Nasza szkoła w dniu 19 listopada obchodziła dzień z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF. W związku z tym, iż należymy do Klubu Szkół UNICEF postanowiliśmy, że w tym dniu dzieci przyjdą do szkoły ubrane na niebiesko oraz przygotują niebieskie balony, na których napiszą swoje prawa i udekorują nimi hall szkoły.
Uczniowie ponadto przynieśli wcześniej przygotowane w domu plakaty związane z tym szczególnym dla nich dniem. Następnie ułożyli je w kształcie serca.
Podczas godzin wychowawczych poprzedzających wydarzenie wychowawcy klas wprowadzali uczniów w tajniki Konwencji Praw Dziecka.
Pod koniec października odbyły się w *zerówce* warsztaty lepienia z gliny.
Celem warsztatów była edukacja i popularyzacja tradycji
i rzemiosła ludowego, a w szczególności ginących zawodów.
Podczas zajęć dzieci uczyły się skupienia i cierpliwości oraz rozwijały wyobraźnię i zdolności manualne.
Zajęcia te miały również na celu kształtowanie potrzeby twórczego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Wykonane prace dzieci zabrały do domu.
W dniu 9 listopada 2021 r. odbyła sie teatralna lekcja języka polskiego w klasie VII. Uczniowie przygotowali rekwizyty i stroje. Zapanował odpowiedni nastrój połączony z zadumą. O atmosterę grozy i tajemniczości zadbał wspaniały chór, który tworzyli głównie chłopcy. Wszyscy spisali się wzorowo z poczuciem głębokiej odpowiedzialności i kreatywności. Wśród uczniów można było zauważyć wiele ukrytych talentów aktorskich. Ta niezwykła lekcja zapewne pozostanie długo w naszej pamięci...
Dnia 10 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły
o godzinie 11.11 zgromadzeni na hali odśpiewali hymn państwowy - „Mazurek Dąbrowskiego”. Na pamiątkę 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie przyszli w strojach galowych
z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych. Kotyliony były wykonane na lekcjach plastyki. Aby przypomnieć tamte ciężkie czasy, wzbudzić w nas refleksje i wprowadzić w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, każda klasa wykonała
z nauczycielem historii gazetkę. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
W naszej szkole, w październiku 2021r. został zorganizowany konkurs fotograficzny pt. „Piękno jesiennego krajobrazu”.
Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII i nawiązywał do obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, który obchodzony jest 20 października i w tym roku odbywał się pod hasłem „Otwarte krajobrazy”.
Konkurs polegał na wykonaniu 3 zdjęć ukazujących piękno krajobrazu najbliższej okolicy. Najwięcej głosów otrzymało zdjęcie wykonane przez Kacpra Staniszewskiego z kl.V. Kolejne zdjęcia, które otrzymały znaczną liczbę głosów należały do: Antoniego Popielarczyka, Nikoli Krygiel, Gabrieli Woźniak, Pauliny Kłosowskiej, Karmelity Andrzejczak i Weroniki Bachorskiej. Zwycięzca otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcy serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia wybranych przez uczniów zdjęć.
Dzień Zdrowego Śniadania, czyli „Zielomo mi” – to hasło, które przyświecało nam ósmego listopada. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły przebrani na zielono. To był specjalny znak dla nauczycieli, że te właśnie osoby biorą udział w akcji i nie mogą być odpytywane w trakcie lekcji. Ponadto specjalnie na ten dzień uczniowie przygotowali kukiełki z warzyw i owoców, które prezentowali w trakcie drugiego śniadania. Galerię prac można podziwiać do środy przy głównym wejściu do szkoły.
Dzień ten miał na celu promowanie zdrowego jedzenia, przygotowywanie odpowiednio dobranych posiłków oraz przypomnienie, że szkolne drugie śniadanie to niekoniecznie coś słodkiego. Zdrowe też może być smaczne!
Bajkowy dzień w szkole, wyobrażacie to sobie?
Piątek, 5 listopada odznaczy się w historii naszej szkoły. W tym dniu bowiem odwiedziły nas niesamowite postacie – Myszka Mickey, Gargamel, Sponge Bob, Księżniczki i nie tylko. I to fakt! Nie bajka!
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w tym dniu zorganizowali Dzień Postaci z Bajek. Dzięki temu cała szkoła pełna była uczniów, którzy dzięki swoim przebraniom nie byli pytani przez nauczycieli oraz otrzymali pamiątkowy medal. Dzień ten wypełniały zagadki i zadania dotyczące treści bajek. Nie zabrakło także seansów bajkowych.
Samorząd Uczniowski dziękuje za tak liczny udział w Dniu Postaci z Bajek i zachęca do kolejnych akcji organizowanych na terenie naszej szkoły.
Uczniowie klas I-III rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem w ramach zajęć "Kółko Małych Programistów". Podczas pierwszych zajęć zapoznali się z budową klocków Lego WeDo i programem Lego Education. Zajęcia dla najmłodszych inżynierów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z robotyką odbywają się raz w tygodniu. Dzieci pracują głównie z zestawami edukacyjnymi LEGO WeDo. W każdym zestawie znajdują się kolorowe klocki LEGO, dobrze znane i lubiane przez dzieci, silnik, kostka łącząca konstrukcję z komputerem oraz czujniki takie jak czujnik ruchu czy wychylenia.W trakcie zajęć dzieci realizują indywidualne zadania, a także uczą się pracować w grupie, uczą się logicznego myślenia, rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię. Pod czujnym okiem nauczyciela tworzą swoje pierwsze konstrukcje i poznają podstawy programowania w przyjaznym graficznym środowisku.
W październiku bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastycznym pod tytułem „Jesienne Kompozycje”, którego organizatorem był nauczyciel plastyki.
Celem konkursu było nie tylko rozbudzanie wyobraźni plastycznej, przedstawienie nastrojów i stanów uczuciowych inspirowanych jesienią, ale przede wszystkim tworzenie kompozycji z różnych materiałów przyrodniczych.
W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV-VIII, w dwóch kategoriach:
kl. IV-V (najlepsze prace: I. Graczyk, W. Brzozowski)
VI-VIII (najlepsze prace K. Graczyk, A. Sobczak,
J. Kozanecka)
Uczniowie wykonali przepiękne, twórcze kompozycje
z wykorzystaniem liści, traw, kwiatów, owoców jarzębiny, dzikiej róży, darów lasu itp. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki.
W dniu 26 X 2021r. *zerówka* była na wycieczce w Łęczycy.
Zwiedzaliśmy miejsca pamięci narodowej: Cmentarz Wojenny oraz Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Zapalaliśmy znicze ku czci i pamięci naszych żołnierzy.
Odwiedziliśmy także Muzeum na Zamku w Łęczycy. Nie baliśmy się też wejść na zamkową wieżę. Porządku pilnował pan łęczyckiego zamku- diabeł Boruta :-)
W październiku, w naszej szkole odbył się profilaktyczny konkurs plastyczny pt. „Moja recepta na życie wolne od uzależnień”. W konkursie uczestniczyli chętni uczniowie klas IV-VI. Celem konkursu było promowanie pozytywnej profilaktyki uzależnień, w tym kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od nałogów, promowanie dobrych nawyków chroniących przed podejmowaniem zachowań ryzykownych oraz promowanie prospołecznych i prozdrowotnych postaw. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy, która powinna nawiązywać do tematu konkursu w tym przedstawiać sposoby radzenia sobie ze stresem, lękiem oraz presją środowiska (rówieśników) lub przedstawiać dobre nawyki społeczne, antystresowe i fizyczne.
W konkursie wzięło udział 22 uczniów, I miejsce otrzymał Miłosz Rogala – kl.IV, a wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Nadia Florczyk, Karmelita Andrzejczak, Gabriela Woźniak, Łukasz Spychała, Kacper Staniszewski, Wiktoria Moruzgała, Kuba Osada, Daria Galent. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody w konkursie ufundowała GKRPA w Daszynie. Zapraszamy do obejrzenia konkursowych prac .
W dniu 15 pażdziernika 2021 r. odbył się Kurs pierwszej pomocy dla uczniów kl. VIII. Przeprowadziła go p. Anna Błaszczyk - Instruktor Pierwszej Pomocy PCK. Uczniowie nabyli nowych umiejętności w zakresie udzielania pomocy osobom poszkodowanym, czyli ratowania życia i zdrowia.
Uczniowie i Rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczne na terenie szkoły. Pełnione będa dyżury w dniach:
27.X godz.8.00-10.00
24.XI godz.8.00-10.00
15.XII godz.8.00-10.00
Jeśli ktoś odczuwa potrzebę takiego kontaktu prosimy korzystać.
W październiku, w naszej szkole odbył się profilaktyczny konkurs plastyczny pt. „Nie pal przy mnie, proszę.” Celem konkursu było kształtowanie u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Konkurs miał charakter indywidualny. Każdy uczestnik wykonał jedną pracę w formacie A4, w dowolnej technice plastycznej. Nagrody w konkursie ufundowała GKRPA w Daszynie.
Zapraszamy do obejrzenia konkursowych prac .
14 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia naszych Pierwszoklasistów. Uczniowie klasy pierwszej stanęli przed swoim pierwszym sprawdzianem i z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po prezentacji części artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Pani Dyrektor, Rodziców i Nauczycieli. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Daszynie dokonała Pani Dyrektor Dorota Podlasiak. Na pamiątkę tego wydarzenia Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, zdjęcia i książki.
Pierwszoklasistom życzymy, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby szkoła była miejscem gdzie chętnie będą przebywać oraz rozwiną swoje zdolności i zainteresowania. Bardzo dobre oceny miejcie w zeszytach i przyjaciół wkoło. Powodzenia!
Samorząd Uczniowski reprezentowany przez klasę VIII z okazji Dnia Nauczyciela przygotował krótką część artystyczną, której finałem była Gala Oskarowo-Jabłkowa. Gala była przygotowana w ramach podziękowania nauczycielom za wkład i wysiłek związany z nauką uczniów. W poszczególnych kategoriach uczniowie przyznawali nauczycielom „Oskary” w postaci smacznych jabłek.
Najstarsi uczniowie naszej szkoły zasadzili jabłoń na szkolnym placu zabaw. Event ten przygotowali 11 października z okazji Światowego Dnia Drzewa. Dzięki temu uczniowie pozostawią swoją cegiełkę w historii naszej szkoły, a owoce tej pracy w przyszłości zbiorą przyszłe pokolenia.
Dnia 11.10.2021r. w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt.: "Grający suwak". Po długiej przerwie pan Hanusz Kowalczyk, razem ze swoim gościem, Sławomirem Ostrowskim, zaprezentowali bardzo intersujący instrument, jakim jest Puzon. Dzieci mogły się dowiedzieć, że jest to instrument dęty blaszany i składa się z ustnika, czary głosowej i suwaka. Każdy z tych elementów jest bardzo istotny. Pan Sławomir zagrał kilka ciekawych utworów na puzonie. Następnie odbyły się konkursy, w których dzieci chętnie brały udział. Ich zadaniem było odgadnięcie co imituje dźwięk wydawany przez tłumiki założone na puzon. Zabawa była udana.
,,Nie lękajcie się" - to motto XXI Dnia Papieskiego, który odbył się 10 października 2021roku.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w zbiórkę kościelną na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.
Ewakuacja naszej szkoły odbyła się 05.10.2021r. o godzinie 10.00. Wyprowadzenie ludzi z budynku przebiegało bardzo sprawnie – w ciągu 1 min 15 sekund opuszczono wszystkie pomieszczenia, które pozostawiono otwarte i udostępnione do sprawdzenia. Wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go bezpośrednio po alarmowym sygnale dźwiękowym.
Dyrektorowi Szkoły zostały zgłoszone przez opiekunów stany liczbowe grup, które znajdowały się pod ich opieką. Łącznie ewakuowano 97 uczniów, 13 nauczycieli i 4 pracowników obsługi tj. w sumie 114 osób. Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.
Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm. Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych. Ochotnicza Straż Pożarna w Daszynie została tydzień wcześniej powiadomiona o planowanej próbnej ewakuacji szkoły. Cały przebieg próbnej ewakuacji można uznać za bardzo udany. Szkoła jest przygotowana do ewakuowania placówki w razie zagrożenia.
Na koniec uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie samochodu strażackiego ratownictwa drogowego i posłuchać o trudnej i bohaterskiej pracy strażaków.