10 sierpnia 2017r. uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w Dożynkach Gminy Daszyna.Duża grupa naszych artystów prezentowała wiersze, skecze, piosenki i tańce. Wszyscy doskonale sie bawili.
Informujemy, iż lista materiałów piśmienniczych w ramach wyprawki dzieci w oddziale przedszkolnym znajduje się w zakładce DLA RODZICÓW w lewym menu.
Prosimy uczniów oraz ich rodziców o zapoznanie się z harmonogramem dowożenia uczniów do szkoły w Daszynie umieszczonym w lewym menu w zakładce Harmonogram dowożenia.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców i nauczycieli na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, które odbędzie się 4 września 2017r. (tj. poniedziałek) o godz. 9.00. Spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny odbędzie się przed budynkiem szkoły. W przypadku brzydkiej, deszczowej pogody prosimy o zabranie obuwia na zmianę ponieważ w takiej sytuacji spotkanie odbędzie się w budynku szkoły.
Okres wakacyjny zbliża się ku końcowi i już niedługo w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Jednak przed rozpoczęciem roku szkolnego konieczne jest zakupienie przyborów szkolnych. Niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniego tornistra. Pamiętajmy o tym, że obciążone plecaki to wielkie nadwerężenie zdrowia dzieci.
Przeciążone plecaki są jedną z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży wad postawy. Zbyt ciężki tornister może wywołać bóle pleców, doprowadzić do zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej postawy ciała, zmniejszenia sprawności jednej ze stron ciała, schorzeń ortopedycznych (m.in. skoliozy, pleców okrągłych/płaskich, płaskostopia) i schorzeń neurologicznych.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:
- waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała;
- powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;
- jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;
- cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;
- plecak powinien mieć równe, szerokie szelki;
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej;
- plecak należy nosić na obu ramionach;
- konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.
Kupując tornister, warto zwrócić uwagę na jego masywność. Niektóre są bowiem bardzo ciężkie i nawet bez żadnej zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka. Co jeszcze możemy zrobić? Uczyć dzieci racjonalnego pakowania plecaka, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych, niezwiązanych z nauką (pamiętników, albumów, zabawek itp.). Kupować zeszyty w cienkich oprawkach i w miarę możliwości zamieniać grube zeszyty na cienkie. Proponować dziecku, by zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach. Dobrym rozwiązaniem dla uczniów, którzy dźwigają dużo ciężkich przedmiotów, może okazać się korzystanie z plecaka na kółkach.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.), szkoła powinna umożliwić uczniom zostawienie części podręczników i przyborów w placówce.
Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.
Więcej o lekkich tornistrach na stronie internetowej ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lekki Tornister", organizowanej przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Partnerem Kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny.
Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły - to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.
Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów - swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada - to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych "wyłudzaczy" jest posiadanie w kieszeni drobnych "na odczepne". Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.
Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie
w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj - napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam - zawsze
w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.
Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić - dla własnego dobra.
Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.
Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie - bardzo "swobodny" strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!
Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel-mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim - wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.
Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów dzień wręczania świadectw, nagród, podziękowań i wspomnień tego wszystkiego co zdarzyło się w mijającym roku szkolnym. Były chwile radości i wzruszeń podczas których, zwłaszcza uczniom kończącym szkołę, niejedna łza zakręciła się w oku.
Ku radości nas wszystkich nastał okres wakacji- czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.
Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy wszystkim za cały rok szkolny 2016/2017.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Daszynie
W dniu 8 czerwca 49 osobowa grupa uczniów Gimnazjum w Daszynie wraz z opiekunami w składzie: p. Katarzyna Ogonowska,p. Violetta Olesińska, p. Grzegorz Sochacki i p. Adrian Tomes wzięła udział w wycieczce w głąb Kotliny Oświęcimskiej. Głównym celem naszego wyjazdu było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Czekała nas długa podróż, dlatego wyjechaliśmy tuż przed godziną 06:00. Czas spędzony w autokarze umilały nam przygotowane przez nasze koleżanki i kolegów referaty na temat krain geograficznych, jakie mieliśmy okazję podziwiać po drodze. Około godziny 11:00 dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zwiedzanie. W pierwszej kolejności byliśmy w Auschwitz 1. Pani przewodnik scharakteryzowała nam dzień z życia więźniów, warunki w jakich przebywali oraz opowiedziała nam przerażającą historię tego miejsca. Mieliśmy okazję zobaczyć komory gazowe i krematoria, w których ginęli ludzie. Najsilniejsze emocje wśród nas wywarły rzeczy, które należały do ofiar morderstwa. Okulary, buty, walizki, szczotki, garnki, to te przedmioty, a zwłaszcza ich ilość oddawały prawdziwość słów, jak wiele osób straciło życie w Auschwitz. Po krótkiej przerwie pojechaliśmy do niedaleko położonej Brzezinki, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam historię mężczyzny pochodzenia żydowskiego, który oddał swoje życie za wiarę. Na pamiątkę tego zdarzenia, na torach Birkenau postawiono wagon przypominający ten, którym przywożono tam ludzi. Zobaczyliśmy tam również pomnik i 28 tablic, każdą w innym języku, upamiętniających wydarzenia sprzed 77 lat. Z Brzezinki wróciliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy synagogę. Poznaliśmy historię religii żydowskiej, tradycje i obrzędy. Wycieczka ta nauczyła nas ważnych wartości. Pomimo okrucieństwa o jakim słyszeliśmy podczas zwiedzania, wróciliśmy bardzo zadowoleni z faktu, że mogliśmy oddać w ten sposób hołd i szacunek osobom tam poległym.
Nikola Grabowska
Klasa III a
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za piękną, pełną szacunku i godną postawę podczas zwiedzania Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Katarzyna Ogonowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii W Auschwitz - Birkenau .
Do konkursu recytatorskiego „Uśmiechnięte wiersze” zostały zaproszone dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Mazewie wraz z wychowawczynią p. Danutą Krucz.
Cel konkursu:
Wyniki konkursu:
I miejsce – Kamila Anielak – Daszyna
II miejsce – Martyna Nowak – Mazew
III miejsce – Wiktor Brzozowski – Daszyna
oraz trzy IV miejsca:
Kinga Nowak – Mazew
Maja Olejniczak – Mazew
Łukasz Spychała – Daszyna
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Uśmiechnięte wiersze"- konkurs recytatorski.
W naszej szkole został zorganizowany I Powiatowy Konkurs z Języka angielskiego „English is Fun”. Do udziału w nim zaprosiliśmy po dwóch reprezentantów z trzecich klas szkoły podstawowej. Odwiedziły nas szkoły z : Daszyny, Mazewa, Witoni, Leśmierza, Ozorkowa, Topoli Królewskiej i dwie szkoły z Łęczycy. W sumie w konkursie wzięło udział 16 trzecioklasistów. Naszą szkołę 7 czerwca reprezentowały: Oliwia Bukowiecka i Natalia Małecka.
Trzecioklasiści musieli rozwiązać test leksykalny, z którego mogli uzyskać 108 punktów. Wyniki zostały ogłoszone w dniu konkursu i przedstawiały się następująco:
I miejsce – Natalia Małecka (SP Daszyna) – 106,5 punktów
II miejsce – Oliwia Bukowiecka (SP Daszyna) i Wiktor Głodek (SP3 Łęczyca) – 105 punktów
III miejsce – Julia Głodek (SP3 Łęczyca) – 102,5 punkty
Wyróżnienie – Mikołaj Głowacki (SP Ozorków) – 101 punktów
Wszystkim gratulujemy.
Uczniowie klasy II wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w II edycji Rodzinnych Potyczek Językowych pod hasłem „Family Game”. Konkurs odbył się w naszej szkole w piątek, tj. 2 czerwca. Wzięło w nim udział siedem par. Drugoklasiści wraz z rodzicami musieli odpowiedzieć na pięć pytań (pięć pytań dla ucznia i pięć pytań dla rodzica) w języku angielskim.
Uczniowie i ich rodzice znakomicie przygotowali się do konkursu. Wszyscy bezbłędnie odpowiedzieli na wylosowane pytania. Podobnie jak w ubiegłym roku wszystkie pary zajęły honorowe pierwsze miejsce. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Dzieciom i rodzicom serdecznie gratulujemy.
Dzień 26 maja jest bardzo ważnym wydarzeniem dla klas I-III. Wszystkie dzieci przygotowują część artystyczną, prezenty i konkursy dla swoich Mam. Każdej mamie zakręci się w oku łza gdy widzi swoją pociechę mówiącą wiersze
.
Trzej reprezentanci naszej szkoły, uczniowie klasy VI, Krzysztof Kujawa, Kacper Krygiel oraz Adam Cieślak, wzięli udział w II Konkursie English Games” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Witoni, który odbył się 25.05.2017r.. Nasi uczniowie drugi raz z rzędu zajęli w nim I miejsce.
Reprezentacje z ośmiu szkół powiatu łęczyckiego (Daszyna, Mazew, Topola Królewska, Łęczyca SP3 i 4, Błonie, Chorki, Witonia) brały udział w zadaniach sprawdzających sprawność fizyczną i zadaniach sprawdzających ich znajomość języka angielskiego związaną ze sportem.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu konkursu. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy za:
- zajęcie I miejsca w generalnej klasyfikacji
- zajęcie I miejsca za wyniki sportowe
- za rewelacyjnie rozwiązany test leksykalny
Fundatorem cennych nagród rzeczowych była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Witoni oraz wydawnictwo OXFORD.
Naszym reprezentantom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Z piątku 26 maja na sobotę 27 maja odbyła się I edycja rajdu pieszego „WYRYPA ŁĘCZYCKA”. 15 osobową grupą wyruszyliśmy z Łęczycy o godzinie 17.20 po niezłej ulewie. Naszym celem były Besiekiery, w których mieliśmy zatrzymać się na nocleg i odpoczynek. Na trasie wyprawy czekały na nas różne atrakcje i przeszkody. Po kilku godzinach spędzonych na spacerze przez Pradolinę Warszawsko-Berlińską, zauroczeni pięknym krajobrazem zatrzymaliśmy się na ciepły posiłek. Kapuśniak smakował jak nigdy dotąd. Zjedzona w polowych warunkach kolacja dodała nam sił na dalszą wędrówkę. Po 15 kilometrach zapadł zmrok i dalszą część trasy pokonywaliśmy z latarkami w ręku. O północy rozpaliliśmy grila na polanie pod Grabowem. Spędziliśmy tam miły czas i po nabraniu sił ruszyliśmy w dalszą drogę. Całe 30 kilometrów, które były zaplanowane, pokonaliśmy w szybkim tempie, lecz przerwy sprawiły, że do Besiekier dotarliśmy około godziny 3.00. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Zakopaliśmy się w śpiwory i szybko zasnęliśmy mając w pamięci wspaniałą przygodę.
Julia Bąk, Sylwia Mikołajczak, Aleksandra Sieradzka
Naszą szkołę reprezentowały dzielne dziewczyny z klas III – Julka, Sylwia i Ola. Podczas rajdu rozgrywane były ciekawe konkurencje, w których dziewczęta były nie do pokonania. Odbyły się konkursy: wiedzy o regionie łęczyckim, ornitologiczny i wiedzy przyrodniczej oraz gra w chińczyka i inne wesołe zabawy. W łącznej klasyfikacji nasza drużyna wywalczyła I miejsce, pokonując młodzież z ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy. Turystki przywiozły wielki puchar oraz nagrody indywidualne. Wielkie gratulacje dla naszych gimnazjalistek za przebyty dystans i wygraną! Kolejna Wyrypa już jesienią. Do zobaczenia.
Katarzyna Ogonowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I Wyrypa Łęczycka.
Jak co roku dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla swoich mam montaż słowno-muzyczny pt.: „Majowa łąka”……a na tej łące majowe kwiatki….a każdy kwiatek najpiękniejszy…….
Po wręczeniu upominków i uroczystym śniadaniu wszyscy wzięli udział w zabawach muzyczno-ruchowych wg Marty Bogdanowicz. Śmiechom i radości nie było końca…….
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Mamy u przedszkolaków.
W dniu 12 maja 2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Daszynie uczestniczyli w powitaniu ikony matki Bożej Częstochowskiej w parafii Mazew.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powitanie ikony matki Bożej Częstochowskiej.
W czwartek 11 maja uczniowie gimnazjum wybrali sie na wycieczkę do Warszawy, podczas której odwiedzili:
- Kwaterę Ł, czyli "Łączkę" na Wojskowych Powązkach
- Muzeum Sportu i Turystyki
- Muzeum Katyńskie
- Stare Miasto z Archikatedrą Warszawską pw. św. Jana Chrzciciela
- Muzeum Narodowe, w którym uczestniczyli w zajęciach "Muzealne przeboje"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warszawy.
Krzysztof Kujawa zajął czwarte, a Igor Sieradzki piąte miejsce w V Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego „Let’s Speak English”, który odbył się 5 maja na terenie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej.
Konkurs miał na celu wzmocnienie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, propagowanie wśród uczniów języka angielskiego, doskonalenie znajomości języka oraz nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami. W konkursie najlepiej spisały się szkoły z Topoli Królewskiej oraz Łęczycy.
Zakres materiału, który musieli opanować uczestnicy dotyczył różnych obszarów życia, w tym m.in. słownictwa dotyczącego zwierząt, ubrań, uczuć, jedzenia czy też zdrowia lub zawodów.
Uczestnicy musieli rozwiązać test gramatyczno-leksykalny zawierający pytania zamknięte i otwarte. Nagrody w konkursie ufundowało wydawnictwo Macmillan.
Pierwsze miejsce oraz wyróżnienie – oto wyniki Powiatowego Konkursu „Easter Card” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Mazewie. Prace były dostarczane do 15 kwietnia, a nagrody organizatorzy przekazali 5 maja. Nagrody ufundowało wydawnictwo Oxford.
Alicja Granosik otrzymała pierwszą nagrodę, a Eliza Radecka wyróżnienie za udział w konkursie. Dziewczyny reprezentowały klasę piątą naszej szkoły i musiały przygotować kartkę świąteczną z życzeniami w języku angielskim.