W dniu 9 marca br. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Konarzewa, gdzie odwiedzili funkcjonujące tam gospodarstwo agroturystyczne. Mimo zimowej aury tematem przewodnim wycieczki były zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Dzieci pod kierunkiem gospodarzy wykonały z papierowej wikliny jajko wielkanocne, a następnie ozdabiały lukrem i kolorowymi posypkami zajączka wykonanego z kruchego ciasta. Podczas przerw między warsztatami dzieci zajadały się potrawami przygotowanymi przez gospodarzy: zupą pomidorową oraz własnoręcznie wypieczonym przez właścicieli chlebem ze smalcem lub konfiturami. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele wrażeń i radości.
DZIEŃ KOBIET U PRZEDSZKOLAKÓW
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym dniu chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki, upominki oraz kwiatki. Dzień upłynął przy muzyce tanecznej przy, której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkursy.
„KOBIETA cierpliwa jest, łaskawa jest. KOBIETA nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości […] KOBIETA nigdy nie ustaje…”
Tak wyglądałby fragment biblijnego 1 Listu do Koryntian ze zmienionym słowem MIŁOŚĆ…
Nasze kobiety, te małe i te duże, takie właśnie są. Chłopcy z klasy 8 uczcili ten wyjątkowy dla każdej kobiety dzień. Dziewczynki musiały sprawdzić się w „męskich” konkurencjach: odgadywały nazwy narzędzi, nazwiska piłkarzy, rozwiązywały węzły, etc. Nasze panie natomiast pokazały jak należy prawidłowo wbić gwóźdź. Chłopcy wybrali również Miss 2023. Zostały nimi: Klaudia Połczyńska z klasy 8 oraz Zuzanna Włoskowicz z klasy 3.
W okresie 02.01.-15.02.2023r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Zima w obiektywie”.
Celem konkursu było zachęcanie uczniów do dokumentowania dostrzeżonego piękna przyrody,a także zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku.
Tematem pracy konkursowej było przedstawienie na fotografii uroku zimy.
W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Najwięcej głosów otrzymało zdjęcie Miłosza Rogali z klasy V, II miejsce zajęło zdjęcie Kacpra Graczyka, a III miejsce zdjęcie Karmelity Andrzejczak. Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Z 3 na 4 dzień marca 2023 r. odbyła się V Nocka w szkole pod hasłem "Z dala od telefonu i komputera" organizowana przez Szkolne Koło PCK. Uczniowie przebywali w szkole w godzinach 19.00 - 7.00. Przez 12 godzin mieli wypełniony czas, tak by nie zasnąć. Spotkali się ze swoim wspaniałym nauczycielem historii - p. Jackiem Olejniczakiem. Obejrzeli film edukacyjny i horror. Uczestniczyli w różnorodnych zabawach ruchowych i konkurencjach sportowych. Bawili się w "chowanego" przy zgaszonych światłach. Wczesnym rankiem, zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęsliwi do swoich domów.
Dwudziestego pierwszego lutego nasza szkoła została oblężona przez armię pączków i pączkożerców. Wszystko za sprawą tradycji Ostatków. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował niemal dwieście pączków, które dzieci kupowały w trakcie przerw. Uzbierane z tego tytułu środki zostały przekazane na rzecz Samorządu Uczniowskiego.
21.02.2023r. w klasie pierwszej odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie obejrzeli film o tradycji Ostatków w Polsce i wykonali związane z tematyką karty pracy. Następnie przystąpili do zabawy. Towarzyszyły jej znakomite humory i fantastyczne przebrania. Dzieci z chęcią uczestniczyły w licznych konkursach i pląsach. Dzień ten dla wszystkich był wesoły i pełen wrażeń.
W dniu 21.lutego br. w klasie II odbyła się zabawa ostatkowa. Zgodnie z tradycją zabawa odbyła się w ostatni dzień karnawału. Wszystkie dzieci bawiły się świetnie przy rytmicznej i skocznej muzyce. Uczniowie z dumą prezentowali stroje i z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach, zabawach i konkursach.
W dniu 21.02.2023r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy w ramach lekcji wychowania fizycznego w klasie III. Sala zamieniła się w salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Uczniowie bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki. Bal karnawałowy był doskonałym sposobem na integrację dzieci. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejną taka imprezę.
Bal Karnawałowy w *ZERÓWCE*
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym przez rodziców i nauczycieli balu karnawałowym w dzieci wcieliły się w różne postacie. Zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów, czy policjantów. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na koniec rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.
Walentynki to dzień zakochanych. Czternastego lutego Ci, którzy czują mocniejsze bicie serca, mają możliwość przekazania sobie dowodów tego faktu. W naszej szkole również mieliśmy taką możliwość. Samorząd Uczniowski uruchomił z tej okazji specjalną skrzynkę, do której można było wrzucić Walentynkę i przekazać ją drugiej osobie. Najwięcej pracy SU miał w klasie II, w której trzeba było przekazać niemal pięćdziesiąt Walentynek. Rekordzistka przyjęła aż sześć miłosnych liścików. „Love is in the air…”
W dniu 14 lutego – z okazji Walentynek – święta miłości i przyjaźni nasi czytelnicy, dzięki akcji „Randka z książką” mogli wypożyczyć książki o tematyce miłosnej i otrzymać serduszko jako zakładkę do książki.
Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy pt. „Najsłynniejsze pary w literaturze”. Można było wygrać słodkie serduszka.
W dniu 14 lutego uczniowie z klas I-III wierszem, piosenką i tańcem starały się okazać miłość i szacunek oraz pokazać, jak ważnymi osobami w ich życiu są babcie i dziadkowie. Nie zabrakło upominków od kochanych wnucząt i słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice.
W dniu 13 lutego 2023 r. uczniowie starszych klas (IV-VIII) obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Wielka ucieczka" w wykonaniu aktorów GRUPY T z Torunia. Celem przedstawienia było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po substancje odurzające. Pokazano również w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną oraz gdzie szukać pomocy i wsparcia w sytuacjach trudnych. Widowisko miało charakter kabaretowy i jednocześnie interaktywny. Sfinansowała go Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkohlowych w Daszynie, za co bardzo dziękujemy.
W dniu 13 lutego 2023 r. naszą szkołę odwiedził Zespół Teatralny GRUPA T z Torunia z przedstawieniem profilaktycznym dla najmłodszych (kl. 0-III) pt. "Bajki na jednej nodze". Spektakl poruszał tematykę zdrowego trybu życia, codziennych niebezpieczeństw oraz dbania o higienę osobistą. W sposób zabawny i humorystyczny uczniowie zostali ostrzeżeni, aby nie ufać nieznajomym. Aktorzy zabrali widzów do świata znanych baśni takich jak "Królewna Śnieżka", "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", które odbiegały od swych oryginałów, ale kończyły się zaskakującym morałem. Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej pt. "Kabaret na jednej nodze". Spektakl został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Daszynie, za co bardzo dziękujemy.
W dniu 10 lutego br. uczniowie obejrzeli w Teatrze Małym w Łodzi genialny spektakl pt. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w reżyserii Mariusza Pilawskiego. To mistrzowska kompozycja literackiego uniesienia powstałego pod wpływem natchnienia, potrzeby chwili i emigracyjnej tęsknoty poety za ojczyzną. Jedenastu aktorów zaprosiło widzów na wspólną peregrynację po świecie minionym, lecz nie zapomianym, z nieco patriotycznym spojrzeniem na polską historię...
Uczniowie naszej szkoły wzięli w tym roku udział w corocznej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie poddali się, pomimo niesprzyjającej aury pogodowej i zebrali od Mieszkańców naszej gminy kwotę 5.452,56 zł. Dziekujemy Wolontariuszom i wszystkim Ofiarodawcom!
Dnia 13 lutego w naszej szkole odbył się pokaz historyczny Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” pt. „Życie i kultura w średniowieczu”. Pokaz oglądały klasy 0-III i IV-VIII. W programie żywej lekcji historii zaprezentowano ekwipunek i uzbrojenie rycerza polskiego w średniowieczu. Uczniowie poznali różne rodzaje broni, obyczaje, kulturę, zabawy, kary cielesne, a także narzędzia tortur. Niektórzy uczniowie- ochotnicy przeszli próbę „ciężkiego miecza”. Można było również zobaczyć, dotknąć i wypróbować używaną przez rycerzy broń.
Jak co roku bierzemy udział w akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Dbajmy o bezpieczeństwo w sieci każdego dnia. Poniżej przedstawiamy przydatne materiały edukacyjne, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, mające na celu m.in. uświadomienie jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci i jak im zapobiegać. Zapraszamy do lektury
Dzieci: https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-dzieci.html
Młodzież: https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-mlodziezy.html
Dorośli: https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-doroslych.html
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.
W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.
Wzruszający scenariusz miał świąteczny dzień dla kochanych babć i dziadków w daszyńskiej *Zerówce*, których powitała Dorota Podlasiak – dyrektor szkoły
Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do tej uroczystości. Mali artyści z przejęciem ale i z uśmiechem na ustach prezentowali swoje umiejętności, śpiewając piosenki, recytując wiersze a czcigodni goście ze wzruszeniem i łezką w oku odbierali czułe słowa skierowane pod ich adresem. Występy wnucząt dały dziadkom najwięcej radości i uśmiechu na twarzy. Swoimi popisami zaskarbiły sobie serca zacnych gości, którzy w podzięce nie szczędzili gorących braw. Wnuczęta w ten sposób odwdzięczyli się babciom i dziadkom za ich miłość, rozpieszczanie, codzienny trud w wychowaniu oraz troskę i ciepło domowego ogniska. Na zakończenie uroczystości Bacie i Dziadkowie zostali zaproszeni na pyszny słodki poczęstunek oraz ciepłą herbatkę, który przygotowali rodzice.