W dniu 23 maja odbył się w *Zerówce* długo oczekiwany Dzień Matki. Na zaproszenie dzieci do szkoły przybyły Mamy, dla których zostały przygotowane samodzielnie wykonane upominki oraz montaż słowno-muzyczny pt.: „Na majowej łące” podczas, którego dzieci zamieniły się w kwiaty. Po wręczeniu prezentów i odśpiewaniu „Sto lat” wszyscy razem usiedli do uroczystego śniadania. Były buziaki, uściski, przytulasy i łzy…szczęścia…
W dniu 17 maja 2022r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w wyjeździe do Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy.
Wyjazd ten został zorganizowany przez p. Dorotę Rutkowską w ramach zajęć z doradztwa zawodowego.
Podczas pobytu w siedzibie straży pożarnej uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca zawodowego strażaka, mogli także zobaczyć sprzęt jakim posługują się strażacy podczas różnych akcji ratowniczych oraz obejrzeć siedzibę i plac ćwiczeniowy Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie dowiedzieli się także jakie trzeba posiadać predyspozycje i spełniać kryteria żeby w ogóle zostać zawodowym strażakiem oraz gdzie znajdują się najbliższe szkoły szkolące przyszłych strażaków.
Wszystkim uczestnikom wyjazdu bardzo podobały się zajęcia poprowadzone przez zawodowych strażaków.
W okresie 21.03.- 01.05.2022r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Pierwsze oznaki wiosny”.
Głównym celem konkursu było zachęcenie do dokumentowania dostrzeżonego piękna przyrody oraz zmian zachodzących w przyrodzie związanych ze zbliżającą się wiosną.
Tematem pracy konkursowej było uchwycenie najciekawszych momentów, przedstawiających budzącą się do życia przyrodę w najbliższej okolicy.
W konkursie udział wzięło 28 osób, które przesłały w sumie 73 zdjęcia.
Z najciekawszych 45 zdjęć uczniowie poszczególnych klas wskazywali te, które ich zdaniem były najciekawsze i najładniejsze. Najwięcej głosów uzyskały zdjęcia Oliwii Bukowieckiej i Kacpra Graczyka. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć wybranych do głosowania.
W ramach realizowanego w szkole programu "Warzywa i owoce w szkole" uczniowie klas IV-V uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego "Stajnia Rudej Wiedźmy". Podczas wizyty w gospodarstwie uczniowie poznali zasady funkcjonowania stajni, zasady postępowania z końmi oraz mieli okazję pobawić się z kozami, a zwłaszcza z kozłem Kazikiem. Mogli także zobaczyć jak kiedyś doiło się kozy oraz ubijało masło. Wszyscy posmakowali pysznych owoców oraz świeżych bułeczek z własnoręcznie ubitym masłem. Po poczęstunku chętni uczniowie uczestniczyli w różnorodnych grach zręcznościowych. Zabawy ze zwierzętami oraz praktyczne zajęcia przygotowane przez prowadzących gospodarstwo przysdporzyły dzieciom mnóstwo radości.
27 kwietnia dzieci z *Zerówki* uczestniczyły w warsztatach świec składanych. Warsztaty świecowe zapewniły możliwość stworzenia wyjątkowej ozdoby. Zajęcia rozbudziły dziecięcą wyobraźnię oraz zmusiły do kreatywnego myślenia. Własnoręcznie stworzone świece rozpalają dziecięce uśmiechy i są źródłem niemałej satysfakcji; mogą stać się prezentem dla najbliższych.
22 kwietnia *zerówkowicze* świętowali Światowy Dzień Ziemi. Dzieci doskonale wiedzą, że Ziemia to nasze wspólne dobro, dlatego każdy z nas powinien o nią dbać. Uczestniczyły w ekologicznych zajęciach, aby uświadomić sobie jak ważne jest oszczędzanie wody, energii, segregacja śmieci. Na zakończenie w 2 grupach: dziewczynki/chłopcy wykonali plakaty okolicznościowe.
Zaprezentowali również swoje ekologiczne zabawki wykonane wcześniej z pomocą rodziców. Pracując wspólnie mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Dziś, w ostatni dzień szkolny przed Wielkanocą, chwalimy się wybranymi pracami plastycznymi. Mieliśmy także okazję degustacji świątecznych mazurków przy muzyce tanecznej utworu „Ostatni mazur”
12 kwietnia, tuż przed Wielkanocą, króliczek zrobił nam psikusa. Zabrał naszym uczniom plecaki. Nasi uczniowie przynieśli więc swoje podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w nietypowych „opakowaniach”. Pojawiły się kosze, koszyki i koszyczki, drewniana kuchnia, klatka dla chomika, walizki i walizeczki, worki, pudełka po butach, wiaderka i wywrotka. Niektórzy przybyli do szkoły nietypowym środkiem transportu.
W tym dniu przypadał również Dzień Czekolady. Uczniowie ubrani byli w kolory czekolady. Dominował kolor czarny (gorzka czekolada), brązowy (mleczna czekolada) i biały (biała czekolada).
Króliczek w prezencie podarował uczniom czekoladowe lizaki.
I tak zakończyliśmy przypadający w tym dniu Dzień Czekolady.
„Przyjście wiosny” Jan Brzechwa
Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro: – Przyjedzie pewno furą.
Jeż się najeżył srodze: – Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: – Wiem coś o tym, przyleci samolotem.
– Skąd znowu – rzekła sroka – ja z niej nie spuszczam oka
i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju.
– Nieprawda! Wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem.
– A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem.
– Nieprawda, bo w karecie!
– W karecie? – Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko, że płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
i szumią – Witaj wiosno!
21 marca w naszej szkole SU przeprowadził dwie akcje:
21 marca nie jest przypadkową datą. Nawiązuje ona do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Nasi uczniowie przeszukali swoje skarpetkowe zasoby domowe i w tym dniu założyli dwie kolorowe skarpetki.
Uczniowie w ramach przywołania wiosny ubrali się w najbardziej kwiatowe ubrania jakie znaleźli w domu. Nagrodą dla najbardziej kreatywnych osób była dodatkowa kropka z języka angielskiego.
W ramach solidarności i pomocy poszkodowanym podczas wojny w Ukrainie naszym nowym kolegom i koleżankom w dniach 7 III – 11 III 2022r.:
- nosiliśmy niebieskożółte kotyliony przypięte do naszych serc
- zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na zakup niezbędnych rzeczy dla nowych uczniów
- wykonaliśmy gazetkę z serc, na których nasi uczniowie napisali wyrazy wsparcia i otuchy
- zorganizowaliśmy zbiórkę przyborów szkolnych
Dzięki Waszej dobroci i hojności udało nam się zebrać:
- 706,62 zł
- 6 bloków rysunkowych
- 40 zeszytów
- 21 długopisów
- 24 ołówki
- kleje, temperówki, gumki, mazaki, korektor
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OKAZANE WSPARCIE, DOBROĆ I HOJNOŚĆ.
1 marca uczniowie naszej szkoły mieli chyba spotkanie z Panem Kleksem. Prawie każdy z nich wyglądał jak Adaś Niezgódka. Było to za sprawą kolorowych piegów, które pojawiły się na ich rumianych ze szczęścia policzkach. Był to kolejny dzień, zorganizowany przez SU w ramach Dnia Piegów, w którym uczniowie z kolorowymi piegami byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej. Zobaczcie ich twarze…
Koszula, bez której dziś trudno wyobrazić sobie strój biznesowy potrzebowała kilku tysięcy lat, by stać się jednym z elementów elegancji. Aż trudno uwierzyć, że na początku swojej historii należała do szczelnie ukrywanej przed światem, bieliźnianej rodziny.
13 stycznia to Międzynarodowy Dzień Koszuli, do którego włączyli się uczniowie naszej szkoły. Po wejściu do szkoły zdawać by się mogło, że to rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. Nic bardziej mylnego, to nasi uczniowie ubrani w piękne, eleganckie koszule korzystali z przywileju bycia w tym dniu niepytanym.
Do tradycji Świąt Wielkanocnych należy min. wypiekanie ciast zwanych – „Mazurkami". „Mazurki" przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie, tureckie dywaniki.
W dniu 11 kwietnia w klasie 0 odbył się klasowy konkurs plastyczny „Wielkanocny mazurek”. Dzieci wyklejały pudełeczka masą solną i za pomocą zgromadzonych wcześniej różnorodnych materiałów zamieniały je w wielkanocne mazurki.
Nie można było wybrać najpiękniejszego, gdy wszystkie były piękne. W nagrodę dzieci otrzymały kolorowe cukierki – pisanki .
Ważną czynnością polskiej tradycji jest malowanie, kraszenie i skrobanie jaj, zwanych pisankami lub kraszankami. Kultywując tę piękną starą tradycję nauczyciel plastyki zorganizował Warsztaty Wielkanocne. Uczniowie mieli zakupione figurki gipsowe o tematyce wielkanocnej. Forma warsztatowa pozwoliła uczniom w sposób aktywny przyswoić i utrwalić sobie wiedzę o naszych regionalnych i polskich tradycjach, oraz zwyczajach związanych ze Świętem Wielkanocnym. Podczas wykonywania prac dzieci mogły utrwalić jakie są symbole wielkanocne i jaka jest ich historia. Zarówno prowadzący jak i dzieci mieli możliwość opowiedzenia o tradycjach i zwyczajach świątecznych, które są u nich w domach i ich regionach.
7 kwietnia b.r. w daszyńskiej *zerówce* odbyły się rodzinne, wielopokoleniowe warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały palemki wielkanocne rodzice zaś dowolne dekoracje świąteczne ze zgromadzonych materiałów: wierzbowe bazie, suche, kolorowe trawy, suszone kwiatki, gałązki borowinki, tui, bukszpanu i inne.
Spotkanie było doskonałą okazją do spędzenia milo czasu, oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły w wielkanocny nastrój.
Co jest najbardziej potrzebne Mieszkańcom Ukrainy:
Dary zbierane będą w nowym budynku LABORATORIUM w Walewie
Można również dokonywać wpłat na konto bankowe utworzone specjalnie na ten cel:
45 1140 2004 0000 3302 8221 8869 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".
Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie,
a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.
Nasze przedszkolaki także żegnały zimę i witały wiosnę. Wyruszyliśmy więc wesołą gromadą na plac zabaw. Na przedzie szła oczywiście MARZANNA – ZIMOWA PANNA. Zebrane wokół słomianej panny dzieci krzyczały donośnymi głosami: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna została spalona. Wreszcie Pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza!
We wtorek 8 marca 2022roku przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Sali Zabaw „Fantazja”. Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji takich jak: dwupoziomowy labirynt z przeszkodami, trampolina, dmuchany zamek oraz zjeżdżalnie i baseny z kulkami.
Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej zabawy.
Następnie zwiedziliśmy Archikolegiatę w Tumie oraz odnaleźliśmy legendarny ślad Boruty.