DZIAŁANIA

Nawigacja

  • Kocham Cię Europo

    Kocham Cię Europo

       12 maja 2017r. świętowaliśmy w szkole Dzień UE. Przygotowana przez uczennicę Olę Wojciechowską, prezentacja przybliżyła uczniom państwa należące do UE.

    Podczas przerw i konkursu słychać był ojęzyk angielski, francuski, włoski, hiszpański, czeski....Konkurs polegał na prezentacji postaci z wybranego kraju z UE. Przedstawiciele poszczególnych państw byli znakomici.

    Nagrody otrzymali wszyscy uczniowie szkoły. W tym dniu doskonale bawiliśmysię a także wiele nauczyliśmy o UE.

  • 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    W dniu 28 kwietnia 2017r.  w naszej szkole obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Apel jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie kl. VI zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnej najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.           

                Uczniowie kl. 0- VI brali udział w Quizie dotyczącym ogólnych wiadomości o Polsce i świętach majowych (1 maja- święto pracy, 2 maja- święto flagi, 3- maja rocznica uchwalenia Konstytucji).

                Na apelu zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe w szkolnym  konkursie plastycznym pt." POLSKA, MOJA OJCZYZNA". Organizator konkursu p. Grażyna Zalewska podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu za ciekawe

    i  staranne prace, oraz za zastosowanie różnych technik plastycznych.

    KLASA III i IV, I miejsce - Julia Sęczkowska, II miejsce - Daria Malinowska, III miejsce - Alicja Cichońska.

    KLASA V i VI, I miejsce- Joanna Malinowska, II miejsce Agata Szwech,

    III miejsce Alicja Granosik.

    WYRÓŻNIENIA:   Jakub Kudelski, Eliza Radecka, Weronika Woźniak, Weronika Kłosińska.

       

     

     

  • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym -mamy I miejsce w powiecie

    Bezpieczeństwo w ruchu drogowym -mamy I miejsce w powiecie

    XL Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    26 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach policjanci łęczyckiego ruchu drogowego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzili powiatowe eliminacje do Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

     W turnieju udział wzięło sześć szkół podstawowych  z powiatu łęczyckiego. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach. Uczestnicy turnieju sprawdzali swoją wiedzę teoretyczną rozwiązując testy, po czym znajomość przepisów i znaków ruchu drogowego weryfikowali przejeżdżając miasteczko ruchu drogowego. Obok tych konkurencji uczniowie doskonalili jazdę rowerem po torze przeszkód a także sprawdzali wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej. W kategorii klas podstawowych I miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły –Kacper Krygiel, Igor Sieradzki i Julia Zalewska- kl.VI.  Igor Sieradzki otrzymał dodatkowo nagrodę indywidualną za najlepsze wyniki na turnieju.

     Puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczał Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy podinsp. Zbigniew Gruszczyński, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Dariusz Kupisz, w imieniu Starosty Andrzej Owczarek oraz Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach Emilia Kołodziejczyk.

  • Dzień Ziemi

    Dzień Ziemi

    Dnia 27.04.2017r. w Szkole Podstawowej w Daszynie odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Część artystyczną przygotowała klasa VI. Po części artystycznej odbył pokaz mody ekologicznej. Poziom wykonania strojów był bardzo wyrównany, trudno było wyłonić zwycięzców.

    I miejsce-Alicja Granosik kl.V

    II miejsce- Eliza Radecka kl.V

    III miejsce-Joanna Malinowska kl. V i Roksana Olczak kl.IV

     

  • "Rajd z JAJEM" już za nami

     "Rajd z JAJEM" już za nami

    W jeszcze działającym klimacie świąt wielkanocnych odbył się tegoroczny "Rajd z Jajem" podczas, którego oprócz konkursów typu krzyżówka czy teścik odbyły się także te z prawdziwymi, surowymi jajami. I nie da się ukryć, że to te drugie  sprawiły najwięcej radości i śmiechu ... W rajdzie uczestniczyli zarówno uczniowie naszego gimnazjum jak i szkoły podstawowej, której drużyna dzielnie wywalczyła II miejsce w konkursach drużynowych i zdobyła piękne nagrody. Gratulujemy i czekamy na więcej.... bo kolejny rajd już tuż, tuż...

  • Zdrowych, radosnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkanocnych, suto zastawionego stołu świątecznego oraz przyjaznych osób wokół niego

    Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom i Uczniom Zespołu Szkół w Daszynie

    życzy Dyrekcja Szkoły

  • „Wielkanocny mazurek”

    „Wielkanocny mazurek”

     

     

     

     

    W ostatni dzień szkolny przed przerwą wielkanocną odbył się w „zerówce” konkurs „Wielkanocny mazurek”.

    Dzieci lepiły z masy solnej ciasto a następnie ozdabiały różnorodnymi nasionkami. Z wykonanych prac zorganizowano wystawkę. Wyniki:

    1. Igor Graczyk.
    2. Maria Orłowska
    3. Julka Frątczak

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielkanocne śniadanie.

        

  • Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną rozstrzygnięty

    Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną rozstrzygnięty

    Jak co roku w Niedzielę Palmową w kościele w Mazewie odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. W tym roku odbył się w kategorii: ,,Palmy klasowe". Klasy ,,0" - VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum stanęły na wysokości zadania i każda klasa zrobiła przepiękną palmę. Ze względu na to, że wszystkie palmy zasługiwały na nagrodę, każda klasa została nagrodzona słodyczami.Zdjęcia palm poszczególnych klas można zobaczyć w  galerii klasowe palmy wielkanocne .

  • Happy Easter

    Happy Easter

                                                                                                                                                                                                 

     

    Uczniowie klasy IV wzięli udział w pozalekcyjnych warsztatach językowych pod hasłem Happy Easter. 7 kwietnia czwartoklasiści z uśmiecham na twarzach i zapałem do pracy, stawili czoła przygotowanym dla nich wyzwaniom. Poznali kulturę brytyjską i związane z Wielkanocą zwyczaje, poszerzyli swój zasób słownictwa, rozwiązali drużynowo łamigłówki, zagadki oraz krzyżówki, a także stanęli do wyścigu z jajem i zagrali w tradycyjną grę Egg Hunting.

     

  • U progu Wielkanocy

    U progu Wielkanocy

     W dniu 6 kwietnia 2017r. w klasie 0 odbyła się impreza integracyjna pod hasłem: „U progu Wielkanocy”.

     

     

    Podczas warsztatów:

    • rodzice: wykonanie palemki wielkanocnej,
    • dzieci: wykonanie wielkanocnego koszyczka,

            Warsztaty miały na celu integrację rodziców z dziećmi. Podczas wspólnie spędzonego czasu mają oni możliwość pokonywania trudności i osiągania celów; były także dobrym sposobem na integrację zespołu rodziców.

        

  • „W KRAINIE WIERSZY J. BRZECHWY I J. TUWIMA”

                                 „W KRAINIE WIERSZY J. BRZECHWY                 I  J. TUWIMA”

    .

     

     

    Projekt zrealizowany przez uczniów klasy „0” i dzieci aktywu bibliotecznego.Nauczyciele realizujący projekt:

    • nauczyciel oddziału przedszkolnego – E.J. Morawska,
    • nauczyciel bibliotekarz – M. Sochacka

    Efektem końcowym projektu była recytacja wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima.

         Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście: pani dyrektor Anna Dymna oraz rodzice przedszkolaków.

  • Bezpieczne ferie-spotkanie z przedstawicielem policji i straży pożarnej

    Bezpieczne ferie-spotkanie z przedstawicielem policji i straży pożarnej

     

     

     

     

     

     

    Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 12.01.2016r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji w Łęczycy, panią sierżant Agatą Bierzyńską oraz przedstawicielem   Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. Funkcjonariuszka przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostali poinformowani o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pani policjantka przypomniała uczniom o noszeniu odblasków.   Pan ze straży zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania prądu i gazu. Wyjaśnił, co to jest „czad” i jaki ma wpływ na zdrowie człowieka. Poinformował, jak należy zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku lub pożaru. Przypomniał numery pod jakie trzeba dzwonić i jakie informacje przekazać, wzywając pomocy: 112, 999, 998, 997. Uczniowie wykazali się znajomością tych numerów alarmowych.   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

  • Zielona lekcja z ptakami drapieżnymi w roli głównej

    Zielona lekcja z ptakami drapieżnymi w roli głównej

     3 kwietnia 2017r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych na temat ptaków drapieżnych. Główną atrakcją zajęć były żywe okazy jastrzębi, sów i sokołów. Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się czym różnią się te grupy ptaków oraz jakie mają zwyczaje, a także zobaczyli je latające na żywo.  

           

  • Turystyczne święto

    Turystyczne święto

    25 marca w Gimnazjum w Daszynie obchodziliśmy uroczysty jubileusz 10-lecia Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Pójdźki”. Powołanie SKKT „Pójdźki” miało miejsce 14 lutego 2007 roku. Od tamtej pory uczniowie wzięli udział w 80 rajdach pieszych, 8 ogólnopolskich Zlotach Młodzieży Wiejskiej PTTK i wielu innych imprezach turystycznych w regionie i kraju. Łącznie przedeptali dopiero… 854 km. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZS w Daszynie wraz z nauczycielami, uczniowie SP w Mazewie oraz uczniowie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy z opiekunami. Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy z prezesem Pawłem Czarneckim na czele. Nie zabrakło także absolwentów naszego Gimnazjum, a szczególnie cieszyła obecność dawnych „Kółkowiczów”. Przy dźwiękach piosenki turystycznej wspominaliśmy minione lata. Uśmiechy na twarzach towarzyszyły tej sentymentalnej podróży. Podczas uroczystości w szeregi SKKT „Pójdźki” przyjęto nowe osoby. Legitymacje członkowskie otrzymali i ślubowanie złożyli: Patrycja Małolepsza, Natalia Tomes, Julia Kurowska, Hubert Drążczyk, Joanna Jagielska, Paulina Eizenchart i Jegor Pozniak. Po oficjalnych przemówieniach i podziękowaniach oraz wspólnej fotografii nastąpiło zakończenie pierwszej części uroczystości. Następnie, jak na turystów przystało, wszyscy wyruszyli na rajd pieszy, którego trasę wyznaczał quest, specjalnie przygotowany na tę okazję. Zawędrowaliśmy do Starego Sławoszewa, gdzie dzięki uprzejmości księdza proboszcza Stanisława Mordonia, zwiedziliśmy zabytkowy kościółek pw. Wniebowzięcia  NMP. Wielkie emocje i sprzyjająca pogoda sprawiły, że w doskonałych humorach wędrowcy dotarli do mety i odnaleźli skarb.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jubileuszowy rajd pieszy - 10-lecie SKKT PTTK "Pójdźki".

    10 lat minęło szybko

    A Wy nadal wszyscy krzepko

    Nikt nie może zostać w tyle

    Bo przed nami drugie tyle!

     

    do pobrania quest rajdowy

    quest_Pojdzki.pdf

     

  • Mobilne miasteczko ruchu drogowego w naszej szkole

    Mobilne miasteczko ruchu drogowego w naszej szkole

    21 marca 2017r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele WORD ze Skierniewic, którzy na hali sportowej ustawili miasteczko ruchu drogowego. Głównym celem tej wizyty było przypomnienie dzieciom z klas IV  przepisów ruchu drogowego dotyczących  rowerzystów.  W wyposażeniu mobilnego miasteczka ruchu drogowego znajdowały się rowery, tor przeszkód, zestaw znaków drogowych. Każde dziecko miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jazdy na rowerze oraz znajomości znaków wykorzystując tor przeszkód. Goście przypomnieli uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze oraz wskazali również zagrożenia, na jakie mogą być narażone dzieci jako uczestnicy ruchu drogowego. Zajęcia trwały 2 godziny i były istotnym uzupełnieniem lekcji z wychowania komunikacyjnego mającego na celu przygotowanie dzieci  z klasy IV do sprawdzianu na kartę rowerową. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali odblaski.

       

  • Green Culture

    Green Culture

    Uczniowie klasy VI obchodzili Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Nasi najstarsi uczniowie 16 marca ubrani w różne odcienie zieleni poznali genezę St. Patric’s Day. Mieli również szansę wzbogacić swój zasób słownictwa, rozwiązać quizy językowe oraz posłuchać muzyki irlandzkiej. Aleksandra Wojciechowska urozmaiciła zajęcia samodzielnie wykonaną prezentacją zawierającą ciekawostki z życia Św. Patryka.

  • Pancake Day – Ostatki inaczej

    Pancake Day – Ostatki inaczej

    Uczniowie klasy VI zorganizowali ostatki w stylu angielskim, czyli Pancake Day. 28 lutego szóstoklasiści przynieśli upieczone przez siebie ciasta. Przepis, w języku angielskim, przedstawili swoim kolegom i koleżankom. Wszystkie tajne receptury zebraliśmy w „Cookbook”. Osoby zainteresowane i ciekawe nowych przepisów zapraszamy do klasy VI.

     

                

  • Fancy Dress Party – Angielski Bal Przebierańców

    Fancy Dress Party – Angielski Bal Przebierańców

    Uczniowie klas IIa i IIb wzięli udział w angielskim balu przebierańców, czyli Fancy Dress Party, który miał miejsce 10 lutego. Nasi podopieczni wcielili się w rolę różnych zawodów, zadbali o najdrobniejszy szczegół swojego stroju, a co najważniejsze, drugoklasiści opisali swój strój w języku angielskim. Tym sposobem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Dzięki tej zabawie uczniowie mogli rozwinąć swoje kompetencje językowe.

  • 10-lecie SKKT PTTK "Pójdźki"- zapraszamy na jubileuszowy rajd

    Drodzy Turyści!

    Uczniowie Zespołu Szkół w Daszynie, Absolwenci, dawni i obecni  „Kółkowicze”  Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Pójdźki” w Gimnazjum w Daszynie.

    Właśnie obchodzimy 10-lecie utworzenia naszego Koła.

    Tak, tak! Właśnie mija 10 lat, jak nieustanne wędrujemy po ojczystych szlakach turystycznych.

    Z tej okazji zapraszamy Was wszystkich na uroczyste obchody naszego jubileuszu, które odbędą się w sobotę
    25 marca 2017 r.
    o godz. 9.00 w sali gimnastycznej ZS w Daszynie. Po części oficjalnej wyruszymy na rajd pieszy po terenie naszej gminy. Zapewniamy wspaniałą atmosferę oraz niezwykłe atrakcje i niespodzianki.

    Absolwentów prosimy o potwierdzenie przybycia osobiście lub drogą elektroniczną na adres: gimnazjum-daszyna@wp.pl

     

    Do zobaczenia na szlaku

    z turystycznym pozdrowieniem

    Katarzyna Ogonowska
     

  • Spektakl teatralny "Dziady cz.II" - okiem Karoliny

     Spektakl teatralny "Dziady cz.II" - okiem Karoliny

    15 lutego b. r. w naszej szkole odbył się, w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku,

    spektakl teatralny będący inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza pt. "Dziady cz. II", lektury omawianej w gimnazjum.

    Utwór romantycznego poety przedstawia pogański obrzęd wywoływania dusz zmarłych mieszkańców wioski, który był dość popularny w XIX w. na Litwie. Późnym wieczorem, w wigilię Wszystkich Świętych, ludzie zebrani w cmentarnej kaplicy, pod przewodnictwem Guślarza, wywołują "czyśćcowe duszyczki" oraz udzielają im pomocy, aby zaznały życia wiecznego.

    Scenografia spektaklu była dość fragmentaryczna, jednak zgromadzone rekwizyty wprowadziły widzów w tajemniczy i ponury świat dramatu. Kruczoczarne zasłony stanowiły adekwatne tło do przekazywanych treści. Szczególną uwagę przykuwał stół obrzędowy oświetlony kilkoma ogarkami świecy, żeliwny krucyfiks a także księga zaklęć. Uwagę widzów skupiały także kostiumy aktorów- ciemne szaty, ukoloryzowana peruka przewodnika obrzędu a także kapuza, okrywająca głowę i szyję Guślarza oraz skromny i prosty , lecz "proszący o uwagę" strój aktorki, odtwarzającej trzy ważne role zagubionych dusz.

    Na uznanie zasługuje rola Guślarza, który profesjonalnie odtwarzał swoją rolę oraz był postacią najbardziej dynamiczną. W zależności do sytuacji, wywołując poszczególne duchy, zmieniał ton głosu i tak: mówił dostojnie i poważnie, w przypadku jednak gdy dusza prosiła o pomoc, wykazywał się troską, a kiedy postać była straszna i mroczna okazywał odwagę i niekiedy lęk.

    Zauważalnym mankamentem sztuki był brak dwóch głównych kwestii wypowiadanych przez Kruka i Sowę a także niejednoznaczne przedstawienie widma Złego Pana. Poza tym aktorzy w pełni oddali przesłanie dramatu, jakim jest motyw winy i kary.

    Sztuka wywarła na mnie jak najlepsze wrażenie, mimo paru niedociągnięć, o których wspomniałam wcześniej. Aby jednak zrozumieć przekaz spektaklu, widz musiałby wcześniej zapoznać się z treścią dramatu. Mimo to uważam, iż spektakl jest idealnym dopełnieniem lektury i może być powodem do wartościowej dyskusji.

     

                                                                                                                                                       Karolina Zaborowska - kl. IIB

     

        
     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: spdaszyna@gminadaszyna.pl

Galeria zdjęć