Szkoła Podstawowa w Daszynie bierze udział w programie – Laboratoria Przyszłości – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup sprzętu. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przez uczniów podczas zajęć lekcyjnych oraz podczas kół zainteresowań. Nasi uczniowie będą programować, projektować, konstruować, a przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.
17 września uczniowie SP w Daszynie uczestniczyli w 46 edycji rajdu „Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą”. Podczas krótkiego wykładu nt tamtejszych wydarzeń uczczono pamięć żołnierzy armii „Poznań”, którzy we wrześniu 1939 r. przemierzając swój szlak bojowy, przelewali krew na polach bitewnych w okolicach Łęczycy. Złożono również kwiaty pod pomnikiem bohaterów Bitwy nad Bzurą. Następnie udaliśmy się autokarami do Solcy Wielkiej – na miejsce startu rajdu skąd wyruszyliśmy w 13 km trasę do Łęczycy. W trakcie wędrówki odbył się konkurs historyczny nt tragicznych wydarzeń września 1939 r. Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do łęczyckiego parku gdzie czekała na nas pyszna grochówka, a także nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy. Pomimo niesprzyjającej pogody rajd się udał. Wszyscy wrócili zadowoleni i z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd.
15 września br. uczniowie klas I-III włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto pomysłowości, talentu i wiary we własne możliwości. Wszystkie dzieci skupiają się na "kropkowych" zadaniach . Oto jak przebiegały obchody tego dnia wśród uczniów klas I-III.
Nasza społeczność szkolna 14 września wybrała Radę Samorządu Uczniowskiego. W tym roku reprezentować nas będą:
Przewodnicząca: Zofia Jasińska z klasy 8
Zastępca: Kacper Graczyk z klasy 8
Skarbnik: Karmelita Andrzejczak z klasy 5
Opiekun SU: p. Karolkina Flakiewicz
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dużo ciekawych pomysłów. Wszystkich uczniów i rodziców zachęcamy do współpracy z SU. Przesyłajcie swoje pomysły do opiekuna SU, p. Karoliny Flakiewicz, poprzez dziennik Librus.
Nasza szkoła wzięła udział w pilotażowym projekcie „ProLog”, finansowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Projektem objęci byli uczniowie z klasy IV. Szkoła otrzymała pięć zestawów klocków Lego Education Spike, które wykorzystywane są na zajęciach przyrody, matematyki i informatyki. Przy pomocy dedykowanej aplikacji, uczniowie składają z klocków roboty, a następnie odpowiednio je programują. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie spróbowali swoich sił w różnych projektach wstępnych i wykorzystali nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime.
W związku z akcją "Narodowe czytanie w naszej szkole" nauczyciele oraz uczniowie czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, dzieło, które zapoczątkowało w Polsce romantyzm.
Klasy IV-VI czytały balladę "Pani Twardowska", natomiast klasy VII-VIII balladę "Świtezianka".
Z pewnością było to niecodzienne zetknięcie z polskością, uniwersalnymi treściami i refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Zajęcia rozpoczynają się zgodnie z nową podstawą programową od IV klasy Szkoły Podstawowej i trwają w każdej klasie przez 1 półrocze.
W I półroczu roku szkolnego 2022/2023 zajęcia odbywają się w klasach IV i VIII, w II półroczu zajęcia będą odbywały się w klasach V, VI i VII. Zajęcia prowadzi Pani Mariola Błażejowska.
Udział ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy, chyba że inaczej zdecydują rodzice. Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
W tym roku opieramy się na programie nauczania „Wędrując ku dorosłości ” T.Król, K. Maśnik zmodyfikowanym do potrzeb uczniów. Program zakłada, że naczelną wartością jest człowiek i jego godność. Podejmuje wybrane zagadnienia ogólnego wychowania człowieka i harmonijnego rozwoju jego osobowości. Program zawiera: tematy dotyczące odpowiedzialności za siebie i za rodzinę, zagadnienia życia w grupie rówieśniczej, propozycje umiejętności komunikowania się, tematykę prorodzinną, problemy życia rodzinnego w tym miłości i życia płciowego człowieka, zagrożenia.
Nadrzędnym celem programu jest prowadzenie uczniów do pełni człowieczeństwa, aby każdy z nich znalazł swoje miejsce w społeczności osób dorosłych będąc za siebie i innych odpowiedzialny. Położono akcent na wysiłek budowania swojej osobowości oraz tworzenie prawidłowych więzi z innymi ludźmi.
Tematyka uwzględnia różne tempo rozwoju psychoseksualnego dziewcząt i chłopców, co wymaga prowadzenia zajęć z podziałem na grupy według płci. Podział jest umotywowany nie tylko częściowo krępującymi tematami, które dotyczą okresu dojrzewania, ich zainteresowania, potrzeby psychiczne, które są tak bardzo różne. W każdej klasie uczniowie realizują 14 tematów, 9 godzin mają wspólnych a 5 godzin z podział na grupy dziewczęta/chłopcy.
Na zajęciach nie stawia się ocen, nie ma sprawdzianów i prac domowych. Nie ma podręczników ani ćwiczeń. Potrzebne materiały uczniowie otrzymują od nauczyciela. Sprawdzana jest obecność i punktualność. Na świadectwie na zakończenie klasy znajduje się adnotacja: „Uczeń/uczennica uczestniczył/ła w zajęciach Wychowanie do życia w rodzinie”.
Tematy zajęć w poszczególnych klasach
Klasa IV
1. Wspólnota domu, serca i myśli – funkcje rodziny.
2. Witaj w domu – funkcja prokreacyjna i opiekuńcza.
3. Zasady i normy – funkcje wychowawcza i socjalizacyjna.
4. Miłość, która scala – funkcje psychiczno-uczuciowa i kontrolna.
5. Jesteśmy razem – funkcje: rekreacyjno-towarzyska, kulturowa i ekonomiczna.
6. Człowiek – istota płciowa.
7. Przekazywanie życia – budowa i fizjologia układu rozrodczego. (lekcja z podziałem na grupy)
8. U progu dojrzewania. (lekcja z podziałem na grupy)
9. Rodzi się dziecko. (lekcja z podziałem na grupy)
10. Intymność. (lekcja z podziałem na grupy)
11. Obrona własnej intymności. (lekcja z podziałem na grupy)
12. Koleżeństwo.
13. Dobre wychowanie.
14. Internet – świat prawdziwy czy nieprawdziwy.
KLASA V
1.Gdzie dom, tam serce twoje.
2. Rodzina – moje okno na świat.
3. Emocje i uczucia.
4. Porozmawiajmy.
5. Święta coraz bliżej.
6. Zaplanuj odpoczynek.
7. Mądry wybór w świecie gier.
8. Uprzejmość i uczynność.
9. Poszukiwany: przyjaciel.
10. Moje ciało. (lekcja z podziałem na grupy)
11. Dojrzewam. (lekcja z podziałem na grupy)
12. Dbam o higienę. (lekcja z podziałem na grupy)
13. Zdrowy styl życia. (lekcja z podziałem na grupy)
14. Zrozumieć siebie i innych. (lekcja z podziałem na grupy)
Klasa VI
1. Z rodziny się nie wyrasta.
2. Rodzinne wychowanie.
3. Rozwój ku dojrzałości i odpowiedzialności.
4. Sztuka rozmowy.
5. Gdy trudno się porozumieć.
6. O presji rówieśniczej.
7. Zarządzanie sobą. (lekcja z podziałem na grupy)
8. Mój styl to zdrowie. (lekcja z podziałem na grupy)
9. Dojrzewam do kobiecości/męskości. (lekcja z podziałem na grupy)
10. Mam swoją godność. (lekcja z podziałem na grupy)
11. Media – wybieram świadomie, korzystam bezpiecznie.
12. Stalking, hejting, cyberprzemoc. (lekcja z podziałem na grupy)
13. Jak mogę ci pomóc?
14. Czasami pod górkę. Trudności w okresie dojrzewania.
Klasa VII
1 Rozwój człowieka.
2 Dojrzałość, to znaczy...
3. Dojrzewanie – rozwój fizyczny (lekcja z podziałem na grupy)
4. Zmiany psychiczne w okresie dojrzewania. (lekcja z podziałem na grupy)
5.Pierwsze uczucia.
6. Przekazywanie życia. (lekcja z podziałem na grupy)
7. Mężczyzna i kobieta. Układ rozrodczy. (lekcja z podziałem na grupy)
8. Czas oczekiwania.
9. Pierwsze kroki w szczęśliwe dzieciństwo. (lekcja z podziałem na grupy)
10. Komunikacja w rodzinie.
11. Savoir vivre, czyli zasady dobrego wychowania.
12. Utrata wolności. Zagrożenia. Uzależnienia chemiczne.
13. Uzależnienia behawioralne.
14. Ludzie drogowskazy.
KLASA VIII
1. Budowanie relacji międzyosobowych.
2. Na początek: zakochanie.
3. O etapach i rodzajach miłości.
4. Rozwój psychoseksualny człowieka. (lekcja z podziałem na grupy)
5. Seksualność człowieka. (lekcja z podziałem na grupy)
6. Przedwczesna inicjacja seksualna. (lekcja z podziałem na grupy)
7. Choroby przenoszone drogą płciową.
8. AIDS.
9. Metody rozpoznawania płodności. (lekcja z podziałem na grupy)
10. Antykoncepcja i środki wczesnoporonne. (lekcja z podziałem na grupy)
11. Niepłodność i wielkie pragnienie dziecka.
12. Inicjacja seksualna. Czy warto czekać?
13. Dojrzałość do małżeństwa.
14. Wobec choroby, cierpienia i śmierci.
W Szkole Podstawowej w Daszynie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23.
Dyrektor szkoły Dorota Podlasiak powitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Następnie odśpiewany został Hymn Polski. Wybuch II wojny światowej uczczono minutą ciszy. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera, który życzył wszystkim zebranym udanego i bezpiecznego nowego roku szkolnego. Pani Dyrektor przedstawiła grono pedagogiczne i poszczególnych wychowawców klasy. Odbyło się też uroczyste pasowanie na ucznia, dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie.
Na zakończenie Dyrektor życzyła wszystkim podopiecznym Szkoły Podstawowej w Daszynie owocnej edukacji i wielu sukcesów.
Uroczystość, na którą czekali wszyscy uczniowie – Zakończenie Roku Szkolnego, miała miejsce 24 czerwca na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Dorota Podlasiak podsumowała kończący się rok szkolny, który pomimo ograniczeń związanych z pandemią, był bogaty w wycieczki, imprezy szkolne oraz konkursy przedmiotowe. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera, który podziękował Pani Dyrektor i wszystkim pracownikom szkoły za owocną współpracę. Pan Wójt życzył wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły bezpiecznego wypoczynku. Uczniowie, którzy wyróżniają się wzorowym zachowaniem oraz bardzo dobrymi wynikami w nauce otrzymali świadectwa oraz nagrody książkowe na forum szkoły. Klasa 8 pożegnała się wzruszającym programem artystycznym. Koledzy i koleżanki z młodszych klas przygotowali dla nich upominki, wiersze i piosenki.
Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznych i radosnych wakacji! Tegorocznym absolwentom naszej szkoły życzymy sukcesów w dalszej nauce!
Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w zoo oraz kształtowanie świadomości ekologicznej. Wycieczka przedszkolaków do zoo była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.
W roku szkolnym 2021/2022 dzieci z oddziału przedszkolnego ponownie przystąpiły do programu ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Akcję zorganizował Państwowy Inspektorat Sanitarny.
Celem programu było:
Program był realizowany w 5 blokach tematycznych:
Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową, wykorzystano także burzę mózgów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i wykonywały powierzone im zadania. Usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.
Zajęciom towarzyszyła sylweta dinozaura „Dinusia”, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac.
Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VII do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym pt. „Piękna nasza Polska cała…”.
Zachęcamy Was, aby podczas wspólnego spaceru, wyjazdu czy wycieczki uwiecznić w obiektywie piękno naszego kraju. Poszukajcie interesujących miejsc, krajobrazów lub budowli z dowolnego zakątka Polski, wykonajcie fotografie i dostarczcie je we wrześniu do szkoły.
Z Waszych prac wykonamy wystawę na terenie placówki oraz stworzymy galerię na stronie internetowej szkoły. Na uczestników czekają nagrody.
Życzymy udanych wakacji i czekamy na Wasze zgłoszenia!
15 czerwca 2022r. w zerówce odbył się konkurs z języka angielskiego. Celem konkursu było wyłonienie ucznia, który najlepiej zna słówka, które dzieci poznały w ciągu roku szkolnego. Walka była wyrównana i w ostatecznej rundzie wygrali:
I miejsce – Łukasz Rychliński
II miejsce – Filip Marciniak
III miejsce – Adam Grabarczyk
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy pierwszych sukcesów w nauce języka angielskiego.
W prezencie z okazji Dnia Dziecka nasi nauczyciele przyłączając się do akcji Samorządu Uczniowskiego, 2 czerwca, realizowali Dzień Dobrej Oceny. W ramach tego działania nauczyciele mogli postawić piątki z aktywności, wstawić tylko dobre oceny z prac wykonywanych przez uczniów lub pozwolić zdecydować uczniowi o wstawieniu oceny do dziennika, gdy dostał niższą niż czwórkę. Wielu uczniów w tym dniu miało uśmiech od ucha do ucha. Szkoda, że tak mało jest takich dni…
Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 50 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Nasi uczniowie korzystając ze swojego święta, 1 czerwca, przyznali Ordery Uśmiechu. W wyniku tajnego głosowania wytypowali dwóch nauczycieli uczących w naszej szkole:
p. Iwonę Kruszynę
p. Dorotę Rutkowską
Obie panie otrzymały symboliczny Order Uśmiechu.
Dziękujemy paniom za dobro, które otrzymujemy od nich każdego dnia w szkole.
To już kolejne spotkanie o tematyce profilaktycznej, jakie odbyło się w naszej szkole w dniu 31 maja 2022 r., sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Daszynie. Udział w nim wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Daszynie oraz Szkoły Podstawowej w Mazewie.
Po raz kolejny zagościli u nas dwaj muzycy z Radzynia Podlaskiego – Jacek Musiatowicz z synem Michałem.
Jacek Musiatowicz – laureat nagrody Prezydenta RP za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok. Laureat 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, laureat nagrody literackiej im. Józefa Kraszewskiego, autor tekstów do najnowszej płyty Patrycji Markowskiej i do płyty Iwony Węgrowskiej. To znany poeta, piosenkarz i muzyk. Michał Musiatowicz – niezwykle utalentowany młody gitarzysta. Michała zapewne pamiętamy z 10. edycji programu „Must Be The Music. Tylko Myzyka”, podczas którego zaprezentował swój talent gry na gitarze. Wspaniała gra Michała Musiatowicza wzbudzała ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonej publiczności.
Program słowno-muzyczny wzbudził duże zainteresowanie uczniów. Autorzy spotkania, m.in. Jacek Musiatowicz mówił o sprawach dotyczących konsekwencji podejmowanych decyzji przez młodych ludzi, zgubnych skutków uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Ponadto Pan Jacek przestrzegał i ukazywał negatywne konsekwencje wejścia na drogę uzależnienia. W interesujący sposób przedstawił młodzieży, jak zgubne mogą być uzależnienia pokazał młodzieży w jaki sposób różnego rodzaju uzależnienia i jak mogą zniszczyć ludzkie życie. Jego wypowiedzi przeplatane były utworami muzycznymi. Mówił o swoich doświadczeniach, poruszył kwestię poczucia własnej wartości, angażowania się w swoje zainteresowania i pasje, szacunku do rodziców i do siebie samych.
Podczas spotkania z młodzieżą często odwoływał się do słów Ks. Jana Twardowskiego, którego miał przyjemność spotkać na swej życiowej drodze.
To wyjątkowe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.