Piętnastoosobowa grupa z klasy IV wzięła udział w wyjeździe do łęczyckiej biblioteki Pedagogicznej. Podczas pobytu w bibliotece, 22.01.2018r., uczniowie zobaczyli bogactwo księgozbioru. Pani Elżbieta Jankowska, pracownik biblioteki, przedstawiła genezę komiksów, pokazała przykłady i omówiła zasady ich tworzenia. Następnie czwartoklasiści w pięcioosobowych grupach wymyślili i stworzyli swoje własne sześciokadrowe komiksy.
Wyjazd ten to kolejna okazja do zintegrowania naszego zespołu klasowego, poznanie siebie w innej sytuacji. Uczniowie w przypadkowo stworzonych grupach musieli dojść do porozumienia w kwestii tytułu, fabuły, głównego bohatera i przydziału obowiązków. Czwartoklasiści spisali się na medal.
W dniu 19.01.2018r. w klasach 0-III odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wcześniej dzieci przygotowały upominki dla najbliższych, wiersze i piosenki okolicznościowe. Dzięki zaangażowaniu rodziców odbyły się także słodkie poczęstunki, w których uczestniczyły dzieci oraz ich kochane babcie i kochani dziadkowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
16 stycznia grupa prawie 60 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w kreatywnych warsztatach mydlarskich, które stanowiły okazję do stworzenia małych niepowtarzalnych „dzieł sztuki” jakimi są własnoręcznie wykonane, pachnące i idealne do kąpieli mydełka glicerynowe. Samodzielnie wykonane mydełka, to wspaniały prezent na przykład na Dzień Babci czy Dzień Mamy i Taty, ponieważ ich kształt może być dostosowany do okolicznych uroczystości. Organizatorem warsztatów była pani Ewa Morawska.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie warsztaty mydlarskie.
Najlepsze życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, a także wielu miłych chwil spędzonych w gronie rodziny
Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom i Uczniom Szkoły Podstawowej w Daszynie
składa Dyrekcja Szkoły
Uczniowie klas IV i VI zdobyli tytuł młodszego czekoladnika. Podczas warsztatów w Manufakturze Czekolady w Łodzi, które odbyły się 18 grudnia, uczniowie poznali proces powstawania czekolady od ziarenka do tabliczki. Sami zaprojektowali, stworzyli i zapakowali swoją własną czekoladę. Zobaczyli również iluminacje świetlne na ulicy Piotrkowskiej. Wprowadzeni w świąteczny nastrój oraz rozgrzani kubkiem gorącej czekolady wrócili do domu oczekiwać na przybycie Świętego Mikołaja.
Uczniowie klasy IV przygotowali świąteczną niespodziankę dla swoich rodziców. 15 grudnia przedstawili rodzicom swoją historię narodzin Jezusa. Rodzinne spotkanie uatrakcyjnił mini koncert kolęd. Wiktor Olesiński, Maciej Rogala i Julia Sęczkowska zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne. Zagrali kolędy i pastorałki na swoich instrumentach muzycznych.
W grudniowej wycieczce do Piotrkowa Trybunalskiego – „Krainy bombek” wzięło udział 38 dzieci z klas 0-IV. Firma Szkło-Dekor działa od ponad 60 lat. Zajmuje się głównie wyrobem artystycznych szklanych ozdób choinkowych. Każdy produkt wykonany jest ręcznie, według tradycyjnych metod.
Pani przewodnik oprowadziła dzieci po całej produkcyjnej części zakładu, gdzie poznały wszystkie etapy powstawania bombek: formowanie z rozgrzanego szkła na dmuchalni, srebrzenie, malowanie, dekorowanie, przygotowanie do zapakowania.
Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach dekorowania bombek prowadzonych przez doświadczoną i dobrze przygotowaną kadrę. W ramach warsztatów dzieci otrzymały wszystkie niezbędne materiały (wydmuszki – czyli ozdoby do dekorowania, brokaty, kleje, miejsce do pracy, fartuszki chroniące przed zabrudzeniem). Przy fachowym wsparciu doświadczonej malarki, uczestnicy wycieczki ręcznie malowali cztery bombki wg własnego pomysłu, które następnie zostały zapakowane do specjalnego, wygodnego do przewiezienia kartonika.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupu wyjątkowych, szklanych bombek choinkowych po cenach producenckich co z pewnością było dodatkową atrakcją wycieczki.
W drodze powrotnej wycieczka zawitała do McDonald’s na hamburgera i gorącą herbatę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie Z wizytą w "Krainie bombek".
Tuż przed świętami odbyły się w naszej szkole jasełka, które wprowadziły nas w nastrój Bożego Narodzenia i przypomniały przesłanie tych jakże ważnych świąt dla każdego z nas. Po jasełkach nastąpił moment składania życzeń oraz wspólnego dzielenia się opłatkiem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie Jasełka 2017.
W dniu 18 grudnia br. odbył się Konkurs Kolęd dla uczniów klas I-III. Celem konkursu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek. W muzycznych zmaganiach udział wzięło 13 osób. Piękne wykonania kolęd wprowadziły wszystkich słuchających w świąteczny nastrój. Ostatecznie przyznano następujące nagrody:
I miejsce -Nikola Raj kl. IIIB
II miejsce -Zofia Jasińska kl. IIIB
III miejsce -Ada Rzetelska kl. II
wyróżnienie-Amelia Stanisławska kl.IIIA
W dniu 15 grudnia 2017 r. do szkolnej „zerówki” zawitał Mikołaj. Przywitały go dzieci i ich rodzice. Odbyło się uroczyste śniadanie. Wszyscy składali sobie życzenia świąteczne, dzielili się opłatkiem. Dzieci recytowały Mikołajowi wiersze i śpiewały piosenki, odbyło się także małe kolędowanie. Spotkanie miało na celu budzenie i rozwijanie zainteresowań staropolskimi tradycjami bożonarodzeniowymi, włączenie się rodziców w działania przedszkola wspierające rozwój dziecka, integrację rodziców i dzieci poprzez wspólną zabawę oraz wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej pracy i zabawie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie Wizyta Mikołaja 2017.
Podczas wspólnych warsztatów rodzice wykonali stroik bożonarodzeniowy, natomiast dzieci ozdobiły styropianą choinkę kolorowymi cekinami. Praca przebiegała przy dźwiękach kolęd i wesoło mrugającej choince. Warsztaty miały na celu integrację rodziców z dziećmi, którzy podczas wspólnie spędzonego czasu mają możliwość pokonywania trudności i osiągania celów, były także dobrym sposobem na integrację zespołu rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie " W świątecznym nastroju".
9 grudnia 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Daszynie odbyły się ćwiczenia o charakterze warsztatów medycznych z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych włączonych do KSRG z terenu powiatu łęczyckiego oraz strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej z Leźnicy Wielkiej pt. „MEDYK 2017". W ćwiczeniach udział brali: strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, Wojskowej Straż Pożarnej z Leźnicy Wielkiej, OSP Daszyna, OSP Góra Św. Małgorzaty, OSP Piątek, OSP Witonia. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. Ćwiczenia obserwował Starosta Łęczycki Pan Wojciech Zdziarski, Wójt Gminy Daszyna Pan Zbigniew Wojtera, dyrektor szkoły Anna Dymna.
W naszej szkole podejmowane są działania w ramach wolontariatu. Z tego względu na zaproszenie p. Małgorzaty Grabowskiej przybyła do nas p. Kinga Pawłowicz - pracownik Schroniska dla Zwierząt "Przyjaciel" w Kotliskach. Udział w spotkaniu wzięli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i uczniowie oddziałów gimnazjalnych. Pani Kinga przywiozła ze sobą czarnego kotka, który wzbudził największe zainteresowanie uczniów. Ponadto opowiadała o smutnym życiu niechcianych, porzuconych zwierząt, które przebywają w Schronisku. Na chwilę obecną jest ich ponad 360 - głównie to psy, które czekają na nowe domy. Uczniowie dowiedzieli się jak opiekować się zwierzętami, jak zapobiegać ich chorobom, jak je szkolić. Przybliżyła zasady adopcji zwierząt i chętnie odpowiadała na pytania uczniów. Pani Kinga przeprowadziła rozmowy z uczniami przez 5 godzin lekcyjnych, za co serdecznie dziekujemy. Jej osobowość i prowadzenie zajęć zasługują na duże uznanie. Na koniec spotkania uczniowie przekazali zebraną karmę i koce dla zwierząt.
Samorząd uczniowski przez cały miesiąc kwestował na rzecz zwierząt objętych opieką przez Fundację CENTAURUS, która ocaliła już prawie 1000 koni, 50 osiołków, paręset psów, liczne zwierzęta gospodarskie i domowe.
Nasza szkoła już po raz drugi uczestniczyła w akcji mającej na celu pomoc w utrzymaniu zwierząt znajdujących się pod opieką fundacji. W ciągu ostatniej kwesty udało się zebrać kwotę 120 złotych, które zostały przekazane na konto fundacji. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
W dniu 14 grudnia 2017r. odbył się w naszej szkole apel podczas, którego uczniowie klas IV-VII oraz gimnazjum obejrzeli krótkie filmiki pt.: ”Jak to działa –dopalacze” oraz ” Piosenka antynarkotykowa” dotyczące dopalaczy oraz procesu uzależniania się. Po pokazie każdego z filmików odbyła się krótka pogadanka na temat tego czego dotyczyły filmy. Podczas apelu zostały także wręczone nagrody zwycięzcom Gminnego Konkursu Profilaktycznego pt. „Dopalacze kradną życie”. Organizatorem oraz sponsorem nagród w konkursie była GKRPA w Daszynie.
ZWYCIĘZCAMI KONKURSU W KATEGORII-UCZNIOWIE KLAS IV-VI ZOSTALI:
I miejsce-Joanna Malinowska, kl.VI
II miejsce-Alicja Granosik, kl.VI
III miejsce-Agata Staniszewska, kl.VI
Wyróżnienie: Zofia Domaniewska, kl.VI
ZWYCIĘZCAMI KONKURSU W KATEGORII-UCZNIOWIE KLAS VII+GIMNAZJUM ZOSTALI:
I miejsce-Weronika Olszewska, kl.VII
II miejsce-Weronika Andrzejczak, kl.IIIa, Angelika Sęczkowska, kl.VII
III miejsce-Weronika Kłosińska, kl.VII
Wyróżnienie: Karolina Zaborowska,kl.IIIb, Kinga Smakowska, kl.VII, Sandra Kornacka, kl. III, Damian Sęczkowski, kl.III, Szymon Raj, kl.VII.
W sobotę (09.12.) juz po raz 13. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rajdzie Mikołajkowym. Barwny korowód w towarzystwie Mikołajów i szczudlarzy przeszedł ulicami Łęczycy wprowadzając mieszkańców w świąteczny nastrój. Było głośno, kolorowo i wesoło. Na zakończenie rajdu każdy uczestnik otrzymał paczkę ze słodyczami. Przyznane zostały także odznaki Najaktywniejszego Turysty Roku 2017.
W dniu 06.12.br. odbyła się "Piżama party", w której udział wzięli uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej. Impreza trwała od godz.15 do 18. Dzieci przebrane w piżamy, uczestniczyły w wielu zabawach. Odbył się pokaz mody piżamowej, były gry , pląsy i zabawy ruchowe. Nie zabrakło poczęstunku: pizzy. Uczestnicy tej popołudniowej zabawy we wspaniałych humorach wrócili do domu.
Wiktor Olesiński, uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej zajął II miejsce w XX Wojewódzkim Konkursie Poetyckim im. Krzysztofa Baczyńskiego. Konkurs był zorganizowany przez MBP w Ozorkowie. Wiktor, zainspirowany na zajęciach języka polskiego, napisał 3 utwory poetyckie, które jak się okazało, wywarły wrażenie na jurorach.
Gratulacje, Wiktorze :)
W niedzielę, 3 grudnia 2017 r. uczniowie klas III oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w 8-godzinnym Kursie Pierwszej Pomocy. Udział wzięło 15 uczniów. Kurs został zorganizowany z inicjatywy opiekuna Szkolnego Koła PCK – p. Małgorzaty Grabowskiej, a został przeprowadzony przez Instruktora Pierwszej Pomocy PCK - p. Anną Błaszczyk przy pomocy młodych wolontariuszy.
Sponsorem produktów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kursu był HURTAP w Łęczycy, za co składamy podziękowania.
Uczniowie poznali sposoby i metody udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach, np. złamania kończyn, krwawienia, zranienia, zatrzymanie akcji serca, zakrztuszenia niemowlęcia itp. Uczniowie poznali teorię postępowania i zastosowali ją w ćwiczeniach praktycznych. Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo liczą się pierwsze minuty w ratowaniu życia i zdrowia.
Zajęcia były przeprowadzone profesjonalnie i wzbudziły wśród kursantów duże zainteresowanie.
W ramach integracji uczniowie klasy IV wybrali się do kutnowskiej kręgielni. Tam pełni zapału i chęci próbowali swych sił w nieznanym dla siebie sporcie. Były pełne „10”, ale też i „0” (dla niewtajemniczonych albo komplet zbitych kręgli albo po prostu pudło). Nasi uczniowie cztery tory, na których przez dwie godziny poznawali siebie przez naprawdę dobrą zabawę. Gra nie ominęła również opiekunów, którzy jak inni musieli zmierzyć się z dobrą celnością rzutu aby zbić kręgle. No cóż, taki fun to „Lubię to”.