić bohaterom przyjemność, poprawić humor, wprawić w zakłopotanie. Czwartoklasiści wywiązali się z zadania znakomicie. Wszyscy aktywnie poszukiwali "czegoś", co przyniosło oczekiwane rezultaty. Na koniec dwugodzinnych zajęć lekcyjnych namalowali na chodniku szkolnym ulubionego Kubusia Puchatka.
29 kwietnia 2023 roku klasy siódma i ósma wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyjechaliśmy w drogęo godzinie 6.10. Podróż minęła bardzo szybko. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeitmachtfrei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki. Dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Zwiedziliśmy poobozowe tereny oraz dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy dotyczących
ludobójstwa przeprowadzanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej .
Wycieczka bardzo nam się podobała. Wiele osób po raz pierwszy miało możliwośćodwiedzenia tych miejsc. Zaopatrzyliśmy się w pamiątki i zebraliśmy wiele cennych informacji.
Myślę , że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”