W dniu 24 listopada 2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, "MOJA MAŁA OJCZYZNA- MIEJSCA PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA", oraz konkursu audiobook "STRACHY, POTWORY I UPIORY". Biorące udział w konkursach uczennice Szkoły Podstawowej: Alicja Granosik, kl. V i Julia Zalewska kl. VI zajęły II miejsca w konkursie fotograficznym. Na uroczystości laureaci i zaproszeni goście poznali historię działalności Biblioteki z okazji Jubileuszu 70 lecia.
18 listopada 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do studia TVP3 Łódź.
Uczniowie brali udział w tej wycieczce w ramach projektu edukacyjnego z języka angielskiego „The weather forecast”.
Uczniowie zwiedzili główne studio TVP3 oraz działy montażu i emisji programów. Zobaczyli niezbędny do nagrania programu sprzęt. Wczuli się w rolę prezentera pogody oraz wiadomości. Mieli okazję siedzieć na miejscu tłumacza migowego. Poznali etapy tworzenia programu telewizyjnego, anegdoty z tym związane oraz przebieg rekrutacji na prezentera pogody.
Prelekcja pt. „Jak nie zostać przemytnikiem?” była poprowadzona przez pracowników Służby Celnej w Łodzi. Obejmowała ona treści związane z gatunkami zwierząt i roślin zagrożonymi wyginięciem a chronionymi Konwencją Waszyngtońską oraz pokaz zarekwirowanych przez celników okazów CITES. Poruszone zostały także treści związane z zadaniami i organizacją Służby Celnej, szkodliwością i przemytem tzw. „dopalaczy”.
Taki tytuł nosiła uroczystość, która odbyła się w naszej szkole 14 listopada b.r.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały szczególny charakter. Najpierw uczniowie obejrzeli krótką prezentację dotyczącą odradzania się polskości po 123 latach niewoli, następnieodbył się Szkolny Konkurs Recytatorski najpiękniejszych wierszy o Ojczyźnie. Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce: Alicja Brzozowska kl. IIb
II miejsce: Lidia Prasnowska kl. IIIb
III miejsce Igor Pozniak kl. IIa
Na zakończenie wystąpił szkolny zespół muzyczny wykonując utwór pt. "Dziewczyna z granatem".
Opiekę nad całością sprawowała nauczycielka j. polskiego - p. Lidia Pierzgalska.
Dnia 10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Daszynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie klasy 0-VI zaprezentowały się w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. Po występie nastąpiło rozdanie dyplomów, oraz słodyczy. Blasku wystąpień dodały kostiumy, rekwizyty w barwach ojczystych, o które zadbali uczniowie i wychowawcy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Wspólny wyjazd uczniów klas pierwszych gimnazjum do Łodzi był jednym z elementów integracji obu klas. Wyjazd ten obejmował zajęcia w Palmiarnii, poznanie zasobów i historii Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Przyrodniczego. Nie obyło się także bez zajęć w łódzkim planetarium oraz wspólnego pobytu w Manufakturze. Wyjazd ten był okazją do poznania ciekawych miejsc w Łodzi i lepszego poznania się uczniów, świetnie pokazywał, iż można połączyć pożyteczne z przyjemnym a wspólna nauka nie musi być nudna.Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka integracyjna Pierwszaków z Gimnazjum.
4 listopada 2016 r. uczniowie klasy V i VI wzięli udział w wycieczce do Jednostki Wojskowej 4393 w Leźnicy Wielkiej. Wycieczka zorganizowana przez p. G. Zalewską miała na celu rozwijanie wśród uczniów postaw obywatelskich i patriotycznych. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Izby Pamięci, gdzie poznaliśmy historię i tradycje I Batalionu Kawalerii Powietrznej oraz oglądaliśmy eksponaty związane z pracą jednostki. Najwyższym budynkiem Wojskowego Portu Lotniczego jest wieża kontroli lotów, z której mieliśmy okazję obserwować teren całego lotniska. Mieliśmy okazję oglądać śmigłowiec MI-17 i poczuć się jak piloci, siedząc za sterami tej maszyny. Duże wrażenie zrobiła na nas Strażnica Wojskowa Straży Pożarnej. Strażacy zaprezentowali nam nowoczesny sprzęt . W podziękowaniu za ciekawe przekazanie wiedzy o jednostce uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane laurki.
28 października 2016r. odbyły warsztaty z języka angielskiego poświęcone Halloween. W warsztatach udział wzięli uczniowie z klasy V i VI. Podczas warsztatów uczniowie poznali zwyczaje związane z Halloween, uczyli się piosenki, oglądali film, rozwiązywali zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych.
Rozstrzygnęliśmy trzy konkursy:
I konkurs na najciekawszą flagę symbolizującą Halloween:
I miejsce – Eliza Radecka z klasy V
II miejsce – Julia Zalewska z klasy VI
III miejsce – Weronika Olszewska z klasy VI
II konkurs wiedzy o historii Halloween i ze znajomości słownictwa:
I miejsce – Aleksandra Wojciechowska z klasy VI
II miejsce – Agata Szwech z klasy V
III miejsce – Igor Sieradzki z klasy VI.
III konkurs to rywalizacja klas – za poszczególne konkurencje uczniowie zdobywali punkty. Na koniec zrobiliśmy podsumowanie i okazało się, że obie klasy zdobyły tyle samo punktów.
Kończąc nasze warsztaty, uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli od nas na zawsze. Uczennice klasy szóstej przedstawiły, krótką inscenizację upamiętniającą pamięć naszych bliskich.
Grupa 50 gimnazjalistów wraz z opiekunami i księdzem proboszczem pielgrzymowała do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. Na miejscu wszyscy z uwagą wsłuchiwaliśmy się w opowieść na temat życia św. Faustyny, którą w bardzo przystępny sposób przedstawiła nam siostra Tymotea. Następnie uczestniczyliśmy w mszy św. i ucałowaliśmy relikwie świętej. Na zakończenie pielgrzymki odwiedziliśmy także dom rodzinny św. Faustyny w Głogowcu.
Dnia 27 X 2016r. w Zespole Szkół w Daszynie odbyło się głośne czytanie pod hasłem „Czytelnicze podaj dalej’’.
Organizatorem tej akcji była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi. Akcja ta polegała na tym, że w październiku i listopadzie, szkoły powiatu łęczyckiego głośno czytają, każda szkoła w innym dniu.
Celem tej akcji jest zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W klasach 0-III czytaliśmy wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
W klasach IV-VI czytaliśmy fragmenty powieści Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami’’ , „Arkę czasu’’ i „Czarny młyn”.
W dniu 24 października 2016 roku, został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-konstrukcyjny pt.:„Eko-Świnka”
Cele konkursu:
W konkursie wzięło udział 24 prac, z których została zorganizowana wystawka na szkolnym korytarzu. Trzy prace otrzymały równorzędne I miejsca; były to prace:
Dziewczynki otrzymały w nagrodę szklane świnki-skarbonki.
……… Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały porcelanowe świnki-skarbonki
Ratujemy i Uczymy Ratować!
W dniu 17 października 2016 r. w naszej szkole – Gimnazjum w Zespole Szkół w Daszynie przeprowadzono akcję RKO w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W Polsce akcję tą promuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Udział w niej wzięli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum, głównie członkowie szkolnego koła PCK w łącznej liczbie 73 osoby. Akcja odbyła się w godz. od 12.00 do 12.35 i była przeprowadzona na 5 fantomach.
Po długiej i burzliwej kampanii wyborczej12 października odbyły się w naszej szkole wybory do RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKEIGO. W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy po okazaniu legitymacji szkolnej otrzymywali od komisji wyborczej karty do głosowania. Każdy uczeń korzystał z kabiny do głosowania, po czym głos swój wrzucał do urny. Wszyscy w napięciu oczekiwali ogłoszenia oficjalnych wyników głosowania. Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania 13 października.
Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w potrzebie", każdego roku 18 października o godz 9.00 włącza się w międzynarodową akcję modlitewną ,,Milion dzieci modli się na różańcu".
W tym roku na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów modlą sie na różańcu w intencji pokoju, ta szczera modlitwa może odmienić nasze życie.
Każdego roku także uczniowie z Zespołu Szkół w Daszynie włączają się w akcję i wspólnie odmawiają modlitwę różańcową.
14 października w Gimnazjum w Daszynie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela. Ponadto uczniowie świętowali także wstąpienie w szeregi braci uczniowskiej nowych członków, czyli pierwszoklasistów.
Po przemówieniu dyrektora szkoły, zebrani uczestniczyli w nietypowych lekcjach ,przygotowanych przez uczniów kl. II oraz ich wychowawców. Humorystyczne scenki nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Następnie zaprezentowali się pierwszoklasiści ,którzy wykazując się sprawnością fizyczną i intelektualną ,w pełni zasłużyli na miano uczniów gimnazjum. Złożyli więc ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do naszej społeczności.
W dniu 14 października 2016r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Uczniowie wraz z wychowawcą Iwoną Kruszyną przygotowali część artystyczną, którą zakończyło pasowanie na uczniów. Pasowanie dokonała dyrektor Zespołu Szkół Anna Dymna. Po pasowaniu uczniowie zostali poddani "otrzęsinom" przygotowanym przez Karolinę Flakiewicz i uczennice klasy VI. WITAMY W NASZYM GRONIE!
13.10.2016r. uczniowie klas II i III zwiedzali kopalnię soli w Kłodawie. Poznali ciężką pracę górników. Wędrowali podziemnymi korytarzami kopalni i podziwiali zgromadzone eksponaty solne. Wycieczka dostarczyła im wielu wrażeń.
29.IX.2160 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły JEDNOSTKĘ WOJSKOWĄ w Leźnicy Wielkiej.
Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z budynkami jednostki, pracą żołnierzy oraz ich mundurem i sprzętem wojskowym.
………Następnie dzieci zjadły śniadanie w łęczyckiej pizzerii z okazji Dnia Chłopaka.
Po raz kolejny dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Daszynie uczestniczyli w Dniu Papieskim pod hasłem,,Bądźcie świadkami miłosierdzia".
Dzień Papieski organizowany jest przez Fundację Nowego Tysiąclecia i zbiera fundusze dla zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich.
Propagowanie turystyki jako zdrowego stylu życia, poznawanie piękna i walorów krajoznawczych Gminy Parzęczew i Zgierz połączone z zabawą w jesiennej scenerii, były głównymi celami tegorocznego "Rajdu -Żółty jesienny liść".
Aura mglistej i pochmurnej jesieni sprzyjała nastrojowi grozy i poruszała wyobraźnię dotyczącą zjawisk i postaci nadprzyrodzonych dlatego też literatura rodem z horroru była głównym tematem ostatniego październikowego Rajdu pod zagadkowym hasłem "Z dreszczykiem". Podczas trasy wiodącej leśnymi, spowitymi mgłą ścieżkami i duktami odbywały się konkursy wiedzy, zawody sportowe oraz konkurs ekspresyjnego i najbardziej dramatycznego odczytania fragmentu książki. Naszą szkołę reprezentowała 21 osobowa grupa z gimnazjum oraz 9 osobowa grupa ze szkoły podstawowej, która dzielnie wywalczyła II miejsce w kategorii szkół podstawowych.