Z okazji Dnia Flagi, przypadający 2 maja, uczniowie klasy VIII uroczyście zawiesili na nowo zbudowanym maszcie biało-czerwoną chorągiew. Odtąd flaga - ważny symbol naszej Ojczyzny, będzie powiewała przed naszą szkołą. Jest to wyraz patriotyzmu i szacunku do symboli narodowych. Podczas uroczystego zawieszenia flagi wszyscy uczniowie odśpiewali hymn państwowy.
Dnia 28 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Daszynie odbył się uroczysty apele z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy VIII. Krótka informacja o powstaniu Konstytucji 3 Maja wzbogaciła naszą wiedzę historyczną o patriotycznym wydarzeniu. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również portrety i sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Przedstawiane treści nawiązywały do poszanowania naszych symboli narodowych: flago, godła i hymnu. Uroczystość wzbogaciły także pieśni patriotyczne. Nie zabrakło także odświętnych strojów społeczności szkolnej, wyeksponowania symboli narodowych i dekoracji w biało- czerwonych barwach.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeprowadza ankietę na temat zainteresowania Rodziców przedszkolami. By właściwe planować rozwój przedszkoli, ważne są opinie Rodziców.
Kwestionariusz ankiety przygotowany został w formie elektronicznej dostępnej po skopiowaniu linku do przeglądarki https://forms.gle/SLTQ9VhuCYWP7Tfs9
Prosimy o odesłanie wypełnionej ankiety do dnia: 14 maja 2023 roku.
W dniu 20 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony zagadnieniom związanym z zagrożeniami oraz ochroną naszej planety.
Apel został przygotowany przez nauczycielkę biologii oraz uczniów klasy siódmej i nawiązywał do tegorocznego hasła obchodów Dnia Ziemi „Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie klasy siódmej zachęcali także swoich kolegów i koleżanki do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żeby wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żeby poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa. I powtarzali to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!
W ramach obchodów Dnia Ziemi w klasach IV-VIII został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Zainwestuj w naszą planetę”, prace wykonane w ramach konkursu były częścią dekoracji w czasie apelu. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszej *zerówce* ta tradycja jest kultywowana. W Wielką Środę, 5 kwietnia br., przedszkolaki zasiadły do śniadania wielkanocnego. Podczas spotkania przedszkolaki śpiewały piosenki związane z tematyką wiosenno – świąteczną.
Międzynarodowy Dzień Marchewki obchodzony jest 4 kwietnia. Pierwsze obchody Dnia Marchewki odbyły się już w 2003 roku. Współcześnie dzień ten celebruje się w wielu krajach całego świata. Celem Dnia Marchewki jest rozpowszechnienie wiedzy o warzywach.
Marchew to warzywo korzeniowe zwykle w kolorze pomarańczowym, choć istnieją odmiany w innych kolorach (fioletowa, czarna, czerwona, biała i żółta).
Marchewki są szeroko stosowane w wielu kuchniach świata, głównie do przygotowywania sałatek.
W naszej *zerówce* z okazji urodzin marchewki dzieci przygotowały surówkę marchewkową, pomagały rodzicom w przygotowaniu tostów oraz dopingowały w wyrabianiu i pieczeniu ciasta marchewkowego. Po degustacji marchewkowych dań dzieci wykonały marchewkę z plasteliny.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej na problemy jakie mają osoby z autyzmem.
Symbolem tego dnia jest kolor niebieski.
Zachęcamy do obejrzenia:
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami! Warto więc zatroszczyć się o świąteczny nastrój. W dniu 29 marca 2023 roku odbyły się warsztaty artystyczne z sizalu. przeprowadzone przez pracowników „SIZALOWEGO ŚWIATA BAŚNI I BAJEK” z Łodzi. Podczas zajęć dzieci wykonały wielkanocnego zajączka oraz dowiedziały się skąd się bierze i co to jest sizal (.jest to bardzo mocne, charakterystyczne włókno otrzymywane z liści agawy sizalowej).
Zajęcia odbyły się w dwóch grupach: młodszej (*zerówka*) i starszej (dzieci z klas IV-VIII).
Po zakończeniu warsztatów każde dziecko zabrało swoją pracę do domu. Może ona posłużyć do dekoracji świątecznej.
28 marca 2023 roku do *zerówki* zostali zaproszeni Rodzice by wspólnie z dziećmi uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych. Tematem przewodnim była palma wielkanocna.
Czy wiecie, że?
Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Dawniej istniał zwyczaj, że kto pierwszy wstał w tym dniu mógł palemką wysmagać innych domowników i nikt nie powinien się za to obrazić.
21 marca uczniowie klas I-III przywitali kolorowo i radośnie nadchodzącą wiosnę. Pierwszym etapem obchodów powitania wiosny było rozstrzygnięcie konkursu na ,,Najfajniejszą fryzurę wiosenną". Dzieci ozdobiły swoje głowy kolorowymi wiankami, cylindrami, kapeluszami itp. Następnie uczniowie zaopatrzeni w gwizdki, trąbki i grzechotki udali się na spacer, by robiąc hałas ostatecznie pożegnać zimę. W wędrówce tej towarzyszyły nam młodsze dzieci z Ukrainy, które obecnie zamieszkują w naszej okolicy. Po zakończeniu wędrówki odbyły się wspólne zabawy, śpiewy i warsztaty plastyczne. O poczęstunek dla wszystkich uczestników zadbały mamy uczniów z kl. I i II, za co serdecznie dziękujemy.
W dniu 27 marca 2023 roku w Szkole Posdstawowej w Daszynie odbyły się Dni Otwarte dla Rodziców i dzieci 5,6 – letnich.
W ramach dni otwartych wychowawczynie z klas 0-III przygotowały dla dzieci wiele atrakcji takich jak zabawy muzyczno-ruchowe czy zajęcia plastyczne. Wzięły również udział w zajęciach z j. angielskiego, obejrzały przedstawienie o królowej Marcelince oraz wysłuchali piosenek wiosennych w wykonaniu *zerówkowiczów*. Zwiedziły szkołę i halę gimnastyczną. Na zakończenie pierwszej przygody ze szkołą otrzymały pamiątkowe upominki.
Chętni rodzice mieli możliwość wypełnienie karty zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego.
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data ta nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi wszystkich ludzi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
W ramach akcji SU, uczniowie, którzy w tym dniu włożyli różnokolorowe skarpetki, byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.
21 marca – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy.
*Zerówkowicze* także żegnali zimę i witały wiosnę. Z okazji tego dnia przygotowali montaż słowno-muzyczny.
Na podwórku szkolnym została spalona i zalana wodą Marzanna jej miejsce zajęła Pani Wiosna, z którą przedszkolaki wróciły do klasy.
W dniu 9 marca br. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Konarzewa, gdzie odwiedzili funkcjonujące tam gospodarstwo agroturystyczne. Mimo zimowej aury tematem przewodnim wycieczki były zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Dzieci pod kierunkiem gospodarzy wykonały z papierowej wikliny jajko wielkanocne, a następnie ozdabiały lukrem i kolorowymi posypkami zajączka wykonanego z kruchego ciasta. Podczas przerw między warsztatami dzieci zajadały się potrawami przygotowanymi przez gospodarzy: zupą pomidorową oraz własnoręcznie wypieczonym przez właścicieli chlebem ze smalcem lub konfiturami. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele wrażeń i radości.
DZIEŃ KOBIET U PRZEDSZKOLAKÓW
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym dniu chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki, upominki oraz kwiatki. Dzień upłynął przy muzyce tanecznej przy, której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkursy.
„KOBIETA cierpliwa jest, łaskawa jest. KOBIETA nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości […] KOBIETA nigdy nie ustaje…”
Tak wyglądałby fragment biblijnego 1 Listu do Koryntian ze zmienionym słowem MIŁOŚĆ…
Nasze kobiety, te małe i te duże, takie właśnie są. Chłopcy z klasy 8 uczcili ten wyjątkowy dla każdej kobiety dzień. Dziewczynki musiały sprawdzić się w „męskich” konkurencjach: odgadywały nazwy narzędzi, nazwiska piłkarzy, rozwiązywały węzły, etc. Nasze panie natomiast pokazały jak należy prawidłowo wbić gwóźdź. Chłopcy wybrali również Miss 2023. Zostały nimi: Klaudia Połczyńska z klasy 8 oraz Zuzanna Włoskowicz z klasy 3.
W okresie 02.01.-15.02.2023r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Zima w obiektywie”.
Celem konkursu było zachęcanie uczniów do dokumentowania dostrzeżonego piękna przyrody,a także zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku.
Tematem pracy konkursowej było przedstawienie na fotografii uroku zimy.
W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Najwięcej głosów otrzymało zdjęcie Miłosza Rogali z klasy V, II miejsce zajęło zdjęcie Kacpra Graczyka, a III miejsce zdjęcie Karmelity Andrzejczak. Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Z 3 na 4 dzień marca 2023 r. odbyła się V Nocka w szkole pod hasłem "Z dala od telefonu i komputera" organizowana przez Szkolne Koło PCK. Uczniowie przebywali w szkole w godzinach 19.00 - 7.00. Przez 12 godzin mieli wypełniony czas, tak by nie zasnąć. Spotkali się ze swoim wspaniałym nauczycielem historii - p. Jackiem Olejniczakiem. Obejrzeli film edukacyjny i horror. Uczestniczyli w różnorodnych zabawach ruchowych i konkurencjach sportowych. Bawili się w "chowanego" przy zgaszonych światłach. Wczesnym rankiem, zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęsliwi do swoich domów.
Dwudziestego pierwszego lutego nasza szkoła została oblężona przez armię pączków i pączkożerców. Wszystko za sprawą tradycji Ostatków. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował niemal dwieście pączków, które dzieci kupowały w trakcie przerw. Uzbierane z tego tytułu środki zostały przekazane na rzecz Samorządu Uczniowskiego.