Dnia 9 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się przegląd Pieśni Wojskowych
i Patriotycznych. Pieśni patriotyczne są zapisem specyficznych losów Polaków na przestrzeni wieków i stanowią istotną część dziedzictwa kulturalnego narodu. Zawsze były i nadal są manifestacją naszej tożsamości narodowej, dlatego nie możemy dopuścić, by zostały przemilczane. Takie spotkania jak dzisiaj mają przypominać o dorobku minionych pokoleń, o miłości i przywiązaniu do własnej Ojczyzny. Obchodząc 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości usłyszeliśmy wzruszające i przejmujące pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych artystów: od oddziału przedszkolnego po klasę ósmą. Każda z zaśpiewanych pieśni niech będzie hołdem złożonym żołnierzom, dowodem naszej pamięci o ofiarach wojny oraz wspólną modlitwą za tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej Polsce.
Wraz z powitaniem pory roku – Jesień, został ogłoszony konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów kl. IV-VII pod tytułem „Pani jesień i jesienny parasol”. Każdy uczeń, mógł wykonać tylko jedną pracę, techniką dowolną. W pracy można było wykorzystać prawdziwe dary jesieni, np. liście, kasztany, żołędzie i tym podobne. Dzieci na lekcjach plastyki zakomponowały i przedstawiły swoje plany pracy wykorzystując zgromadzone materiały. Naszym celem było nie tylko uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody, ale także zachęcenie do wspólnej aktywności plastycznej. Mogliśmy się przekonać, jak bardzo kreatywni i pomysłowi są podopieczni, ponieważ wykonane pracy są bardzo ciekawe i kolorowe. Najlepsze prace konkursowe zostały nagrodzone dyplomem oraz drobnym upominkiem ufundowanym przez naszą Radę Rodziców. Wszystkim dziękujemy udział w konkursie!
W dniu 8 listopada obchodziliśmy w *zerówce* Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia i aktywności ruchowej. Znając witaminizowane wartości owoców i warzyw dzieci wykonały „zdrowe kanapki”. Dowiedziały się także, iż pozytywny wpływ na zdrowie ma spożywanie warzyw i owoców w co najmniej 5 porcjach dziennie.
Pierwszym punktem naszej wycieczki, była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie. Dokładnie tak samo, jak podczas oglądania filmu „Miasto ruin”, prezentującego przerażający obraz zniszczonej Warszawy po 63 dniach walk. Pod koniec zwiedzania, mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Wizyta w Muzeum powstania Warszawskiego, była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności.
Następnie zwiedziliśmy Parlament, dzięki p. A. Dudkiewicz dyrektor Biura Senatora. W trakcie wizyty nasi podopieczni wysłuchali wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu oraz poznali jego dzieje współczesne. Pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała nam o pracy posła oraz oprowadziła po gmachu Sejmu. Uczniowie mieli okazję zasiąść w ławach Sali Posiedzeń, odwiedzili Senat, a także Hall Główny, na którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczpospolitej poległych w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca ofiary Katastrofy Smoleńskiej.
Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki przygotowane przez Wszechnicę Sejmową. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz wspaniałą lekcję historii i parlamentaryzmu.
Później wyruszyliśmy w kierunku Stadionu PGE Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Podczas trasy zobaczyliśmy m.in. szatnie zawodników, sale spotkań przed i po meczowych, łaźnie dla piłkarzy, przejście do tunelu którym zawodnicy wychodzą na murawę. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Zauroczenie rozświetloną Warszawą, długo pozostanie w naszej pamięci.
W tym roku szkolnym wzorem lat poprzednich przystąpiliśmy do realizacji kampanii "Mała książka-wielki człowiek", która jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach kampanii każdy uczeń otrzymał komplet składający się z dwóch książek. Jedna z nich jest przeznaczona dla ucznia i nosi tytuł "Pierwsze abecadło". Druga dedykowana jest rodzicom i nosi tytuł "Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem". Ma ona przypominać rodzicom, że jednym z największych wyzwań jakie stoi przed ich dzieckiem, jest nauka czytania. Celem kampanii jest zaproszenie wszystkich do odkrywania świata poprzez literaturę. Mali czytelnicy z pierwszej klasy chętnie przystąpili do czytania swych książek. Mam nadzieję, że ten zapał pozostanie w nich na zawsze.
ponownie w naszej szkole
Lider zespołu Oddział Zamknięty po kilku latach znów spotkał się z uczniami naszej szkoły. Obecnie występuje w zespole Ornette. Przeprowadzone przez niego warsztaty profilaktyczno-muzyczne pod hasłem "Droga donikąd" dały uczniom wiele do myślenia. Artysta nawiązał z widzami kontakt za pomocą ich młodzieżowego języka. Opowiadał i śpiewał o tym, co przeżył, co było dobrego w jego życiu, co się nie udało, trafiając do młodych ludzi przykładami z własnego doświadczenia. Spotkanie było pełne wrażeń. Pozytywne reakcje młodzieży świadczą o sensowności tego typu działań. Profilaktyka jest istotą składową wychowania młodego pokolenia, na które czyha coraz więcej zagrożeń we współczesnym świecie.
Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w Polsce od lat 90-tych. Halloween najbardziej hucznie jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp. Również przedszkolaki zamieniły się w to święto w przeróżne straszydła, stwory i upiory poznając w ten sposób tradycje Halloween oraz związane z nim słownictwo.
W dniu 20 października 2022 roku dzieci z *Zerówki* wzięły udział w wycieczce do Konarzewa, do gospodarstwa agroturystycznego: Zagroda Edukacyjna „Stajnia Lusi”.
Dzieci wzięły udział w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej: KOPANIE ZIEMNIAKÓW I SZATKOWNIE KAPUSTY. Poznały tradycje gromadzenia i przygotowania zapasów na zimę. Dowiedziały się co to jest kapusta, skąd pochodzi ziemniak. Zostały poczęstowane ciepłą zupką, pieczonym ziemniakiem, oraz surówką z kiszonej kapusty.
20 października, w kalendarzu świąt nietypowych to Dzień Szelek. Z tej okazji nasi uczniowie przyszli do szkoły w różnego rodzaju szelkach. Było to dla nich pewnego rodzaju „koło ratunkowe”. Każdy uczeń ubrany w szelki, mógł być zwolniony z odpowiedzi ustnej. A oto jak pięknie i radośnie wyglądali:
W ciepły, jesienny dzień, rodzice przygotowali dla dzieci grilla. Stoliki i długie ławki stanęły na szkolnym placu zabaw. Przy okazji śniadania dzieci uczyły się zasad zachowania i samoobsługi. Po skończonym posiłku dzieci zajęły się sprzątaniem Następnie ruszyły do zabaw ruchowych korzystając z urządzeń znajdujących się na placu.
„Dziękujemy za pokazanie nam, że porażki
mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość często znajdujemy
w najciemniejsze dni.”
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy 8 przygotowali małą niespodziankę - część artystyczną. Wszyscy uczniowie wyrazili szacunek i podziękowanie nauczycielom oraz pracownikom szkoły poprzez przyjście do szkoły w stroju galowym. Podczas uroczystości było dużo pozytywnych słów, życzeń, podziękowań i słodkości. Nie obyło się także bez pięknego „Sto lat” wykonanego przez naszych uczniów.
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. Z tej okazji dzieci z klas młodszych wykonały prace grupowe pt.: „Jesienne drzewo”. Prace ozdobiły szkolną windę.
10 października obchodzony jest Dzień Gier Planszowych. Planszówki to nie tylko wspaniała zabawa, ale również rozwój logicznego oraz strategicznego myślenia. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował różne gry, w które uczniowie mogli zagrać w trakcie przerw lekcyjnych na specjalnie do tego przygotowanych stolikach. Wśród planszówek znalazły się m.in.: 5 Sekund, Kim Jesteś?, Krzesełka czy Dobble. Ogłoszony został również konkurs na własną grę planszową, na którą czekamy do końca października. Po ogłoszeniu wyników gry stworzone przez uczniów będą wystawione na korytarzu i będzie można w nie grać.
1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. To wyjątkowe święto zainicjowane zostało w 1975 roku przez Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej pod egidą organizacji UNESKO. Celem MDM jest upowszechnianie piękna muzyki oraz zachęcanie społeczeństwa do częstych kontaktów z tą dziedziną sztuki.
Uczniowie klasy V, ze zgromadzonych materiałów przygotowali gazetkę. Na przerwach chłopcy z klasy VIII prezentowali utwory z różnych gatunków muzycznych. Wszyscy chętnie słuchali utworów i tańczyli w rytmie rozbrzmiewających przebojów.
W dniu 30 września odbył się konkurs na Mistera Szkoły z okazji obchodzonego Dnia Chłopaka. Misterem w kategorii klas IV-VIII został Mariusz Małachowski, natomiast w kategorii klas I-III Seweryn Bawej. W głosowaniu udział wzięły wszystkie uczennice. Pod uwagę musiały wziąć nie tylko kwestię urody, ale przede wszystkim takie aspekty jak: kultura osobista, podejście do innych uczniów, zaangażowanie w życie klasy i szkoły. W dniu ogłoszenia wyników reprezentanci poszczególnych klas musieli stawić czoła przygotowanym dla nich próbom: zapleść warkocze swoim koleżankom oraz zawiązać krawat. Najmłodsi musieli odgadnąć do czego służą wybrane akcesoria kuchenne.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 29 września uczniowie klasy ósmej czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas I-III z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Wśród lektur znalazły się „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima oraz „Leń” Jana Brzechwy. Na zakończenie najmłodsi obejrzeli „Lokomotywę” w wykonaniu Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka oraz Piotra Fronczewskiego, do której serdecznie zachęcamy. Link do nagrania znajdziecie poniżej:
Dzień ten, w tym roku, dzieci z *Zerówki* obchodziły 29 września. Z tej okazji w sali zorganizowana została akcja głośnego czytania, w której wzięli udział rodzice dzieci, nauczycielki oraz pani dyrektor.
Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród przedszkolaków postawy czytelniczej. Dzieci poznały wybrane wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej, St. Jachowicza i A. Fredry.
Uroczystość zwieńczyło uroczyste, wspólne śniadanie.
Światowy Dzień Jabłka przypada 28 września. Z tej okazji został zorganizowany Dzień Jabłka w naszej szkole. Uczniowie ubrali się na czerwono, dzięki czemu nie byli pytani. Przygotowano prezentację dotyczącą jabłek oraz odbyło się wiele konkursów z udziałem uczniów i nauczycieli; quiz wiedzy o jabłku, wyścig z jabłkiem w wazówce, wyścig z jabłkiem na talerzu, łowienie jabłka ustami z miski z wodą oraz zjadanie wiszącego jabłka bez użycia dłoni. Nauczyciele z kolei obierali je w taki sposób aby zrobić jak najdłuższą skórkę. Na koniec wszyscy otrzymali jabłka przyniesione przez rodziców uczniów naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.
W naszej szkole, w czerwcu 2022r. został zorganizowany wakacyjny konkurs fotograficzny pt. „Piękna nasza Polska cała…”. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów aby podczas wspólnego spaceru, wyjazdu czy wycieczki uwiecznili w obiektywie piękno naszego kraju, poszukali interesujących miejsc, krajobrazów lub budowli z dowolnego zakątka Polski, wykonali ich fotografię i dostarczyli ją we wrześniu do szkoły.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas V-VIII, którzy łącznie przesłali 79 zdjęć. Po wstępnej selekcji i wyłonieniu najlepszych zdjęć uczniowie głosowali na te, które ich zdaniem były najładniejsze i najciekawsze. Najwięcej głosów otrzymało zdjęcie wykonane przez Paulinę Staniszewską z kl.VII, II miejsce zajęły zdjęcia Karmelity Andrzejczak z kl. V i Ksawerego Tomesa z kl. VIII. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział a zwycięzcy gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia najładniejszych zdjęć.